Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacharán- czyli tarnina po hiszpańsku
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
Cytat:Wysłane przez krzysztof1970
Mam też nalewkę orzechową na denaturacie
To jest żart??
Jestem sobie w stanie wyobrazić taki eksperyment tylko zastanawia mnie po co on był robiony.....
Czy tę "nalewkę" filtruje się przez razowca? ;)

Doskonale zastępuje okulary przeciwsłoneczne:diabelek:
Jacek
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Bogi

1 bób tonka (coby woniało waniliją, więc też tak w temacie)

Uprzejmie dopraszam się o szczegółowe wyjaśnienia, co to jest??? Z uwagą śledzę Wasze rozmowy, ale jak tu uważać, jak zrozumienia braknie :glupek:
Odpowiedz
Dipteryx odorata, takie orzeszki jak migdały, ale czarne, w dawnych czasach zastępowały wanilię, a zapachowo i smakowo są mieszanką nut właśnie waniliowych, cynamonowych, migdałowych i goździków. Znaczenie w likierach ma historyczne, ale w przepisach się je znajduje (vide chartreuse), aktualnie najczęściej można je spotkać w perfumach. Ponieważ są bardzo aromatyczne 1 orzeszek na litr alkoholu to w zupełności wystarczy. Tonka zwane też tonquin pochodzą z północnej części Ameryki Południowej, w Polsce chyba praktycznie nie dostania. W Holandii można kupić masło z tonków (? chyba tak się odmienia)
Odpowiedz
Dipteryx odorata, takie orzeszki jak migdały, ale czarne, w dawnych czasach zastępowały wanilię, a zapachowo i smakowo są mieszanką nut właśnie waniliowych, cynamonowych, migdałowych i goździków. ...
No to kupujemy:
http://www.magicznyogrod.pl/index.php?pa...Itemid=127
:helo:
Odpowiedz
Wczoraj nastawiłem na Pacharán ( eksperyment ):
ala Ouzo
- 1l wódki Polonaise 50%
- 2-e gwiazdki anyżu badianu(tyle maiłem) + 2-e łyżki stołowe biedrzeńca
- laska cynamonu
- laska wanilii
- pół wielkiej gałki muszkatołowej
- skórka z cytryny
- łyżeczka kawy mielonej
- łyżeczka rumianku
potrzymam to na kaloryferze 2-a tygodnie dodam 1kg tarniny
--------------------------
ala Gin
- 1l wódki Polonaise 50%
- 50 ziaren jałowca
- skórka z cytryny
- skórka z pół pomarańczy
- 3-y ziarna ziela angielskiego
potrzymam to na kaloryferze 2-a tygodnie dodam 1kg tarniny
- rum 0,7L Captain Morgan Spiced Gold 35%
- 2-a ziarna kardamonu
- łyżka stołowa cukru brązowego
- 0,7kg tarniny
- whisky 0,7L Johnnie Walker 40%
- sok z cytryny
- skórka z cytryny
- łyżeczka mielonego pieprzu kolorowego
- 0,7kg tarniny
= wszystkie nastawy potrzymam do stycznia -lutego,dosłodzę 0,3-0,4kg cukru lub miodem.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez 1stgreen
Dipteryx odorata, takie orzeszki jak migdały, ale czarne, w dawnych czasach zastępowały wanilię, a zapachowo i smakowo są mieszanką nut właśnie waniliowych, cynamonowych, migdałowych i goździków. ...
No to kupujemy:
Mogę wysłać-dostałem woreczek tych orzeszków, Tata dostał 3 :)
Odpowiedz
Bogi dla mnie też,jeśli można pisz na PW.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez 1stgreen
No to kupujemy:
Mogę wysłać-dostałem woreczek tych orzeszków, Tata dostał 3 :)
A wizualnie są podobne do tych z sklepu ?
Na razie nic nie planuję z nalewów poza eksperymentalnymi miodami.
Odpowiedz
Sam zobacz, te ze sklepy jakieś takie brązowawe, a moje czarniawe, jak oryginał:

[Obrazek: 9qfaew.jpg]

@plecionka-następnym razem coś tam sypnę. W sumie mogłem w ostatniej przesyłce, ale mi wyleciało z głowy.
Odpowiedz
Wąchałem właśnie moją paciarę. Cudo. Jutro po tarninę i jeszcze ze dwie porcje nastawię.
Odpowiedz
Jeżeli można podłączyć się to Bogi też poproszę. Jak można.

Odpowiedz
Wszystko można, czy każdy będzie usatysfakcjonowany 2 orzeszkami? To jest bardzo aromatyczne, odłupałem kawałek i pogryzłem, normalnie jakbym zjadł ogromny placek z korzeniami, bomba. Adresy, których nie mam, proszę na PW. Do zagryzki dorzucę coś w płynie:chytry:
Odpowiedz
Super Boguś i dziękuję.
Odpowiedz
Plecionka
1stgreen
drajla

w następnym tygodniu wyślę, jakichś ziół Wam nie trzeba jeszcze?
Odpowiedz
Też bardzo dziękuję !
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez tata1959
Wąchałem właśnie moją paciarę. Cudo.

Niecierpliwie czekam na efekty swoich eksperymentów.

A ja swój słoik zawinąłem dodatkowo w folię spożywczą :lol: Takie zabezpieczenie przed własną osobą :diabelek: .

Poniucham dopiero za kilka tygodni. Jeno wstrząsam i kołyszę!

Andrzej
Odpowiedz
też się pochwalę ;)

nastawiłem 3 słoje po 3l:
na Wódce z anyżem (klasyczy Pacharan)
na Rumie z dodatkiem anyżu
na Gin'ie

zastanawiam się tylko, jak będzie z klarownością, bo tarnina pochodziła z allegro i w czasie transportu i mycia uległa lekkiemu "rozmemłaniu"- nie to, że zrobiła się z niej marmolada, ale około 20% skórek uległo uszkodzeniu- widać to po zmętnieniu
zastanawiam się, czy zaprzestać wstrząsania, czy też nie zwracać na to uwagi
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez stoney
też się pochwalę ;)

zastanawiam się tylko, jak będzie z klarownością, bo tarnina pochodziła z allegro i w czasie transportu i mycia uległa lekkiemu "rozmemłaniu"-

DZIĘKI ZA INSPIRACJĘ! Po Twoim poście zapanował istny szał na tarninę. Też nastawiłem kilka odmian wielonarodowych! :helo:

Co do pytania - jeżeli owoce nie były popsute to "rozmemłanie" nie wpłynie na smak. A klarowanie - nie przypominam sobie problemów z tarniną - chyba, że zrobisz na miodku, a do tego likierek .... :glupek:.

Odpowiedz
Boguś jednego bobka dla mnie zostaw. Już się klaruje przepis na to cudo ziołowe które powstanie niebawem :D
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Nie ma sprawy, ten woreczek jest jakiś magiczny-co wyjmę orzeszka, tam dalej coś jest, sam jeszcze nic nie ruszyłem, tyle tylko, że sobie skosztowałem jak smakuje.
Odpowiedz
A co mi tam - wykonałem sms do szefa z prośbą o zakup paciary, może skusi się egzotyczną nazwą i smakiem ? Jutro zobaczymy ... (mam taką nadzieję).
Odpowiedz
Nie znoszę anyżu :tak: Nie znoszę go i dlatego na pewno go wyczuję, nawet jeśli podobno jest nienachalny w kieliszku. Tak więc mam pytanie, jak myślicie, czy można by zrobić małą podmianę i zamiast kanonicznej anyżówki (czy wódki z anyżem) dodać do tarniny szczyptę czy dwie mięty? Cała reszta przepisu zostałaby bez zmian.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to już byłaby inna nalewka, a nie tytułowy Pacharán, ale właściwie byłaby to wariacja na temat Pacharán, takie o mały włos Pacharán :) Warto spróbować? Czy mięta może być zamiennikiem dla anyżu?
Odpowiedz
Bea,może spróbuj z kardamonem ,albo z imbirem.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Bea
Zdaję sobie sprawę z tego, że to już byłaby inna nalewka, a nie tytułowy Pacharán, ale właściwie byłaby to wariacja na temat Pacharán, takie o mały włos Pacharán :) Warto spróbować? Czy mięta może być zamiennikiem dla anyżu?
Jak dla mnie byłoby temu bliżej do "zwykłej" tarninówki niż paciarana.... co nie znaczy, że byłoby złe. A jak ludzie kombinują z tarninówką poczytaj w >tym< wątku.
Osobiście szukając zamiennika dla anyżu kierowałbym uwagę na coś lekko pikantnego np. gałkę muszkatołową.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Bea
Nie znoszę anyżu....
1. Może z koprem włoskim spróbuj.
2. Jakbyś tak do gotowej tarninówki dodała nieco aroniowej.
3. Zrób paciarę, ale dodaj 1/4 przepisanego anyżu - może się przełamiesz.
Odpowiedz

Skocz do: