Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pestkówka z pigwowca.
Skład:
1 szklanka pestek pigwowca
250ml spirytusu
0,5l wody
350g cukru

Wykonanie:
Podgrzewamy wodę dodając cukier.Po rozpuszczeniu cukru całość studzimy i wlewamy do słoja. Dodajemy pestki i spirytus i odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie przecedzamy i filtrujemy.

Smak: jabłkowo-migdałowy z nutą drewna o mocy 25%..
Odpowiedz
Drajla, jak mniemam same pestki
bez gniazd nasiennych?
Odpowiedz
Same pestki ale jak tam 1 czy 2 wpadną to się nic nie stanie.
Tak na marginesie. Pestki łatwo uzyskać małą łyżeczką, trochę mniejszą niż do herbaty.

Odpowiedz
1. Ponieważ coraz więcej pestkówek proponuję doprecyzować nazwę wątku na pestkówka z pigwowca...

2. Twój przepis jest prawie identyczny jak TEN na nalewkę na pestkach z jabłek - podany (jak cytują) z Caprari. Różnica to czas maceracji - u nich 40 dni u Ciebie 14.

Tam jest taki komentarz...
"rados73 (dodano 2009-03-19 10:59:29)

Witajcie !
Ja też zrobiłem nalewke na podstawie tego przepisu, jednak nie było potrzeby trzymać pestek aż 40 dni. Po około 3 tygodniach spróbowałem i spróbowała tez moja żona. Nalewka miała niezwykły aromat i smak. Wyczytałem gdzieś zę przy zbyt długim trzymaniu pestek nie ma juz takiego dobrego efektu.
Nalewka sama w sobie jest wyśmienita. Robię juz 2 raz dzięki wypiekom jabłecznika ze świeżych jabłek mojej teściowej :)
Polecam !!!"

Może i tę na pestkach pigwowca warto potrzymać tydzień dłużej?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
1. Ponieważ coraz więcej pestkówek proponuję doprecyzować nazwę wątku na pestkówka z pigwowca...

Może i tę na pestkach pigwowca warto potrzymać tydzień dłużej?

Witaj!
Pkt 1 dopisałem.
Można trzymać pewnie i rok. Moim zdaniem migdalina będzie zbyt natarczywa. W sumie miałem mało pestek na próby.
I dlatego robię tym sposobem.

Odpowiedz
ja wczoraj zalałem pół szklanki pestek szklanką whisky.... postawię toto na 3 tygodnie i zobaczę co będzie. Planuję tym nieco "aromatyzować" pigwowcówkę.
Odpowiedz
SERVATOR -Napisz o efekcie tego nastawu!

Odpowiedz
Już gdzieś to pisałam, ale widzę, że właściwy temat o pestkówce jest tu wiec wklejam raz jeszcze:
Moim zdaniem 350g cukru to trochę za dużo. Wprowadziłam jeszcze jedną małą modyfikację do tego przepisu. Z cukru robię karmel a nie syrop, nalewka zyskuje ciekawy kolor i moim zdaniem ciekawszy smak.
Co do czasu maceracji trzymam zgodnie z przepisem 40 dni.
Odpowiedz
Właśnie dzisiaj zlałam, dokładnie wg. przepisu drajli. Dla mnie smak - amaretto. Jednak zdecydowanie za słodkie... ale dobre. Lubiłam wlewać malutki kieliszeczek amaretto do herbaty, jest wtedy smak, a słodycz znika w herbatce.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
ja wczoraj zalałem pół szklanki pestek szklanką whisky.... postawię toto na 3 tygodnie i zobaczę co będzie. Planuję tym nieco "aromatyzować" pigwowcówkę.
Wczoraj zlałem. Wyszła mocno aromatyczna esencja migdałopodobna. Smak whisky i pigwowca całkowicie się schował - trochę szkoda. Na pierwszym planie dość przyjemny migdałowy smak (ale istotnie różny od amaretto), końcówka gorzkawa. Przed filtrowaniem było mocno "oślizgłe", po filtrowaniu zapach i smak bez zmian ale już bez niefajnego "gluta".

Wlałem whisky i pestki pigwowca a mam gorzkie migdały w płynie :) Przydadzą się.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez drajla
Skład:
1 szklanka pestek pigwowca
250ml spirytusu
0,5l wody
350g cukru

Wykonanie:
Podgrzewamy wodę dodając cukier.Po rozpuszczeniu cukru całość studzimy i wlewamy do słoja. Dodajemy pestki i spirytus i odstawiamy na 14 dni. Po tem czasie przecedzamy i filtrujemy.

Smak: jabłkowo-migdałowy z nutą drewna.

Ja będę nastawiał wg tego przepisu.
Jest identyczny jak na PESTKÓWKĘ z pestek jabłek,
który już wypróbowałem kilka razy.
Czas wydłużyłem do 21 dni.
Smak i aromat wyśmienity.
Poziom słodyczy doskonały dla kobiet :)

Raz zrobiłem doświadczenie i po zlaniu zalałem jeszcze raz z tym, że mniejszą ilością alkoholu i o wiekszym %.
Cukru dałem mniejszą ilość. Wyszło ok :)
Ciekaw jestem jak będzie z pestkami pigwowca.
Nastawię z pół porcji na próbę. Jak będzie ok to zrobie większą ilość bo pestek w tym owocu jest conajmniej 10 razy wiecej niż w jabłku :)

Odpowiedz
Robiłam bardzo podobnie jak w przepisie drajli, ale dałam połowę cukru. Wyszła niezła, ale to raczej taka nalewka do sączenia 1 kieliszeczka przez pół wieczoru.
Odpowiedz
Nasunęło mi się jedno pytanie. Jak długo można przechowywać pestki, bez szkody dla smaku nalewki np w lodówce, zamrażarce?
Odpowiedz
Mogę podzielić się jedynie własnym doświadczeniem w kwestii przechowywania.
Z pestkami z pigwowca nie ma kłopotu bo jest ich znacznie więcej w owocu niż w jabłku. Ja poprostu osuszam żeby nie były wilgotne. Leżą sobie w miseczce i codziennie trochę trzeba je przemieszać żeby stały się sypkie. Jak obeschną nic im nie grozi.
Aby uzbierać odpowiednią ilość surowca z jabłek jest większy kłopot bo albo trzeba w domu mieć małą przetwórnię albo zaangażowaną całą rodzinę do ich zbierania :) lecz i to wymaga dłuższego czasu. Pierwszą szklankę pestek (z jabłek) udało mi się uzyskać w ciągu 2 miesięcy. Muszę tu zaznaczyć, że największy wkład miała teściowa :) Dość często na stole serwowany był jabłecznik ze świeżych jabłek :)

Podsumowując:
Nie zamrażał bym pestek tylko je wysuszał :)
Odpowiedz
rados73, dlaczego uważasz, że poziom słodyczy doskonały dla kobiet? Zapewniam, że jestem kobietą, ale zdecydowanie taka słodycz nie jest w moich preferencjach smakowych. Więc może nalewki nie są damskie ani męskie, tylko np. słodkie i wytrawne?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez madziami
rados73 ....Zapewniam, że jestem kobietą ... Więc może nalewki nie są damskie ani męskie, tylko np. słodkie i wytrawne?
Pozdrawiam

Yhy, uhum ! Ja wiedziałem, że tak będzie :lol: :tancze:
Yhy, uhum ! Ja wiedziałem, że tak będzie :lol: :tancze:

:glowa_w_mur: kiedyś dostało mi się od Fridy za mocna, męskie nalewki !!! :glupek:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez madziami
rados73, dlaczego uważasz, że poziom słodyczy doskonały dla kobiet? Zapewniam, że jestem kobietą, ale zdecydowanie taka słodycz nie jest w moich preferencjach smakowych. Więc może nalewki nie są damskie ani męskie, tylko np. słodkie i wytrawne?
Pozdrawiam

Czy gdzieś napisałem że jest to damska nalewka ?
Nigdy nie zrobiłem takiego podziału :)

Mogę tylko dodać żeby było wyraźnie napisane:

Poziom słodyczy doskonały dla kobiet :) - z mojego otoczenia :)

Pozdrawiam

Odpowiedz
To jest tak: wszystko zależy od gustu.
Są panie które lubią wytrawne nalewki/ wina i są panowie którzy lubią słodkie- łącznie z likierami.
Ja osobiście lubię i jedne i drugie . A ziołowe tylko niektóre.
A pestkówkę lubię i już.
Ot taki gust.
Odpowiedz
Dokładnie tak :) wszystko kwestia gustu :)

Panie zazwyczaj preferują delikatniejsze i słodsze trunki,
ale zaznaczam ZAZWYCZAJ :)
Odpowiedz
A jak myślicie, są szanse na pestkówkę z pestek tarniny?
Może ktoś kto próbował ma przepis..
Chcę z niedługo nastawić wino z tarniny, pestki można by wykorzystać :chytry:
PS pigwowiec sorry za podpięcie się z pytankiem ;)
Odpowiedz
Ciężko mi sobie wyobrazić drylowanie tarniny :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez rados73
Ciężko mi sobie wyobrazić drylowanie tarniny :)

Bo nie będzie drylowana.
Pestki będą odpadem.

Odpowiedz
Odpadem jakiego procesu jeśli nie drylowania ?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez rados73
Odpadem jakiego procesu jeśli nie drylowania ?

Pytam przez ciekawość oczywiście
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Castleman

Chcę z niedługo nastawić wino z tarniny, pestki można by wykorzystać :chytry:

Przy produkcji wina.
Chyba się nie mylę?
Odpowiedz

Skocz do: