Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka z tarniny
z syropem cukrowym to wole nie bo miala wyjsc polwytrawna a jest juz conajmniej polslodka. Moze poprostu zalac ta juz oddzielona tarnine zwykla woda to wyciagnie jeszcze troche aromatu z owockow i nalewka nie straci za duzo na tym zabiegu??
Odpowiedz
Wodą bym Ci nie radził, raczej rozcieńczoną wódką. Ok. 30%.
Odpowiedz
Pierwszy raz robiłem w tym roku nalewkę w tarniny i jestem bardzo zadowolony. Nie myślałem, że tak cierpki owoc może byc dobrym materiałem (po przemrożeniu oczywiście). Co do proporcji to tarnina - alkohol jak 1:1, czyli na 1 kg tarniny - 1 L wódki (z braku spirytusu). Tak na marginesie smak nalweki "wpadający" nieco w wiśnie z nutką pestkową (ale inną niż z wiśni). Bardzo fajnie komponuje się wanilia. Widzę, że od teraz będzie to moja kolejna "żelazna" pozycja w winiarsko - nalewkarskim repertuarze. Za rok kombinuję z winem.
pozdrawiam - bila
Odpowiedz
Ja się trzymam zasady, żeby rozcieńczać wódką, nawet slabą, ale nie wodą. Czasem jednak można odstąpić od tej zasady i - jeżeli zalałeś owoce spirytusem, to po odlaniu nalewu możesz zalać wodą, tylko nie przesadź z ilością. Wyciągniesz alkohol i taką wtórną nalewką możesz rozcieńczyć tę pierwszą. Zrób próbę na mniejszej ilości. Pomieszaj i oceń wyniki, najlepiej po dobie, żeby się "przegryzła". Powodzenia
Odpowiedz
dzieks mam juz to za soba i wyszla pyszniutka naleweczka palce lizac tylko troszke za ostra jest wiec teraz rozciencze ja odrobina wody:podstep:
Odpowiedz
Tarninówka z Moczydła
1,5 kg owoców tarniny umyć i bardzo dokładnie osuszyć. Szczelnie zapakować i zamrozić na dwa tygodnie (można dłużej). Zamrożone owoce wsypać do słoja, zalać mieszaniną 1 l spirytusu 95% i pół litra wody. Zostawić na 3 miesiące w ciemnym miejscu, poruszać słojem jak się przypomni. Potem zlać nalew, owoce odcisnąć, wlać pół litra wody i zostawić na tydzień. Zlać i teraz bardzo mocno odcisnąć.
Do drugiego słoja włożyć 6 goździków, 10 suszonych jagód jałowca - lekko rozgniecionych, sok z połowy cytryny, 150 g cukru, 10 łyżek miodu. Zalać to mieszaniną ćwierć litra spirytusu 95% i tyleż wody. Zostawić na dwa tygodnie, potrząsać słojem, aby się cukier i miód rozpuścił. Zlać. Połączyć oba nalewy i odstawić na co najmniej pół roku, a najlepsza dopiero za dwa lata.
Uwaga do ilości cukru: owoce tarniny, króra rosła w dobrej glebie, w słońcu wymagają mniej cukru. Trzeba próbować, ale nie owoce, a nalewkę. Owoce są zawsze paskudnie kwaśne i cierpkie.
Odpowiedz
Dziękuję frida,
niestety z nalewką będę musiał poczekać do jesieni, ale przepis zapisany.
Szczerze polecam innym.
Odpowiedz
@ FRIDA Wielkie dzieki:buziak::jupi::brawo::spoko:
W tym roku zapowiada sie ze tarnina w moich okolicach bedzie, bo do tej pory nie bylo przymrozkow.
Tak wiec w 100% bede robic z twojego przepisu i dostanie nazwe na etykicie "FRIDA LIKÖR" i bedzie pita na wielkie okazje rodzinne, zas niemcy dostane do powachania.:hahaha: Ale bedzie im slinka kapac.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez frida
Tarninówka z Moczydła

Dziękuję Ci i ja, Frida.

Przepis wygląda zachęcająco i jest przemyślany: zalewanie wodą owoców po maceracji, oddzielne robienie nalewu na przyprawach.

Zrobię go, ale z jedną jedyną modyfikacją:
owoce po maceracji zasypię przepisowym cukrem, po czym dopiero zaleję wodą, jak w przepisie.

Dzięki i pozdrawiam.
Sławek
Odpowiedz
Witam,

Jako debiutant przy nalewkach mam drobne pytanie dotyczące ekstrakcji cukrem owoców tarniny (dotyczy to także derenia). W obydwu przypadkach w trakcie maceracji 65% spirytusem roztwór przybrał intensywne zabarwienie - przy tarninie był nawet praktycznie nie przezroczysty pod światło.

Po zlaniu alkoholu i zasypaniu owoców cukrem (dokładniej rafinadą) po kilku dniach pojawił się ekstrakt (płyn na zewnatrz owoców), lecz w obydwu przypadkach był on prawie bezbarwny - dopiero grubsza, 15-20 cm warstwa tego płynu wykazywała słabe zabarwienie.

Cukier jest już prawie całkowicie rozpuszczony i być może za 2-3 dni możnaby zlewać ten płyn (w sumie po 7-8 dniach od wspypania cukru) i mieszać z nalewem.

No własnie, ale czy należy to już robić teraz czy tez powinno się jednak poczekać jeszcze 2-3 tygodnie, bo wtedy dopiero wyciagnie się z tych owoców barwniki, aromaty etc?

Pozdrawiam, Piotrek
Odpowiedz
Jeśli cukier, którym zasypałes owoce, uległ całkowitemu rozpuszczeniu (jest syrop) to trzymanie tego zbyt długo z owocami nie ma większego sensu, bo syrop cukrowy nie jest - w przeciwieństwie do alkoholu i wody - dobrym rozpuszczalnikiem.

1tydź (góra 2) wydaje się wystarczającym czasem.

Jeśli masz jeszcze dodać wody, albo wódki do wspomnianej nalewki - to radzę wlać je najpierw do owoców, potrzymać 1-2tyg. i dodać do nalewu. W ten sposób "odzyskasz" cukier no i sporą część składników z owoców.
Odpowiedz
Abstynent, ja bym na Twoim miejscu syrop zlał (po 10-14 dniach) a owoce zalał powtórnie, wódką 40-50%. Po miesiącu maceracji otrzymasz drugą porcję niezłej nalewki :D , której nie trzeba już dosładzac. :slinka:
Odpowiedz
Dzięki za informacje.

Czy można prosić jeszcze o przyblizony kolor otrzymywanego w ten sposób syropu?

Kolejnej maceracji alkoholem raczej nie przewiduję, gdyż robiłem to już przed dodaniem cukru. Pierwotnie zalałem owoce 65% spirytusem, tylko taką objętością, aby je zakrył (oszczędność surowca i miejsca - limit pojemności słoja). Z czasem uznałem, że efektywne stężenie "pracującego" alkoholu etylowego mogło być zbyt niskie (etanol rozcieńczył się w dużej objętości soku z owoców), więc po miesiącu zlałem bardzo ciemny nalew 1* i owoce zalałem ponownie spirytusem, aby osiągnąć końcowe stężenie ok. 50%. Po miesiącu zlałem nalew 2*, który intensywnością barwy nie różnił się od 1*. Sądzę więc, że to co miałem wyekstrachować etanolem to już raczej wyszło z tych owoców.

Pozdrawiam, Piotrek
Odpowiedz
Witajcie Nalewkowicze
" Przez Was " oczywiście w sensie pozytywnym ;) w tym roku popełniłem pierwszą w życiu nalewkę - a ponieważ w mojej okolicy obrodziła pięknie tarnina - toteż wybór padł na ten owoc.
Skorzystałem z przepisu znalezionego na Forum
Jedynym hmmm mankamentem - wynikającym zapewne z mojej małej wyobraźni objętościowej - na kilogram owoców, pół kilo cukru i litr wódki wykorzystałem 2 litrowy słoik ...
Tak Tak - jak się zapewne domyslacie - po zalaniu owoców i cukru półliterówką- skończyło się miejsce w słoju...
Poczeka oczywiście na ekstrakcję i zostanie wszystko potraktowane drugą partią alkoholu, ale takim moim pomysłem jest, by podając przepisy - pisać od razu o zalecanej objętości naczynia (doswiadczalnie i produkcyjnie łatwo takie dane sobie zapisywać i na forum podawać)
pozdrawiam
Odpowiedz
I jak ten czas leci... Przywiózł mi znajomy 2 dni temu wiadro tarniy z Białowieży. Przeglądam więc Forum i przepisów rozmaicie smakowitych kilka nachodzi, nachodzi. Tarninka czeka w zamrażarce, szykuję słoje, a tymczasem znalazłem swój wpis z 2003 - anonimowy - wpadłem przypadkiem na tą stronę, potem jakoś zgubiłem - a dopiero teraz okazało się jak wiele traciłem nie korzystając z Forum. :ksiazka:
Więc tarnię w dłoń i do słojów. A może by tak z miodkiem ? :chytry:
"A na garku tak jak drut było napisane MJUT" Kubuś Puchatek :jupi:
Odpowiedz
Kurczę, a ja tarniny tylko kubeczek w tym roku uzbierałam :( Więcej niestety nie było...
Odpowiedz
W oklicach Wrocka (promień do 50 km) w tym roku było cieniutko w tarniną :placze: - tak jest co kilka lat. Jednakże w miejscowości Żeleźnik (na południowy wschód od Strzelina, przy zabudowaniach dworskich zniszczonych przez mądrych :wsciekly:urzędników z PGR-u) wzdłuż polnej drogi pas krzewów obsypanych owocami :jupi:. Polecam te tereny na wędrówki - jest i róża i głógi, dziki bez czarny - a krajobrazy przepiękne, wiosną łany śnieżyczki przebiśnieg, kokoryczy (ciągną się kilometrami), zawilce, czosnek niedźwiedzi, łąki z kosaćcem syberyjskim i zimowitami. Ma tam powstać Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Dolina Krynki". Jest i kalina - szkoda że chroniona ;) bo są przepisy na kalinówkę...
Odpowiedz
witam, pozdrawiam, o radę pytam!

Chciałbym właśnie nastawić swoją pierwszą nalewkę z tarniny, ale mam wątpliwości co do paru szczegółów dotyczących produkcji takowej:

1. czy nic się stało tarninie przechowywanej 2 miesiące w zamrażalce /w przepisach mowa o tygodniu - dwóch mrożenia/?
2. czy rozgniatacie całe owoce przed zalaniem spiytusem 70%?
3. kiedyś znalazłem przepis na "Tarninówkę Jaśniepańską", gdzie jest mowa m.in. o dodaniu najpierw do 1kg tarniny 5 łyżek miodu, następnie dopiero zalaniu owoców spirytusem 70% na okres 2,5 miesiąca - a później po zlaniu płynu dodatkowo zasypanie owoców cukrem... Czy to ma sens?

proszę o podpowiedzi.
Mroźny.
Odpowiedz
Witaj
1. czy nic się stało tarninie przechowywanej 2 miesiące w zamrażalce /w przepisach mowa o tygodniu - dwóch mrożenia/?
--- nic się nie stanie, niektórzy przechowują dłużej.

2. czy rozgniatacie całe owoce przed zalaniem spiytusem 70%?
--- nie trzeba rozgniatac, lepiej w całości.

3. kiedyś znalazłem przepis na "Tarninówkę Jaśniepańską", gdzie jest mowa m.in. o dodaniu najpierw do 1kg tarniny 5 łyżek miodu, następnie dopiero zalaniu owoców spirytusem 70% na okres 2,5 miesiąca - a później po zlaniu płynu dodatkowo zasypanie owoców cukrem... Czy to ma sens?
--- ma sens, miód i spirytus można dac równocześnie. Wystarczy 4-6 tygodni macerowac w spirytusie.
Odpowiedz
Mój mąż w okresie poświątecznym załapał się na małe przyjątko, na którym degustowano wędliny i alkohole przywiezione przez znajomego Baska. O wędlinach nie tutaj, chociaż pyszności-wyroby domowe, ale pił ichnią tarninówkę. Owoce tarniny zalewane były wódką anyżowką, dno butelki pokrywały dorodne kulki tarniny. Ponoć anyż dobrze się harmonizował z tarniną, nie dominował. Ocena zdecydowanie pozytywna.
Jeżeli ktoś lubi anyżek, to może spróbuje takiej kombinacji.
Odpowiedz
Dopiero w Sylwestra udało mi się nastawić 5 litrowy baniaczek tarninówki, ale bez kwiatu głogu. Czy to może istotnie wpłynąć na smak/zapach ? :niewiem:
Do tej pory nie robiłem z samej tarniny, zawsze z innymi owocami - zobaczymy jaka wyjdzie :niewiem:
Kolorku nabiera intensywnego, nie zapominam przynajmniej 3-4 x dziennie potrząsnąć. Szczególne pozdrowienia :helo: dla tarninujących lub zamierzających tarninować.
Odpowiedz
Spokojnie możesz przecież dosypać ziółka później aczkolwiek niekoniecznie.

Czysta tarninóweczka też jest smakowita jak również z innymi dodatkami, jak jarzębina, dzika róża czy kwiat muszkatołowy...

Pozdrowienia odwzajemniam jako entuzjasta zbierania i nastawiania tarniówki w wielu wersjach !
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez frida
Mój mąż w okresie poświątecznym załapał się na małe przyjątko, na którym degustowano wędliny i alkohole przywiezione przez znajomego Baska. O wędlinach nie tutaj, chociaż pyszności-wyroby domowe, ale pił ichnią tarninówkę. Owoce tarniny zalewane były wódką anyżowką, dno butelki pokrywały dorodne kulki tarniny. Ponoć anyż dobrze się harmonizował z tarniną, nie dominował. Ocena zdecydowanie pozytywna.
Jeżeli ktoś lubi anyżek, to może spróbuje takiej kombinacji.

Moja tarnina maceruje już 2 miesiąc. W ten weekend będę robił do niej nalew na przyprawach, nieomieszkam dodać anyżu. Żebym jeszcze wiedział tylko ile dać, żeby nie przesadzić, ale poszukam w przepisach.

W każdym razie dzięki, Frida, za pomysł!!
Odpowiedz
W ramach eksperymentu dodałem 1 ( słownie jedną ) gwiazdkę anyżu gwiaździstego do krupniku na 4 litry gotowego produktu.

Niewiele brakowało, żebym się musiał wyprowadzić z domu razem z tym krupnikiem a robię je od jakiś 30 lat i zawsze smakowały.

Ta przypowiastka jest po to, żebyś zanim zrobisz krok nieodwracalny, upewnił się czy to jest na pewno to, co akceptują kubki smakowe przyszłych PT konsumentów.
Odpowiedz
Dzięki za informację.

Znalazłem przepis na anyżówkę wg. Nowickiego, gdzie obok kilku przypraw daje się 20g owocu anyżu na 1litr wódki i maceruje 30dni.

Jedna gwiazdka waży kilka razy mniej, a dałeś ją na 4litry...

A czy z czasem smak się zharmonizował?
Odpowiedz

Skocz do: