Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsza nalewka - kilka pytań początkującego
Witam wszystkich forumowiczów - tak to mój pierwszy post :)

Podobnie jak pierwszy post, tak samo postanowiłem zrobić moją pierwszą nalewkę.
Posiadam 5 kg wiśni, które to zostały wydrylowane i wrzucone do balonika 10L. Następnie dolałem do niego resztę soku jaka została z wydrylowanych wiśni (tych co były przechowywane w misce przed wrzuceniem) a także dolałem 1 litr spirytusu, 0,7 l wódki (krupnik biały). Wiśnie są na równo z alkoholem (tak że ledwo je zakrywa).
Balon zatkany szczelnym korkiem korkowym i pozostawiony sam sobie.

Stad moje pytania (patrząc po forum i grafikach):
1) czy alkohol powinien zakrywać owoce jakąś sporą ilością ponad je?
2) jak długo trzymać taki zalew przed jego zlaniem i zasypaniem owoców cukrem?
3) ile cukru dołożyć i czy to ma nastąpić już po zlaniu czy może wcześniej też trzeba?
4) czy poza cukrem zrobić syrop cukrowy i dolać go do późniejszej wiśniówki? Jeśli tak to kiedy?
5) czy rozcieńczać dodatkowo ten zalew czy go zostawić niech nabiera mocy urzędowej?

Pozdrawiam,
Yaso
Odpowiedz
Witaj na forum i baw się dobrze.

1-ja zwykle daję ok. 2 cm ponad powierzchnię owoców w słoikach. Masz w butli więc i 1 cm wystarczy - aby tylko były przykryte.
2-standardowo 4-6 tygodni. Jak zapomnę to i miesiącami stoi, a mam 1 słoik zalanych wiśni co już się macerują rok lub dwa - nie chce mi się sprawdzać.
3-cukier po zlaniu. Sypnij ile uznasz za stosowne. Syropkiem uzyskanym z cukru dosłodzisz nalewkę, a jak zostanie to wzmocnisz spirkiem uzyskując likier. Jak będzie za mało słodka to na owoce sypniesz znowu i będziesz miał syropek do dosłodzenia.
4-nie
5-zalałeś zbyt mocnym alkoholem. Standard dla wiśni to spir/wódka = 1 do jednego. Proponuję dolać pół litra wódzi.

Powyższe postępowanie stanowi pewien schemat dla nalewek owocowych.
Odpowiedz
Dziękuję bardzo za rady i pomoc.
Czekam teraz cierpliwie te półtorej miesiąca (chyba że zapomnę) i dalej walczę z moim pierwszoroczniakiem.

Jeszcze mam pytanie:
Gdzie najlepiej trzymać zalane owoce? Okno w kuchni, pod schodami, piwniczki?
Czy lepiej im jak jest ciemno czy tak normalnie jasno (nie w słońcu), a może w słońcu byłoby najlepiej?

Odpowiedz
Trzymaj gdzie masz miejsce. No może w lodówce za chłodno, a na stryszku pod blachą za gorąco.
Odpowiedz
Zazwyczaj w szafach ubraniowych (tam gdzie wieszaki) pozostaje na dole miejsce w sam raz na 4 litrowe słoje... :diabelek:
U mnie co prawda tego miejsca już nie ma, ale warto sprawdzić swoje szafy. :D
Odpowiedz
Został w kuchni na północnym oknie (ma cień i w miarę troszkę chłodu). Wódeczkę dolać będę musiał w takim razie jutro (dziś jakoś do sklepu nie mam siły się wybrać).

Dziękuję za radu i zobaczymy co z tego wyjdzie - oby choć ciut pijalna naleweczka. Mam nadzieję że źle nie będzie co bym się nie zniechęcił na przyszłość :pijemy:
Odpowiedz
Witam,
ja również jestem początkująca jeżeli chodzi o posty jak i przygotowywanie nalewek.
Znalazłam kiedyś w sieci przepis na nalewkę i już miałam się zabierać do pracy..ale.. po przeczytaniu kilku postów na tym forum, przyznam szczerze, że "zgłupiałam"
Bardzo proszę o podpowiedź, czy z przepisu który mam ja cokolwiek wyjdzie
Pozdrawiam

- 200 wiśni
- 200 liści z wiśni
- litr wody
- kilogram cukru
- 1/2 litra spirytusu

Do garnka wkładamy 200 liści z wiśni, 200 wiśni z pestkami, cukier oraz wodę. Gotujemy. Gdy woda zacznie się gotować odliczamy 30 minut. Wyłączamy wywar i przecedzamy przez gęste sitko. Gdy ostygnie doelwamy spirytus (radzę potrochu, co jakiś czas próbując czy "procentowość" jest odpowiednia

Dodam, że komentarze były pozytywne, dlatego się na ten przepis zdecydowałam:)
Odpowiedz
Cześć
na mój gust trudno to będzie nazwać nalewką. Jak wskazuje nazwa nalewka powstaje poprzez "nalanie" na owoce alkoholu i toczący się później proces maceracji. Maceracja polega na tym że alkohol wyciąga z owoców co w nich najlepsze. W Twoim przepisie robisz coś w rodzaju kompotu a potem łączysz go z alkoholem.
Na pewno otrzymasz napój alkoholowy słodki ze smakiem i aromatem wiśniowym.
Nie wykluczam że produkt będzie smaczny, wydaje mi się jednak że będzie znacząco różnił się od nalewki wiśniowej czynionej tradycyjnym sposobem po np. dwumiesięcznej maceracji i kilkumiesięcznym dojrzewaniu.
Jeśli już zrobiłaś jak pisałaś to ocenisz jakość sama - w sumie chodzi o to aby Tobie smakowało.
Jeśli nie to podziel składniki na dwie części i zrób na dwa sposoby - wtedy będziesz miała materiał porównawczy.
Jeżeli będziesz robiła sposobem tradycyjnym zastanów się jaka moc trunku Ci odpowiada. Jeśli zalejesz wiśnie stadartowo - spirytusem 70% to nalewka będzie oscylowała w zależności od jakości owoców, ilości cukru i tego czy i jak dobrze wiśnie odciśniesz - w granicach 35-40%. Dla mojej żony jest to np trunek zbyt mocny. Dlatego ostatnio jeden słoik truskawek zlałem roztworem spirytusu o mocy ok. 40% celkem uzyskania damskiej wersji nalewki :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
@olkak-otrzymasz słodki likier 'do lodów' o mocy 20% .
Odpowiedz
Wiśniówka już przelana, dosłodzona i leży w buteleczkach.
Część wypita (0,2), część ofiarowana (2,0), część zostawiona (reszta). Wyszło ciut ponad 5 L bardzo dobrej (przynajmniej wg mojego smaku) naleweczki :)

Dzięki wszystkim za rady, udało się - więc apetyt na przetwórstwo wzrósł.

Czekam na spirytus który ma dojść lada dzień. Jest do tego 1,5L wódki. I myślę co z nim zaś zrobić. Podejrzewam że część (1L) spirytusu pójdzie na porterówkę, a reszta to nie wiem.

Może coś z jabłek - bo ponoć są jakoś dostępne u rodziny obok (nieduże ilości ale są).

Może ma ktoś inny sposób jak to zagospodarować?

Odpowiedz
(05-10-2011, 10:45)yaso napisał(a): I myślę co z nim zaś zrobić. ...........
Może coś z jabłek.......

To głównie zależy od Twojego gustu.

Na jabłka szkoda %- moim zdaniem.

Masz teraz sezon na fajne owoce: tarnina, DR, rokitnik, żurawina, różne śliwki, głóg.

Jeżeli masz dostęp to proponuję tarninę- wychodzi bardzo smaczna nalewka.

Odpowiedz
no i gruszeczki, teraz warto nastawić Gruszkówkę na Konferencjach. I maliny jeszcze są, a Malinówka to naprawdę specjał :)
A Porterówkę rób na zimę, jak nie będziesz miał pomysłów i owoców (choć i tak moim zdaniem lepiej zrobić Krupnik albo Bananówkę).
Odpowiedz
Zastanawiam się nad tą tarniną, jarzębiną i mam jeszcze gruszeczki.
Na coś się we wtorek zdecyduje. Dzięki za podpowiedzi :)

Odpowiedz
I zdecydowałem - pigwowiec :P jakoś to się lekko odwlekło i chyba nawet dobrze.
Udało się zebrać około 1,7 kg ładnego żółtego pigwowca.
Po wydrążeniu i wypestkowaniu zostało 1,1 więc są dwa słoje po 1,7 L (tak około) nastawu. Zdjęcia z pierwszej pigwowcówki wraz z opisem co i jak zrobiłem postaram się wrzucić na dniach :)

Ale jestem zadowolony. Wiśniówka już poszła do degustacji (o czym chyba pisałem) i powoli zaczyna się kończyć. Wyszła bardzo dobra. Musze troszkę zostawić na przyszły rok. Ale moja pierwsza nalewka mnie podbudowała i już wiem że nowe hobby jest fantastyczne :)

Odpowiedz
Jest fantastyczne i tak trzymaj. Tylko rada, nie staraj się robić wszystkich przepisów na raz :)
Odpowiedz
Dlaczego nie?
Ja zacząłem w tym roku i właśnie staram się robić jak najwięcej przepisów, bo w końcu jak mam się przekonać, które nalewki będą mi smakowały? :)
Sądzę, że już za trzy lata ;) skoncentruję się na tych, które mi posmakowały :lol:
Odpowiedz
(31-10-2011, 09:17)aviatik napisał(a): Ja zacząłem w tym roku i właśnie staram się robić jak najwięcej przepisów, bo w końcu jak mam się przekonać, które nalewki będą mi smakowały?

I tak trzymaj!

To najlepsza droga do poznania całej gamy smaków i wybrania tych, które będą Tobie najbardziej smakowały.
Oby Tobie tylko podstawowego składnika nigdy nie zabrakło!!!

Odpowiedz
Nie próbuje wszystkich - aż takich zasobów "trzymajacych" w postaci balonów i słoi nie mam.

W tym roku bedzie tylko ta wiśniowa, pigwowcowa i jakieś wino. Wino pewnie jabłkowe, ale to już nie ten dział - przygotowania już poczynione - jutro muszę tylko zalać do balonika.
Odpowiedz
No może źle to napisałem. Nie rób za dużo jeśli masz zamiar się przeprowadzać, no chyba że sam będziesz to przewoził xD Ja bym jeszcze na twoim miejscu dziką różę nastawił. W tym roku nastawiłem i nie żałuję już ładnie pachnie. A co do nalewek to drajla wie co najlepsze :P
Odpowiedz
Przeprowadzać się w ciągu najbliższych co najmniej 50 lat nie zamierzam, więc z tym problemu nie powinno być.

Zbieram sprzęt. Kupuje powoli, co by mnie żona nie wygoniła z domu. Przygotowuje piwnice (własną ładną pod altanką, która będzie stawiana w przyszłym roku).

Lubie teścia za to. Oddał mi balon 50 L.
Teściową też - sokowirówka na własność :) więc już źle nie jest.

Odpowiedz
Aby piwniczka nie okazała się za mała jak się rozkręcisz hahahah.
Odpowiedz
Mam nadzieję że nie. Ale jak coś to przekopać się mogę lekko w jedną ze stron - tak z 15 metrów :)

Odpowiedz
Akurat miejsca na wyroby nigdy nie za dużo. Więc możesz już zacząć kopać, może zdążysz. :D
Odpowiedz
Witam ja również początkujący i wyszedłem z założenia że na początek warto zrobić dużą ilość różnych nalewek żeby w przyszłym roku wyciągać wnioski z tego co się narobiło:)
Oto moje wypociny jeszcze nie wszystkie pozlewane :
1. Farmaceutów (5l)
2.GRUSZKA-JABŁKO (3 litry)
3.GRUSZKOWA (3 litry)
4.KAWOWA Wódka (1200ml)
5.Limonka z chili i trawą żubrową (2.1 litra)
6.Limonki z Rumem
7.Malinowa EKSPERYMENT(3 litry)
8.MALINOWA (5 l)
9.POMARAŃCZÓWKA (900ml)
10.Pomarańczowo-Kawowa (2 l)
11.PORTERÓWKA (3l)
12.Truskawkowa (3 litry)
13.WODKA ISLANDZKA (1litr)
14.ŚMIETANOWA
15.W planach na Wiśniach mrożonych z pieprzem
16.W planach Likier Baileys'a
17.W planach Krupnik
18.W planach Nalewka z winogron na rumie

Plan trzeba oczywiście wykonać do końca roku.
Mam zamiar każdą nalewkę po zlaniu przetrzymać rok (oprócz 11 i 14 obie wyszły super i 16).
Dobija mnie tylko te filtrowanie ale można poćwiczyć cierpliwość :)
Moja kobita jak się złości że jej robię bajzel w kuchni to daję jej powąchać i spróbować trochę akurat zlewanej nalewki i od razu wymięka i mówi że super:)
Ciekawe co powie za rok jak popróbuje:)
Jeszcze trochę i zostanie przeciągnięta na Dobrą Stronę Mocy :)
Pozdrawiam wszystkich.
Odpowiedz
Musisz mieć sporą piwniczkę na tę ilość testowych nalewek. Zastanawiam się w jakich ilościach będziesz robił te, które uznasz za udane ;)
Dlaczego nie próbowałeś Islandzkiej, podobno dobra jest już po paru dniach od zlania. Pytam się, ponieważ zaraz będę zlewał :) Jednocześnie mogę się podzielić uwagą, że pomarańczowo-kawowa (robiona w styczniu) nie zmieniła się za bardzo w smaku po prawie roku..
Powodzenia w dalszych próbach :pijemy:
Odpowiedz

Skocz do: