Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ODMIANY - Sibera i Winorosliwyj
#1
Witam!

Mam okazję tanio kupić odmiany winorośli - SIBERA i WYNOSLIWYJ. Mam pytanie do osób, które słyszały lub miały do czynienia z tymi odmianami - czy są one dobrymi odmianami na wino? Czy warto w ogóle zaprzątać sobie nimi głowę? Planuję zakup po 5 sadzonek obu odmian i chcę z nich robić wino.

Drugie zaś pytanie jest takie - mogę je mieć za 2 tygodnie, nie mam natomiast przygotowanego podłoża. Czy mogą one przezimować w tych małych pojemniczkach? Na wiosnę wykopabym je już na odpowiednio uprawione stanowisko.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam:helo:
Odpowiedz
#2
Moga przezimować w małych pojemniczkach, ale musisz je umiejętnie zadołowac w gruncie lub przechowac w jakims np. kanale w nieogrzewanym garazu gdzie temp. nie spadnie poniżej -5 st.C chocby nie wiem co. Nic nie wiem o Winosliwym - prócz tego, że to mieszaniec nieszczególnie polecany przez Romana Myśliwca do wyrobu wina.

Sibere mam i z roku na rok redukuję liczbę posiadanych krzewów. U mnie, w Białymstoku, nie miałem jeszcze okazji spróbowac dojrzałych owocow - jest dla mnie zbyt późna, dośc wrazliwa na mączniaka WŁAŚCIWEGO (poprawiam oczywiste dla wszystkich posiadaczy Sibery przejęzyczenie - D.Rz.) - wg mnie na równi z Wiszniowym Rannym. Zdecydowanie, na Twoim miejscu poszukałbym w ofertach szkółek i platform sprzedazy internetowej ciekawszych odmian.

Pzdr.,
Darek
Odpowiedz
#3
Darku, dziękuję serdecznie za odpowiedź. Czy Twoim zdaniem ciekawszymi odmianami będą Marechal Foche i Muskat Odeski (ewentualnie Bianca)?

Jeśli miałbyś wybierać odmiany odporne na niskie temperatury, ale dobre do robienia wina to co można by polecić?

Pozdrawiam,
Marek
Odpowiedz
#4
Sibara daje niestety, delikatnie mówiąc, średnie wina. W tym roku, na wiosnę, wyrżnąłem 20 krzaków i wsadziłem w to miejsce Pinot Gris. Zdecydowanie odradzam Siberę.
Odpowiedz
#5
Gdybym mieszkał koło Lublina posadziłbym 4 krzaki Marechal Focha - jako pewniaka na wino czerwone i 3 krzaki Ronda do wzbogacenia tego Marszalka. Rondo może nie jest tak bezproblemowe jak MF, ale 3 krzaki to mozna i okryć i opryskac raz w roku czy dwa.
Gorzej z białym winem. Muskat u mnie tez jest trochę za późny - dobre wino wyszłoby tylko w niektore lata (mam 3 krzewy MO). Pewniejsza i mniej klopotliwa jest bianka, ale wino ma specyficzny aromacik (ścierkowy), który maleje z biegiem lat dojrzewania wina, niestety wino z Bianki nie ma potencjalu na długie dojrzewanie i kołko się zamyka - zanim wino pozbedzie się posmaku ściery "ulatniają się i inne - cenne aromaty". Naszą nadzieją ostatnio są vinifery wczesne - gromadzace duzo cukru - jak Ortega czy Siegerebe - jednak jak to vinifery - mała wytrzymałość na mroz i choroby wymaga dużego wkladu pracy w uprawę.

Rozwiazaniem pośrednim może być Phoenix - wystarczająco wczesny, smaczne owoce z jako takim aromatem. Sam co prawda nie robilem jeszcze z tego wina - ale stołowe powinno wychodzic dość przyjemne.

Pzdr.,
Dareka
Odpowiedz
#6
Cytat:Wysłane przez greg_x
Sibara daje niestety, delikatnie mówiąc, średnie wina. W tym roku, na wiosnę, wyrżnąłem 20 krzaków i wsadziłem w to miejsce Pinot Gris. Zdecydowanie odradzam Siberę.
Greg... masz jakieś doświadczenia z Pinot Gris'em ?
Z opisu na winogrona.org wynika, że to bardzo fajna odmiana, ale ta wrażliwość na choroby i przemarzanie przy -21oC trochę przeraża :niewiem:
Odpowiedz
#7
Dziękuję Wam za dobre rady, w uprawie winorośli jestem jeszcze laikiem więc wolę popytać fachowców. Tak więc z czerwonych zostaje Marszałek i Rondo, a białe - cóż, jeszcze poszukam i poczytam.

Pozdrawiam,
Marek
Odpowiedz
#8
Siberę odradzam ze względu na podatność na mączniaka (to z doświadczenia), a i wino ponoć średniej jakości (to z zasłyszenia:)
pzdr.
t.n.
Odpowiedz
#9
Cytat:Wysłane przez Mordimer
Greg... masz jakieś doświadczenia z Pinot Gris'em ?

Z kilku wizyt w Miękinii bardzo pozytywne. Jak to bywa z V.V. wymaga oczywiście oprysków, ale z mrozoodpornością jest całkiem nieźle. Ostatnia zima wszystkim dała się we znaki, jednak straty w Pinot Gris były niewielkie. Co do jakości wina, piłem dwa roczniki wyprodukowane w Miękinii - '04 i '05, całkiem niezłe. Jakością przewyższyły nawet Rieslinga.
Odpowiedz
#10
W tym roku Pinot Gris pryskalem tylko 2% siarkolem przed poczatkiem wegetacji i 2x 0.2% w trakcie i jak na razie bez jakichkolwiek oznak chorobowych. Sa to krzaki sadzone w zeszlym roku, na probe zostawione 2 grona, ktore jak na razie tez sa zdrowe...
Odpowiedz
#11
A Aurora, czy Bianca na wina biale jak się nadaje??Skocz do: