Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parowanie nalewek i innych trunków
Drajla a czy można właśnie stwierdzić jakiś widoczny ubytek procentów? Zawsze mnie to nurtowało, a bez specjalistycznej aparatury tego nie sprawdzę. Jaki jest ubytek % np. z otwartego naczynia z alkoholem, w temperaturze pokojowej po 24 godzinach, czy to zależy też od powierzchni parowania? Może to jest pytanie z serii głupich (jak z człowiekiem co stoi na torach i rękami trzyma trakcję) ale mnie to męczy. Wiadomo że im wyższa temperatura tym to szybciej "idzie" bo temperatura wrzenia to ok 78C. Jak szybko takie procesy zachodzą?
Odpowiedz
Nie robiłem nigdy dokładnych pomiarów. Natomiast zapisuję ilość przed i po filtrowaniu. Zawsze jest w plecy :D.

Ostatnio po gościach został 1 pełny kieliszek 30 ml z nalewką z pigwowca. Odstawiłem, żeby sobie poobserwować, właśnie parowanie. Po tygodniu ubyła może 1/4. To co pozostało miało konsystencję gęstej galaretki i po odwróceniu kieliszka wypadło w całości :P
Odpowiedz
No ale przecież woda też jest składnikiem nalewki, też paruje. Ubyła 1/4 tylko czego, oto jest pytanie.
Odpowiedz
Zaraz naleję kieliszek z tą samą nalewką. Za tydzień napiszę jak smakuje, to co zostało. To będziemy wiedzieć, co zostało :lol:.
Odpowiedz
Jak duży kieliszek, mierzysz strzykawką? Może też postawię w kącie w kieliszku spirytus lub wódkę. Alkoholomierz mam to można będzie porównać, fajnie jakby się kilka osób pobawiło w to i byłaby jakaś próba doświadczenia.
Odpowiedz
Wystarczy kieliszek 30 ml, a odmierzyć można nawet i kieliszkiem od syropków dla dzieci.
Właśnie sprawdziłem i ta nalewka, to była z mirabelki, a nie z pigwowca - ale to nie ma znaczenia.

Czas start...... do 12-01-2014.
Odpowiedz
Na dziś wygląda to tak:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
ścięły trunek pektyny z owoców.... ile wam wyszło mocy ostatecznej po takiej odstawce?
W weekend odkryłam smorodinówkę po swojemu ( przedobrzona ilość owoców w stosunku do alkoholu) 2010 z nieszczelnym korkiem.
Sprawa skończyła się uroczystym wyrzuceniem zawartości flaszki na talerz, pokrojeniem w kostkę i spożyciem przez gości ( upierali się) widelcami ( tego nie grali...;))
Mam wrażenie, że z 60% przynajmniej galaretka miała:D
Odpowiedz
Wezmę do serca Twoje doświadczenie :)

Ja też daję dużo owoców ( takie lubię ), ale korki są szczelne :D

Skocz do: