Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewki - różne pytania
Rozumiem,ze ten syrop jest lekko alkoholowy i nie bardzo nadaje się do herbatki dla dzieciaków.,ale podobno można takie owoce kandyzować - robił ktoś z Was takie owocki kandyzowane?
Odpowiedz
Z moich notatek wynika, że dawanie na raz 1 kg cukru na 1 kg pigwowca dalej najlepsze efekty. Bo z pigwowca bardzo trudno wycisnąć sok a cukier załatwi sprawę doskonale.

Z 800g pigwowca zasypanego 800g cukru powinnaś uzyskać 200-250 ml z owocka + 480 ml z cukru czyli po zlaniu będziesz miała około 680 do 730 ml płynu o niewielkiej zawartości alkoholu - dla małych dzieci to się nie nadaje ale starsze "polubią" :) taką herbatkę.

Przy żurawinie bywa inaczej. :spoko::spoko:

Betglo - tu masz temat, który szukałaś http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0
i tu http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...72&page=14
Odpowiedz
Ja chciałam,żeby był "wilk syty i owca cała"-dlatego do tej pory wszystkie pigwówki i pigwowcówki robiłam odwrotnie ,był syropek dla dzieciaków i ten sam syropek do procentówi owocki jeszcze zasypywałam cukrem i tez były do herbatki jak brakło syropku.W tym roku zostałam obdarowana dodatkowo 12kg pigwowca ,wiec poeksperymentuję i będzie herbatka dla starszych i " pijane " owocki kandyzowane w cukrze [tylko nie bardzo wiem jakich użyć proporcji wody i cukru]
Odpowiedz
Moje pigwowce już po nalewkarskich obróbkach ważę i daję do nich tyle samo cukru. Bez gotowania i bez wody. Mogą stać latami.
Odpowiedz
Ja sobie tak umyślałam,że częśc owocków pokroje w trochę grubsze półksięzyce i po tych wszystkich obróbkach zrobię je jak kandyzowane [takie marmoladki w cukrze] Na pewno trzeba je będzie trochę pogotować w wodzie z cukrem
Odpowiedz
Proponuję zetrzeć na tarce, na grubych oczkach. Lepiej się pigwowiec maceruje i łatwiej potem zrobić konfiturki.
Odpowiedz
Mam już taki dzemik z ubiegłego roku ,uparłam się na te kandyzowane,tylko nie wiem ,czy to faktycznie zrobi się miękkie i smaczne...
Odpowiedz
Pigwowiec będziesz musiała długo gotować ale nie pamiętam jak długo gotowałem

Pomyśl o tzw. pleśniaku zwanym również krymelką. Taki rozdrobniony, no i inne owocki po nalewkach są super nadzieniem.
Odpowiedz
Łałł !-ile tam pyszności -no i jak tu trzymać linię...
Ciasto nie omieszkam wypróbować.,ale jak bumerang wracam do tych kandyzowanych owoców-jak to się robi??-jakiś sprawdzony przepisik.
Odpowiedz
Tu masz prosty przepis: http://wizaz.pl/Kulinaria/Nowosci-kulina...andyzowane

Ale z po nalewkowych owoców uciekną % przy smażeniu.
Ja tam wolę konserwować samym cukrem.
Odpowiedz
Dzięki za linka -prawie wszyscy podają przepisy z owoców nie przerobionych ,a my tu chcemy wykorzystać jakieś pozbawione soku resztki ,zastanawiam się ,czy to nie wyjdzie jakiś suchy wiór...[w sensie pozbawiony swojego soku]
Odpowiedz
Weź 1/2 szklanki startego na grubym oczku piwowca + 1/2 szklanki wody -gotuj do miękkości ( czasem to 30 minut czasem dłużej) dodaj 1/2 szklanki cukru + cukier waniliowy i na czubku łyżeczki od herbaty cynamonu. Jak wystygnie skosztuj czy Ci pasuje. :)
Odpowiedz
Ok.przepis z nie ponalewkowych -rozumiem.
Odpowiedz
Tak robiłem z pigwowcem, właśnie po nalewkowym.
Odpowiedz
Wielkie dzięki Już wszystko wiem [to co chciałam ] Zabieram się za żmudne wypestkowywanie i krojenie [na tej tarce boje się o paluchy.]
Odpowiedz
Może masz mikser do tarcia ziemniaków z grubym oczkiem? Palce będą całe :)
Odpowiedz
Do tarcia ziemniaków używam kielicha od sokowirówki,ale jakieś ustrojstwo elektryczne do krojenia sałatek posiadam więc może wypróbuję ,chociaż nie wiem ,czy dadzą radę takim twardzielom...
Odpowiedz
Będzie dobrze, spróbuj.
Odpowiedz
Witajcie!

Dużo o nalewkach nauczył mnie mój Dziadek, niestety od prawie roku już go z nami nie ma. Przygotowywaliśmy ostatnio jego mieszkanie do sprzedaży i natrafiliśmy na chyba 15litrowy słój opisany jako grudzień 2013 , pełen tarniny zalanej alkoholem. Jeśli robił wg tego przepisu, który sam mi podał, gdy robiłam swoją, to jest to pół na pół spirytus z żolądkową gorzką. Problem w tym, że tarnina jest z pestkami... Odcedzilam owoce, nalewka smakuje i pachnie ja moje wyroby, gdzie tarninę macerowałam 3 miesiące, jak kazał przepis. A ta stoi w słoju od prawie roku. Nie wiem, co zrobić, szkoda wylać te minimum 8 litrów płynu... Boję się jednak, że po konsumpcji szybko dołączymy do Dziadka... Czytałam wiele wątków o kwasie pruskim, ale tam ludzie stresują się, że trzymali owoce kilka tygodni albo kilka dni w alkoholu. A nie 10-11 miesięcy
Co zrobić? Jak żyć?
Odpowiedz
Myślę że bedzie dobra ta nalewka. Wypróbuj ją na kimś kogo nie lubisz ;)
Odpowiedz
Że tak zadam niedelikatne pytanie - ile miał lat Szacowny Dziadek jak opuścił ten padół łez? Jeżeli miał ponad 70 i wcześniej popełniał Swe nalewki to IMHO szkoda wylewać - co najwyżej pić w mniejszych ilościach (tak, jako się pija zazwyczaj nalewki nest ce pas?). Uważam ,że w obecnych czasach, gdy zewsząd czyhają na nas konserwanty (kamuflujące się pod kryptonimem E-cośtam) praktycznie we wszystkim - to zbrodnią byłoby wylewać Ostatni Nalew. Ja nigdy nie pestkowałem tarniny (współczucie tym, którzy to robią). Piłbym z umiarem, ale szkoda wylewać
Odpowiedz
(02-11-2014, 14:38)zalewajka napisał(a): Czytałam wiele wątków o kwasie pruskim, ale tam ludzie stresują się, że trzymali owoce kilka tygodni albo kilka dni w alkoholu. A nie 10-11 miesięcy
Co zrobić? Jak żyć?
Żyć całkiem spokojnie, popijając naleweczkę ś.p. Dziadka.
Poczytać jeszcze trochę o AMIGDALINIE i spać spokojnie, bynajmniej nie snem wiecznym.
Odpowiedz
Dzięki wielkie. Uspokoiliście mnie. Dzisiaj zlewałam, wyszło leciutko ponad 8 litrów, nie byłam w stanie tego przefiltrować, przelałam tylko przez perforowaną folię do odciskania twarogu, tyle było pektyn. Będzie to rustykalnie zawiesisty i niestety mocno nieklarowny napitek. Dziadek odszedł w wieku 84 lat, nalewka będzie z nami pewnie przez kilka kolejnych, będziemy ją sączyć jak nakazuje sztuka :pijemy:

Dzisiaj spróbowałam jej ponownie i jednak po odlaniu owoców wyczuwam dalikatną cierpkość na czubku języka, taką jak przy soku z aronii, moje tarninówki tego nie miały...
Może to ten prusak :diabelek:
Odpowiedz
Kwas pruski ma charakterystyczny migdałowy zapach.
Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Odpowiedz
(02-11-2014, 14:38)zalewajka napisał(a): A ta stoi w słoju od prawie roku. Nie wiem, co zrobić, szkoda wylać te minimum 8 litrów płynu... Boję się jednak, że po konsumpcji szybko dołączymy do Dziadka...
Moje nalewy potrafią stać do półtora roku.

I pamiętaj, że ta nalewka używana, po potrawach z kapusty, fasoli, cebuli i tego typu zaburzeniach - przynosi bardzo pozytywny skutek, już po wypiciu 20-30 ml, a czasem po 50 ml. Zaczynamy od dawki mniejszej, czekamy 25 minut i ew. powtarzamy.

Będziesz kolego zaskoczony, że tak korzystnie działa.
Odpowiedz

Skocz do: