Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PIWNICZKA - zaprezentuj swoją piwnicę na nowej stronie SWiMP
Jak w tytule.
Pochwal się swoją piwniczką. Napisz o niej, dołącz zdjęcia i jak zrobisz to ciekawie - zostanie opublikowane na nowej stronie SWiMP w menu NASZE PIWNICZKI.

Poradź innym jak urządzić piwniczkę. Może zrobiłeś/aś półki samodzielnie, może ciekawie oplatasz buteleczki albo w ogóle masz się czym pochwalić to napisz artykuł i przyślij na wh1@op.pl
Odpowiedz
Super ze powstał taki temat jak już zrobię porządek ze zdjęciami to zaprezentuje jak to wyglądało na początku i jak jest obecnie oraz jakie mam plany na dalszy rozwój mojej piwnicy. Piwnica w stodole wymiary długość 4 metry szerokość 2.9m wysokość jakieś 3 w najwyższym punkcie. Rożnica poziomów miedzy podłoga w piwnicy i stodole 1,8m Piwnica powstała sam nie wiem kiedy, Teściu ma ponad 60 lat i tez nie pamięta jej budowy :) Obecnie jestem na etapie wstawiania drzwi.
Odpowiedz
Fajnie. Przygotuj materiał zdjęciowy i ślij. Tylko wstaw tam jakieś truneczki na początek.
Odpowiedz
No w końcu zrobiłem porządki i teraz już mogę coś nieco pokazać.
Zaczęło się pewnego razu od odwiedzenia stodoły i ooo no nie to przecież nie może tak stać niezagospodarowane. Wyglądało to okropnie stara nieużywana od 20 lat stodoła mnóstwo pozostałości po zbiorach. W pierwszej kolejności zrobiłem porzadki i resztki siana i słomy narzuciłem na piwnice, dalsze ocieplenie wyszło kolo 40 worków moze wiecej z trocina,i poszło na dodatkowe obłozenie i ocieplenie piwnicy.

[Obrazek: 26082011171.jpg]

[Obrazek: 26082011172.jpg],

[Obrazek: 26082011169.jpg]

[Obrazek: 26082011170.jpg]

Później kolejny rok znowu nic. Ostatnich wakacji przerobiłem całe wejście do piwniczki, kolejnym etapem było pomalowanie najpierw gruntem później wapnem i wstawieniem regaliku który sam zrobiłem. i kilka flaszek wina. W ostatni weekend oprawiłem drzwi i częściowo obmurowałem brakujący element ściany zostaje, skończenie murarki i opiankowanie drzwi tak aby na zimę można było zamknąć piwniczkę :)

[Obrazek: DSC_0923.jpg],

[Obrazek: DSC_0922.jpg],

[Obrazek: DSC_0921.jpg],

[Obrazek: DSC_0920.jpg],

[Obrazek: DSC_0919.jpg],

[Obrazek: DSC_1085.jpg],

[Obrazek: DSC_1092.jpg],

[Obrazek: DSC_1087.jpg],

[Obrazek: DSC_1083.jpg],

Ostatnie zdjecie przedstawia moje dalsze plany zamiast tych worków z trocinami będzie palisada dookoła piwnicy z desek mam nadzieje ze będzie lepiej to wyglądało, trociny rozsypie po całości a na wierzch żeby dopełnić wszystkiego rozsypie jeszcze korę. Te czarne rury to też jakiś pomysł na zbudowanie stojaka na przechowywanie butelek.
Z czasem zbuduje tez jakieś regały na późniejsze nalewki i wina w balonach lub butlach. W galerii są tez dodane fotki z tego co do tej pory zrobiłem :)
Odpowiedz
Wiem że to nie miejsce na pisanie sugestii, tata przeniesie :lol: szczerze ja bym Ci radził nie pchac sie ani w worki z trocinami ani w palisade wypełnioną trociną (samą trociną)
Po roku albo i szybciej będziesz miał tam siedlisko myszy itd... Jak już nie chcesz rezygnować z trocin, pomieszaj je z wapnem, tak jak robiono to w latach 50=tych w drewnianym budownictwie.
Odpowiedz
Miejsce jak najbardziej po części dotyczy czegoś co zostało zaprezentowane. Co do trocin to mam je pod dostatkiem i oczywiście za free jakoś kilka razy rzucałem pytania na ten temat ale jakoś nie było żadnej odpowiedzi czym ewentualnie ocieplić ta piwnice. Zastanawia mnie tez jaką ilość tego wapna wymieszać z trocinami. A może jakieś inne pomysły na ocieplenie tej piwniczki. myślę ze na całość jak wymieszam z 4-5 worków wapna z trocinami będzie ok. sugestie mile widziane.
Dodam jeszcze ze piwniczka ma wymiary 3x4m.
Odpowiedz
Primo, masz bardzo ciekawą piwniczkę, nie wiem tylko czy ten regał do niej pasuje.
Może warto zastanowić sie nad zabudowaniem regałów na wymiar z drewna sztucznie postarzonego?

Co do słomy i trocin, też mi przyszło do głowy (jak sugerował @psik31), że niestety zalogują ci się tam myszy i szczury.
Natomiast jest to tani i skuteczny sposób, także okey.
Zamontuj termometr i monitoruj temperaturę, ciekawe czy będzie w miarę stała przez okres roku.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Termometr już zamontował. Widać na zdjeciu nad regałem:)
Odpowiedz
Faktycznie już jest :spoko:
Chociaż na wcześniejszych z regałem nie ma, także musiał zawisnąć niedawno :)
Odpowiedz
mrX co do regałów ten widoczny w piwnicy to mój pierwszy własnoręcznie zrobiony. U mnie drewna (tata ma zakład produkcji palet i skrzyń) i desek pod dostatkiem wiec wydawanie kasy na zrobienie trochę mija się z celem. Nawet wychodzę z założenia jak mogę sam to po co komuś płacić kasę a i tak z tego wszystkiego to największą przyjemność jak się samemu coś zrobi :) Postarzanie drewna to tez nie jest taka prosta sprawa. Na razie wszytko jest w fazie planowania i jakiegoś sensownego rozstawienia. Regałów jeszcze przybędzie w tym roku.
Co do temp i wilgotności to bez zmian teraz w okolicach 10 stopni latem przy tych upałach jakie mieliśmy w piwnicy było około 13 stopni tyle ze wtedy nie było jeszcze drzwi. Mam nadzieje ze jak zamykane piwnice ocieplę drzwi to piwnica będzie stało temperaturowa przez cały rok. Ale czas pokaże.

Skocz do: