Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacharán- czyli tarnina po hiszpańsku
Ok, zrobię małą porcję "kanonicznej", jeden słoik mnie nie zabije, a resztę doprawię miętą z imbirem.
Jakoś łatwo dałam się namówić, prawda? :D
Odpowiedz
Koper, lukrecja, kombinacje wszelakie tychże, kminki oba i się oszuka, że to nie anyż.

Jak można anyżu nie lubić :ysz: :slinka:
Odpowiedz
Znaczy - cuda się zdarzają...
Szef w ostatniej chwili kupił na lotnisku (13 juroków) i dowiózł !! Wrażenia opiszę wieczorem.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez small
Znaczy - cuda się zdarzają...
Szef w ostatniej chwili kupił na lotnisku (13 juroków) i dowiózł !! Wrażenia opiszę wieczorem.

niezła przebitka! normalnie w sklepie kosztuje niecałe 9E

sugeruję spożywać zmrożony
smacznego!
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Bogi
Plecionka
1stgreen
drajla
w następnym tygodniu wyślę, jakichś ziół Wam nie trzeba jeszcze?
Dzięki, przesyłka dotarła. :spoko:
Jak tylko dotrą do mnie te sklepowe to porównam.
Odpowiedz
Dzisiaj wykorzystałam słońce na niebie i ...Męża, żeby nazbierać DR- tarniny niestety nie ma, a tak tu "zmysłowo" ją opisujecie, że mnie kusiło i Mąż zapytał, czy nie można zrobić tej paciary z zeszłorocznej tarninówki. Jak myślicie można? Nie zmieni to zytnio smaku? Czy to nadal będzie paciara? Warto???
Odpowiedz
Dzisiaj przy sprzątaniu piwnicy zlokalizowałem 2x0,5l tarninówki 2007r,drugi nalew po Moczydłowskiej, zrobiony na czacze 60% przywiezionej z Gruzji 4 lata temu nie smakującej żadnej osobie częstowanej ,nalewka nadal ostra w smaku i wprawie zero cukru,chociaż była robiona na likier.
I 1x0,75l tej samej tarninówki tylko z dodatkiem suszonej skórki z grejpfruta i to jest bardzo smaczne,czuć cierpkość tarniny z winno-cytrynowo-jałowcowym posmakiem,cukier jak po zlaniu.Były słodzone jednakowej ilością cukru .
Czy skórka grejpfrutowa może być utrwalaczem dla cukru?
Dziwna sprawa.
Odpowiedz
Bogi- bardzo dziękuję za list.
Dotarło cało i zdrowo.

Odpowiedz
Wczoraj telefonicznie dowiedziałem się od koleżki mieszkającej w okolicach Murcia(Hiszpania) ze tarnina hiszpańska diametralnie różni się od polskiej,dziko rosnącej nie spotkała,w pobliżu siebie na pogórzach ma plantacje z trzema odmianami:
1)zielona z siwym nalotem-wielkości 4cm wprawie okrągłą,słodkawo kwaśna,zero cierpkości.
2)fioletowo granatowa z siwym nalotem -wielkości 3-4cm owalna,delikatnie cierpka,mocno kwaśna,winno aromatyczna.
3)ciemno fioletowa bez nalotu,błyszcząca-wielkości 3cm owalna,mocno cierpka,słodko kwaśna o aromacie węgierki,jeszcze na krzakach.
Odpowiedz
Już słychać kroki. To termin zlewania paciarki się zbliża. Zastanawiam się czy owocki wyautować czy też utopić znowu.
Odpowiedz
Avok, a nie mogłaby ta koleżanka jeszcze jakichś nazw "tambylczych" odmian podać? Może w sklepach ogrodniczych, albo szkółkach z drzewkami i krzewami? Albo w sklepach z przetworami, na etykietach może są podane odmiany tych ichniejszych tarnin?

Po co mi to? A tak jakoś, tylko żeby wiedzieć, bo zapewne hiszpańskie odmiany owoców u nas i tak nie byłyby tak śliczne i ogromne jak tam :(
Odpowiedz
Paciara z dodatkiem soczku z cytrynki dosłodzona.
REWELACJA mimo, że to niemowlę przecie. Chyba w niedzielę polecę w pola i jak się trafi to uskubię tarninki na jeszcze jeden nastaw.
Odpowiedz
(02-12-2009, 20:15)tata1959 napisał(a): Chyba w niedzielę polecę w pola i jak się trafi to uskubię tarninki na jeszcze jeden nastaw.

Takiem to dobrze, u mnie popękała i spadła - lub ptaki zeżarły!
Odpowiedz
Widywałem krzaczki, na których i w zimie wisiały zasuszone owocki więc mam nadzieję, że coś tam naskubię.
Odpowiedz
(02-12-2009, 20:37)tata1959 napisał(a): Widywałem krzaczki, na których i w zimie wisiały zasuszone owocki więc mam nadzieję, że coś tam naskubię.

tata, jak cud się zdarzy i czas pozwoli udam się na poszukiwania "lekko podsuszonej" - taka właśnie najbardziej by mi pasowała. Nastawiłbym klasyczną z czystego suszu/półsuszu.

A swoją drogą wpisałem opinię subiektywna na temat tarninówek nieklasycznych: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?pid=0#pid0 .

Andrzej
Odpowiedz
Paciarki dosmaczone. Jedna klasyczna a druga z sokiem z cytryny.
Paciara z sokiem z cytryny bije o klasę tą bez. Tarninka z zamrażarki będzie robiona zdecydowanie jako paciara z dodatkiem soku z cytryny.
Zdziwiłem się, że niewielki dodatek cytryny tyle dobrego uczynił tej nalewce.
Odpowiedz
(05-10-2009, 16:39)tata1959 napisał(a): 0.75 kg tarniny się mrozi.
Jutro nastawiam:
- 1l 50% spirola,
- 3/4kg tarniny,
- 20g anyżu,
- laska wanilii,
- łyżeczka kwiatów rumianku,
- 3 ziarna kawy,
Miesiąc macerowania, filtrowanie i dosładzanie karmelem.

tata, czy po czasie zoptymalizowałeś przepis (oprócz dodatku soku z cytryny) czy ten powyżej jest idealny? Moc z tego przepisu spadnie poniżej 40%?
Odpowiedz
Nic nie zmieniałem oprócz dodatku soku z cytryny.
Może mi się w weekend zechce (i nie zapomnę) to odnajdę paciarkę, która już chyba dobry rok nie próbowana leżakuje.

Jak ktoś lubi kawę to można zwiększyć do 5 ziaren. Wanilię powinno się przeciąć na wzdłuż.

Odnośnie mocy to trudno powiedzieć. Nie wiadomo ile soku odda tarnina, ile dolejesz karmelu, ale myślę, że około 40 będzie oscylować.
Odpowiedz
Miesiąc macerowania nie za krótko? Jest wszak mowa chyba o ośmiu miesiącach. Anyżu jest w sam raz? Spróbuj, pls, tą co leżakuje i daj znać. Jakoś wszyscy piszą dużo w trakcie robienia, a brak ocen (tych autorskich, subiektywnych) dojrzałych nalewek, ciekawe dlaczego? :pijemy:
;)
Odpowiedz
Z ośmioma miesiącami to, moim zdaniem, przesada kosmiczna. Tarninę maceruje się zwykle z pestkami i po takim czasie ich wpływ na smak zepsuł by pewnie nalewkę.
Odpowiedz
Przepis bardzo ciekawy, skuszę się zatem na nastawienie nalewki.

Czy ziarna kawy dajecie całe, czy np. lekko rozbijacie?
Odpowiedz
Bardzo fajny i treściwy reportażyk:

http://www.dailymotion.com/video/xho2l6_...rry_webcam
Odpowiedz
Byłoby jeszcze ciekawsze, gdyby mówił w jakimś ludzkim języku ;)
Przepisu i tak chyba nie podał...
Odpowiedz
Tak ogólnie, że likierze anyżowym maceruje tarninę, zresztą na tym to polega. Likier ma chyba jakieś 24%-25%, bo taka moc na etykietażu, a nie mówił, że rozcieńcza.
Odpowiedz
Tak poczytałem te wariacje na temat tarniny i postanowiłem z mrożonej nastawić próbki na paciarkę, sloe gin i wersję niemiecką. Oczywiście klasyczna (czysta tarnina) i moczydłowska nastawione wcześniej.:)

(03-11-2011, 16:49)tata1959 napisał(a): Nic nie zmieniałem oprócz dodatku soku z cytryny.

Ile tego soku z cytryny dodałeś i czy do nastawu czy dopiero po zlaniu?

Odpowiedz

Skocz do: