Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napoleonek
Thumbs Up 
Jest to pyszne ciasto, ale niestety bardzo czasochłonne.

Ciasto:
  • 1 śmietana
  • 0,5 szkl. tłuszczu
  • 0,5 szkl. cukru
  • 1 łyżeczka sody
  • 3 jajka
  • ok. 0,5 kg mąki
Wszystkie składniki wymieszać w misce i zagnieść. Ciasto nie może być zbyt twarde. Włożyć ciasto na pół godziny do lodówki.
Uformować wałek i podzielić na 10-12 części. Każdy kawałek rozwałkować na cienki placek na tortownicę (tak jest wg przepisu; teraz robimy na zwykłą blachę).
Podczas wałkowania obficie podsypywać mąką.
Placki piec ok. 5-7 minut na brązowy kolor.

Krem:
  • 4 łyżki mąki
  • 2 jajka
  • 1,5 szkl. cukru
  • aromat waniliowy (może być inny)
  • 1,5 kostki margaryny/masła
  • 1 litr mleka
Z mąki, jajek, cukru i aromatu rozróżnić w szklance mleka budyń.
Pozostałe mleko zagotować i wlać budyń mieszając, aby nie powstały grudki.
Do przestygniętego budynku stopniowo dodawać margarynę/masło i miksować.
W tortownicy/blasze układać placki przekładając je kremem aż do ostatniego ciastka.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Cale życie mnie uczono, że napoleonka jest robiona z ciasta francuskiego, które zwykle kupuje mrożone, zamiast robić je osobiście. Jedyny problem, to że jedyne miejsce gdzie mogę kupić ciasto francuskie robione na maśle to tylko supermarkety Leclerc, a i tam jest ono podzielone na mniejsze kawałki. :(

Ale może męska wersja tego ciasta jest robiona wg przepisu poniżej. W końcu każdy rodzaj ciasta można przełożyć kremem budyniowym. Dodgy
Odpowiedz
Dlatego to co podał Grzechu to nie Napoleonka tylko Napoleonek.
Ja bym się przyczepił do samego przepisu , a właściwie do sposobu opisania bo pojawiają się wątpliwości.
1 śmietana ........pojemności dostępne w sklepach to 180 ml, 200, 250, 300 i chyba 500 też są więc wypadało by podać miarę pojemnościową .
0,5 szklanki tłuszczu.........jedyny tłuszcz jaki można odmierzyć (precyzyjnie) na szklanki to coś płynnego czyli pewnie olej. Ewentualnie rozpuszczony tłuszcz stały czyli masło lub margaryna , ale wygodniej jest podać ilość przed rozpuszczeniem.
Tak dla zasady się czepiam ;) bo takiego NAPOLEONKA to bym zjadł ze 3 porcje od razu:)
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(14-02-2018, 15:04)TEQUILA napisał(a): Dlatego to co podał Grzechu to nie Napoleonka tylko Napoleonek.
Ja bym się przyczepił do samego przepisu , a właściwie do sposobu opisania bo pojawiają się wątpliwości.
1 śmietana ........pojemności dostępne w sklepach to 180 ml, 200, 250, 300 i chyba 500 też są więc wypadało by podać miarę pojemnościową .
0,5 szklanki tłuszczu.........jedyny tłuszcz jaki można odmierzyć (precyzyjnie) na szklanki to coś płynnego czyli pewnie olej. Ewentualnie rozpuszczony tłuszcz stały czyli masło lub margaryna , ale wygodniej jest podać ilość przed rozpuszczeniem.
Tak dla zasady się czepiam ;) bo takiego NAPOLEONKA to bym zjadł ze 3 porcje od razu:)

Jak ja widzę w przepisie 1/2 szklanki, to mi się od razu tłumaczy w głowie na 1/2 cup, a to wiem ile w oz/gm na różne produkty bo w Hameryce było normą mierzenie wszystkiego na cups a nie oz/fluid oz. Ale to takie moje osobiste zboczenie, którego pewnie nie wyzbędę się do końca życia. A co do śmietany, to bym zgadywała, że to ma być około 1- 1/2 cup. :diabelek:

Ja też bym takiego NAPOLEONKA zjadła, szczególnie jak ktoś inny go upiecze, tylko koniecznie z masłem a nie margaryną. :D
Odpowiedz
Dlatego wymyślono układ SI , coby nie trzeba było się zastanawiać co poeta miał na myśli.
Cup cupie nierówny, to samo dotyczy szklanek, łyżek i innych tego typu wynalazków.

Drzewiej w obiegu chodziła jeszcze kostka masła - wiadomo było, że chodzi o 250g.
A teraz producenci rąbią nas na każdym kroku i widuje się kostki 200g, a nawet 170g :(

I jak żyć?

Nie zmienia to faktu, że też bym zjadł takie ciasteczko  :slinka:
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
No kurcze, wychodzi na to że wszyscy by zjedli ale nie ma komu zrobić :diabelek:.
Ja się przyłączam do tych jedzących :D.
Lech
Odpowiedz
(14-02-2018, 16:31)alskarus napisał(a): Dlatego wymyślono układ SI , coby nie trzeba było się zastanawiać co poeta miał na myśli.
Cup cupie nierówny, to samo dotyczy szklanek, łyżek i innych tego typu wynalazków.

Drzewiej w obiegu chodziła jeszcze kostka masła - wiadomo było, że chodzi o 250g.
A teraz producenci rąbią nas na każdym kroku i widuje się kostki 200g, a nawet 170g :(
Ja znam co najmniej 3: US cup (240 ml), imperialny cup (284,131 ml) i kanadyjski cup (250 ml). A podobno jeszcze jest australijski i japoński cup. :placze: .

A jeśli chodzi o kostkę masła, która teraz ma tylko 200 g to było to dla mnie zaskoczeniem po powrocie do Polski. W Austrii ciągle jest to 250 g i czasem tańsze niż u nas. W USA masło zwykle kupuje się paczki 1 funtowe (453 g) podzielone na tzw 4 sticks, każdy zapakowany oddzielnie, z wydrukowaną miarką na opakowaniu do łatwego podziału na 8 stołowych łyżek).

Są jeszcze pinty, kwarty, galony (wszystkie w wersji suchej i płynnej) oraz coś takiego co się nazywa baker's dozen (13 sztuk)  :glowa_w_mur:

Ale wracając do tematu przepisu (żeby nie było kompletnie off topic), użycie innego cukru w kremie (np ciemny trzcinowy, klonowy) daje fajne efekty. :D
Odpowiedz
(14-02-2018, 15:04)TEQUILA napisał(a): 1 śmietana ........pojemności dostępne w sklepach to 180 ml, 200, 250, 300 i chyba 500 też ............
...........i 400. Jak już szaleć, to szaleć.
Odpowiedz
(14-02-2018, 18:15)monika7 napisał(a): A jeśli chodzi o kostkę masła, która teraz ma tylko 200 g to było to dla mnie zaskoczeniem po powrocie do Polski.

To możesz być jeszcze bardziej zaskoczona, a czasami nawet w szoku :) jak kupisz kostkę masła ze świadomością że powinna mieć te 200g a będzie miała tylko 170g. Wiele towarów ostatnio pokazuje się niby w promocyjnej cenie, taniej niż zwykle a okazuje się po sprawdzeniu że jakoś im ubywa na wadze ;) (kawa 450 g zamiast 500, przecier pomidorowy w słoiczku 180g zamiast 200)

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(14-02-2018, 18:35)TEQUILA napisał(a):
(14-02-2018, 18:15)monika7 napisał(a): A jeśli chodzi o kostkę masła, która teraz ma tylko 200 g to było to dla mnie zaskoczeniem po powrocie do Polski.

To możesz być jeszcze bardziej zaskoczona, a czasami nawet w szoku :) jak kupisz kostkę masła ze świadomością że powinna mieć te 200g a będzie miała tylko 170g. Wiele towarów ostatnio pokazuje się niby w promocyjnej cenie, taniej niż zwykle a okazuje się po sprawdzeniu że jakoś im ubywa na wadze ;) (kawa 450 g zamiast 500, przecier pomidorowy w słoiczku 180g zamiast 200)

Nic nowego, stara praktyka. Cena zostaje taka same, opakowanie czasem też, a zawartość się kurczy. Pamięta ktoś aferę z Toblerone z przed 2 lat?
Odpowiedz
U nas Toblerone odkąd pamiętam zawsze miało 100g :)

Odpowiedz
(14-02-2018, 18:59)TEQUILA napisał(a): U nas Toblerone odkąd pamiętam zawsze miało 100g :)

:nie_powiem:
Odpowiedz
Tiaa
Lipton też już pakuje się po 92 torebki, a cena sugeruje okazyjną setkę.
To tak na popitkę tego Napoleona ?
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
A nie wiecie, gdzie dostać butelki do wina 0,65l bo właśnie się biorę za zlewanie.
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
(17-02-2018, 00:47)gbed napisał(a): A nie wiecie, gdzie dostać butelki do wina 0,65l bo właśnie się biorę za zlewanie.

Bierzesz butelki po 0.75l i napełniasz jest o 0.1l mniej, po czym sprzedajesz po tej same cenie jak 0.75l. Voilà!

Skocz do: