Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orzechy po krzyżacku
Mam zeszłoroczne orzechy i postanowiłem zrobić wg przepisu Jurdzia:

"Więc od początku:

500 g łupanych orzechów włoskich (dojrzałych, najlepiej rocznych NIE ZIELONYCH) nie należy ich miażdżyć, lecz starać się pozostawić w jak największych całostkach
500 g miodu (raz użyłem gryczanego, a raz wielokwiatowego, ale to obojętne, gdyż orzech w nalewce są ciemne) można zrobić 50/50 miód/cukier
500 ml spirytusu (zależnie od upodobań)
250 ml wody przegotowanej
1 szklanka ciemnego rumu
0,5 saszetki wanilii (radzę zacząć od nalewki bez wanilii, a potem samemu zdecydować czy się nada; kwestia gustu)"

Moje pytanie: Trza to dzielić na spir+orzech i wodę z miodem i później łączyć? Nie można wszystkiego od razu do słoja zapakować?

Edit: Dzięki Drajla za odp. :)
Odpowiedz
Moim zdaniem można. Proponuję wymieszać miód z zimną przegotowaną wodą i do tego dodać rum, a potem na końcu spirytus i orzechy. Najwyżej trochę dłużej potrzymasz.
Odpowiedz
W 4 h nawet nie wyłupałem 400g. Dodałem tak jak żeśta gadali, ale klarowanie tej nalewki widzę w czarnych barwach :) Z tego co pisał Jurdziu to łącznie trzymać wszystko około 5-6 miesięcy? Ale te orzeszki później muszą być pyszne. Zaleję je miodem z lipy.
Odpowiedz
(20-08-2013, 09:37)dewas napisał(a): .......ale klarowanie tej nalewki widzę w czarnych barwach :)
Raczej w miodowych :D. Nie będzie tak źle.
Odpowiedz
Co do klarowania: nie ma się czego obawiać - właściwie to sama się klaruje. U mnie jest czysta jak łza.
Odpowiedz
Witam.
Tych postów o tych orzechach jest bardzo dużo. Mam pytanie?. To jakie są lepsze orzechy na nalewkę zeszloroczne czy z tego roku.
2 pytanie? Jedni piszą że z orzechów należy skórkę zciagnąć ( ale ze świeżych) znaczy z tego roku.
Tak się zastanawiam i, stoję w miejscu i, co dalej?. W tym roku jest bardzo dużo orzechów np.. u mnie.
3 pytanie- ponoć orzech 30 letni dostarcza tlenu do 100 osób czy to prawda?.;)
Pozdrawiam
Gynek63
Odpowiedz
(06-09-2013, 00:07)gynek63 napisał(a): Witam.
Tych postów o tych orzechach jest bardzo dużo. Mam pytanie?. To jakie są lepsze orzechy na nalewkę zeszloroczne czy z tego roku.
2 pytanie? Jedni piszą że z orzechów należy skórkę zciagnąć ( ale ze świeżych) znaczy z tego roku.
Tak się zastanawiam i, stoję w miejscu i, co dalej?. W tym roku jest bardzo dużo orzechów np.. u mnie.
3 pytanie- ponoć orzech 30 letni dostarcza tlenu do 100 osób czy to prawda?.;)
Pozdrawiam
Gynek63

No nie jestem specjalistą prędzej osobą początkującą, laikiem ale w przepisie jest napisane, że używa się orzechów z zeszłego roku więc ja bym tego się trzymał.
Odpowiedz
(06-09-2013, 00:07)gynek63 napisał(a): 3 pytanie- ponoć orzech 30 letni dostarcza tlenu do 100 osób czy to prawda?.;)
Pozdrawiam
Gynek63

To jest wysykoprocentowy płyn - to się pije, nie wdycha.:lol:
Odpowiedz
(12-09-2013, 12:01)palinka napisał(a):
(06-09-2013, 00:07)gynek63 napisał(a): 3 pytanie- ponoć orzech 30 letni dostarcza tlenu do 100 osób czy to prawda?.;)
Pozdrawiam
Gynek63

To jest wysykoprocentowy płyn - to się pije, nie wdycha.:lol:

Padłem :lol: :lol: :lol:
Odpowiedz
Wybaczcie mi to pytanie: przeczytałem cały wątek, prawie już orzechy łupię... Co to są przegrody międzyowocowe??? Bo wcześniej radzą, żeby dodawać... :glowa_w_mur:
Odpowiedz
Jak wyjmiesz ziarno ze skorupki, to jest przedzielone suchą, brązową przegródką. To o nie chodzi. Rzeczywiście warto je dodać.
Odpowiedz
Ok, już pojmuję! Ile ich należy dodać? Są jakieś proporcje? Czy po chłopsku - "na oko"?
Odpowiedz

No oko - kilka szt. :)
Za mną też " chodzi " ten orzech :D
Odpowiedz
(13-10-2013, 20:47)Zołza napisał(a): No oko - kilka szt. :)

Do mojej nalewki "Skarb Wiewiórki" używam 1,5 kg ziaren orzechów. Podczas ich łuskania skrzętnie zbieram przegródki. Zazwyczaj jest ich tyle, że zapełniam litrowy słoik. Zalewam je 70% spirytusem i uzyskuję nalewkę, którą dosmaczam "Skarb". W tej nalewce orzechy są produktem ubocznym, a zasadniczym sama nalewka. Goryczka z przegródek bardzo jest w niej potrzebna.
Resztę nalewki doprawiam różnościami i "schodzi" błyskawicznie.

Odpowiedz

No tak , ale u mnie ilości nalewek są niewielkie ;)
Jedynie tegoroczna ratafia jest w imponującej ilości i to przez przypadek.
Dodawałam za dużo owoców, no i musiałam zalewać :diabelek:
Odpowiedz
Za kilka dni dolewam miód z wodą do orzechów, trzymam się proporcji przepisu z drugiej strony tego tematu.

500 g orzechów
500 ml spirytusu
500 g miodu
250 ml wody
szklanka rumu

Czy po dodaniu pół kilograma miodu nalewka nie będzie za słodka?
Odpowiedz
1 kg miodu to odpowiednik 0,7 kg cukru.
Reszta zależy od Twoich upodobań. Jedni lubią słodkie, drudzy blondynki czy jakoś tam :D
Odpowiedz
Jutro mija tydzień jak dodałem miód w/g przepisu.
Czy ktoś trzymał miód z orzechami dłużej niż tydzień (jak długo), jakie były efekty?
Niby prosta sprawa i nic złego stać się nie powinno, ale po obsuwie z cytrynówką wolę zapytać.
Odpowiedz
Witam
Ja zrobiłem według przepisu Jurdzia.
Jak piszesz Felini do tego przepisu (nalewki orzechowej) dodałem jeszcze pół laski wanilii.
To wszystko musi stać co najmniej 4 m-c.
Jest ładny kolor brązowy. Stoi mi w ciepłym pomieszczeniu nalewka.
Koniec Października zrobiłem nalewkę, jeszcze około 2 m-c musi stać.
Co z tego będzie to sam ciekawy jestem. ;)

Pozdr..
Gynek
Odpowiedz
Gynek , jakie cztery, orzechy potrzebują czasu. Pić możesz ,ale zachęcam do schowania nalewki na rok dwa, wtedy dopiero zobaczysz co znaczy czas,
Odpowiedz
Plecionka nie 4 orzechy , tylko 4 miesiące tak ponoć pisali powyżej ( musi stać) w słoiku.
Potem zlać doprawić czekoladą ciemną i, po roku można dopiero pić
ktoś tu cygani na tym forum. ;)

Pozdr...
Gynek
Odpowiedz
Tam był przecinek.
Z twojego opisu nie wynikało, że cztery miesiące + rok.Teraz wszystko jasne.
Gynek ,musisz być bardziej precyzyjny, w ten sposób cyganisz innych.:D
Odpowiedz
Hej .
tak Ci się wydaje a, może ktoś cygani.;)

Już nie wiadomo komu tu wierzyć. Tu na forum co drugi to pisze inaczej i, komu tu wierzyć?.;)

Pozdr..
Gynek
Odpowiedz
(07-01-2014, 21:29)gynek63 napisał(a): Tu na forum co drugi to pisze inaczej i, komu tu wierzyć?.;)
Genek - wierzaj co drugiemu :).
Odpowiedz
Dziś minął tydzień, jak dodałem miód do orzechów, wszystko dokładnie w/g przepisu.
Smak orzechów poprawił się w stosunku do tego sprzed dodania miodu.
Smak nalewki zapowiada się dobrze, choć czuć mocno alkohol.

Mam zamiar potrzymać orzechy dłużej niż przepisowy tydzień.
Pytanie tylko, czy wydłużenie tego czasu nie wpłynie negatywnie na smak?

Zrobiłem na własnych orzechach, miodzie lipowym i siedmioletnim rumie Havana Club.
Przyznam, że kusi mnie perspektywa przetrzymania tej nalewki co najmniej rok.
Odpowiedz

Skocz do: