Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze wino ryżowe
Robię aktualnie na drożdżach w płynie biowinu Tokay które kręcą do 14%. Czy to nie za mało, jak uważacie? Pytam tych co te wino już robili.. Może pod koniec dodać Tokay zamoyskich który dojedzie do 17%?
Odpowiedz
Drożdże tak nie działają:) Jak będziesz prawidłowo prowadził fermentację to dociągną do 16 a nawet 18%. Prawidłowo tj. pożywka azotowa i witaminowa oraz optymalna temperatura 20-25 st C.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Pożywka jest activit a drożdze dwa opakowania w płynie.Temp 20+ Nastaw na 15L
Czyli nie ma sensu kombinować?
A tak w ogóle to myślałem że mocniejszy szczep sfermentuje do tych 17% i wygryzie poprzedniczki.
Czy bayanusy by tak nie zrobiły? :)
Odpowiedz
Jak chcesz walczyć o bardzo mocne wino to możesz tak spróbować. Ale ja uważam to za niepotrzebne. Jak dasz bayanusy to będziesz miał problem z dosłodzeniem. One są bardzo trudne do okiełznania. Moim zdaniem nadają się na wina wytrawne i bardzo mocne 18%.

Proponuję byś dawał cukier niewielkimi porcjami aż drożdże same padną od nadmiaru alkoholu. Oczywiście kolejną porcję cukru dawaj gdy Blg będzie 0. Wino ryżowe nie musi być 18%:) 14-16% też jest fajne. Moim zdaniem nawet fajniejsze od 18% mózgotrzepa. Drożdże Tokaj Biowinu dają fajny profil smakowy:)
Krzysztof

Odpowiedz
Okej, tak też zrobię. Nie spinam się na te 17-18%. Po prostu myślałem, że tylko takie jest dobre :)
Dzięki za radę. Dosładzam po 3 blg i czekam aż padną. A jak z goździkami według was? nie są zbyt mocno wyczuwalne? w sumie jest to jedyny składnik którego się obawiam. Dałem zgodnie z przepisem Skrzycha, proporcjonalnie na 15L - 15 goździków.
Odpowiedz
Z goździkami uważaj. Bardzo łatwo przesadzić. Jak dałeś tyle co w oryginalnym przepisie to powinno być ok.
Krzysztof

Odpowiedz
Czy nie działam zbyt szybko jeśli w ciągu 2 tygodni od nastawiania ryzowca dodałem już prawie cały cukier? wino zawsze przerobiło do 0 blg a ja od razu daje nowy, tak żeby po zlaniu już tylko się klarowało. Ale do zlania jeszcze 4 tygonie. Czytałem tutaj w jednym temacie, że zbyt słodkie wino źle się klaruje. Jak robicie?
Odpowiedz
Ja robię wino wytrawne. Klaruję je. Siarkuję i dosładzam.
Krzysztof

Odpowiedz
Witam
Przymierzam się do nastawienia wina ryżowego wg.przepisu Skrzycha (dokładnie jak opisał).
Mam do Was pytanie...
Wody w przepisie jest 18,5 l i 4 kg cukru , czy tą całą wodę wraz z cukrem dodać na początku a po 5-7 dniach kolejne 3 kg cukru i 3 l wody?
Odpowiedz
Seba daj na start 5l wody i kilogram cukru, resztę wody i cukru podziel na raty - 4, dosładzaj tak żeby nie przekraczać 5 blg.
Odpowiedz
Ile Wasze wino ryżowe Skrzycha ma na ostatecznie BLG?
Odpowiedz
Balun chodzi o blg po zakończeniu fermentacji? Ma mieć 0 blg, potem je siarkujesz, po 10 dniach zlewasz, i dosładzasz jak lubisz.
Odpowiedz
Nie, chodziło mi o to do ilu blg dosładzacie swoje gotowe już wino ryżowe, ja obecnie dojechałem do 6blg i dopiero zaczęło mi to smakować.
Odpowiedz
Widzisz sam sobie odpowiedziałeś, to wino Tobie ma smakować, każdy ma inne poczucie słodkości, bo np. dla mnie było by to już za słodki, i nie kieruj się w tym względzie czyimś zdaniem.
Lech
Odpowiedz
Pierwsze ryżowe wg. przepisu kolegi z forum wyszło pyszne. Już planuje kolejne 20L ale chcę zapytać co sądzicie o pomyśle aby te wszystkie ziółka kilka dni wcześniej potrzymać np. w odrobinie spirytusu? warto czy odpuścić sobie?
Odpowiedz
Co to ma dać?
Odpowiedz
Myślałem, że wyciągnie to więcej aromatu z ziół, zrobi się taka esencja.
Odpowiedz
Osobiście tak nie robiłem, dawałem przyprawy klasycznie i wino pachnie ładnie a kubki smakowe szaleją ;)
Odpowiedz
(06-09-2017, 14:54)TomSki napisał(a):
(06-09-2017, 12:28)razorbl napisał(a): Właśnie zabieram się za kolejny nastaw. Wino jest genialne. Ostatnia butelka poszła wczoraj. Po roku leżakowania, smak nie do opisania :)

Również mam zamiar zrobić kolejne nastawy, wygodnie robić w wiadrach, ułatwia to mieszanie ryżu. W zeszłym roku zrobiłem stanowczo za mało bo tylko 10 l które po 4 zlaniach nadal stoi i czeka na swój czas w 5 l damach :). W tym roku 55l będzie jak nic ale najpierw dr i głóg, to podstawa!

Co to jest dr ?
Odpowiedz
DR to po prostu dzika róża, jest jej kilka odmian, na przykład canina lub rugosa.
Lech
Odpowiedz
Jak myślicie, czy jeśli do przepisu skrzycha na 25 L dałem 4 kg ryżu zamiast 5 kg to odbije się to zauważalnie na smaku? (reszta zgodnie z przepisem) zastanawiam się czy jutro jechać dokupić i dodać..
Odpowiedz
Przecież jak jutro nastawisz a dodatkowy kilogram dodasz w poniedziałek to przecież nic się nie stanie, tylko nie zapomnij o dobrym wypłukaniu ryżu.
Lech
Odpowiedz
Nastaw już gotowy. Pytałem czy w ogóle dodawać ten 1 kg bo o ile wierzę w moc dodanych ziół to w smak z ryżu tak średnio ;)
Odpowiedz
Ryż winu daje tzw ciała, a zioła smak aromat, bez ryżu wino wydaje się takie trochę puste w smaku.
Pewnie jak w ogóle nie dodasz to się świat nie zawali, ale jednak (szczególnie na początku działalności winiarskiej) przepisy dobrze jest stosować w miarę dokładnie.
Lech
Odpowiedz
Nie zapomnij o mieszaniu ryżu, nie wiem w jakim pojemniku fermentujesz ale polecam plastikowe wiadra. Otwierasz wiadro, bierzesz łyżkę do cedzenia makaronu i co 2 dn solidnie mieszaj. Jak nie pomieszasz to z ryżu zrobi się skorupa. Najważniejsze to dobrze wypłukaj ryż, moje kolejne ryżowo malinowe już po 1 zlaniu było kryształowo czyste a jeszcze 3 zlania przed nim :)
Odpowiedz

Skocz do: