Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piołun alpejski [ Ostrzeżenie !]
Cytat:Wysłane przez Wacek
i mój

Nasiona piołunu zebrałem i przeprowadziłem próbę kiełkowania - wzeszedł po 10 dniach. Zainteresowanych nasionami proszę o kontakt na PW

Wacek
Odpowiedz
A piwowarzy strzelają sobie w stopę:

http://www.piwo.org/forum/t2761-Dodatek-...wania.html

Jeśli wchodzę na jakieś forum, to zawsze wpisuję "piołun" we wszystkich odmianach językowych, bo a nóż, widelec, łyżka się coś znajdzie i oczom nie wierzę, jakie perełki znalazłem:

Cytat:"W książce o piwach klasztornych, piołun jest jako dodatek którego nie wolno dodawać do piwa. Tujon jest związkiem halucynogennym, takie piwo będzie nieprzyjemnie gorzkie i może być naprawdę niebezpieczne."

Co to za durna książka musiała być, jak każdy kto choć chwilę się skupił na piwowarstwie przed wprowadzaniem chmielu, wie, że do piwa dodawano gruit czyli mieszankę ziół, wśród których można było znaleźć i piołun, a cała afera z zastąpieniem gruit'a (warto poczytać tę stronę: http://www.gruitale.com/intro_en.htm ) wiązała się z tym, że to kościół katolicki promował zdrowe zioła jako dodatki do piwa, które przynosiło radość i ukojenie, a książęta (naturalnie niemieccy) chcąc przerwać ten monopol i w oparciu o purytańskie dyrdymały oraz świt reformacji Marcina Lutera:

Cytat:An anti-gruit campaign, similar in scope and absurdity to our contemporary War On Drugs, fed off the anti-clerical and anti-pleasure hysteria of the Protestant Reformation, and coincided with the violent persecution of herbalists as witches and herbs as dangerous substitutes for "scientific" medicine in the sixteenth and seventeenth centuries.

A purytanie właśnie sprzeciwiali się temu, żeby człowiek się radował, co więcej wiele ziół ma etymologicznie katolickie znaczenie, więc to też kłuło w oczy:

Cytat:For most of these occasions, celebrants needed a drink that would keep them awake and energetic. Many of the popular gruit herbs helped do this. In addition, some of these herbs had religious connotations that survived the switch from pre-Christian to Christian practices. Sweet flag or calamus, for instance, provided both a mildly euphorogenic gruit ingredient (the roots) and a popular, aromatic floor covering for churches on festive occasions (the rush-like leaves). Tansy was sacred to the Virgin, and angelica--as its name suggests--evoked the power of the archangel, St. Michael.

Cytat:One of the arguments of the Protestants against the Catholic clergy (and indeed of Catholicism) was Catholic self-indulgence: in food, drink, and lavish life style. And it was this Protestant outrage that was the genesis of the temperance movement

Mówiąc o dawnych czasach nie można zapomnieć o słynnym napoju angielskim

Purl:

http://books.google.com/books?id=iDsJAAA...108&edge=0

Cytat:Purl began life in the Middle Ages as a mixture of wormwood, gentian, calamus, horseradish, and other bitter herbs, steeped in a quantity of ale for several months

Tak więc, nawet jeśli teraz rządzi chmiel a dodatki inną są traktowane sceptycznie (mimo, że klasztory w Belgii wiodą w tym prym i dodają cuda), nie należy zapominać o przeszłości i o tradycji, a tym bardziej się od niej odcinać i powtarzać bzdurstwa i mity uwłaczające godności ziół, o których niektórzy z autorów nie mają raczej większego pojęcia.
Odpowiedz
Uffffffff, zaczynam się bać bardziej od pruskiego z pestek. Chyba wychlam (przepraszam za wulgaryzm :nie: ) wszystko, coby się ktoś kiedy nie przytruł :glupek: .

Od tego "piełuna" to gorszy już chyba tylko Belzebub i Rokita (oczywiście nie ten co chciał przyoszczędzić na bilecie i mu płaszcz pognietli :hahaha: ) Sp. z o.o.

Andrzej
Odpowiedz
Jak to kiedyś ktoś napisał: tu miał być cytat-definicja protestanta, ale nie mogę znaleźć:P hehe
Odpowiedz
Nie chciałbym, żeby to pozostało bez echa, bo krzysztof1970 poleca stronę w swojej stopce, więc wszedłem i widzę niestety, że jak ktoś się zamknie w swoim jednolitym temacie, to ogranicza siebie i innych. Lepiej czerpać garściami z różnych tradycji niż być w opozycji do Świętej Tradycji:)
Odpowiedz
Jako, że chciałem ostrzec, no i zdementować pewne twierdzenie, myślę, że wątek jest odpowiedni :chytry:

Dziś doznałem szoku (wczorajszego z powodu rójki mrówek nie liczę), bo piołun (a.a.), który ponoć odstrasza mszyce, cały jest mszycą oblepiony! Kolejny mit legł w gruzach :( . Całe szczęście, że naciąłem już liści wcześniej, a do kwitnienia jeszcze się nie garnie. Jak w końcu przestanie padać, będę zmuszony zastosować metody o 3-dniowej karencji :mad: .
Odpowiedz
Miałem tak z hyzopem. Hyzop też rzekomo miał odstraszać mszyce. Ale powinny spieruciekać jak zwąchają wrotyczu:D
Odpowiedz
Hyzopu nie ruszają, ani w tym, ani w zeszłym roku :nie:
Odpowiedz
Witam wszystkich,
Jeżeli ktoś chciałby kupić sobie sadzonki bylicy pontyjskiej, to polecam szkółkę Pana Henryka Szulc-a.
http://www.roslinyszulc.e.pl/strony/druga%20strona.html
Kupiłem u niego sadzonki właśnie tej rośliny i znakomicie się przyjęły. ^^
Odpowiedz
(27-07-2011, 12:12)Bogi napisał(a): Miałem tak z hyzopem. Hyzop też rzekomo miał odstraszać mszyce. Ale powinny spieruciekać jak zwąchają wrotyczu:D

U mnie wrotycz na ogródku oblepiony zawsze tłustymi czarnymi mszycami...
Odpowiedz
Już rośnie prawdziwy Lambrook Silver !

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
No to zaczynam przygodę z kolejnym piołunem - artemisia annua . ;)

Odpowiedz
Do tematu dodałbym jeszcze kilka właściwości leczniczych o których przeczytamy tutaj https://www.stolicazdrowia.pl/1891/bylic...ob-uzycia/
Odpowiedz
Kolega z innego forum napisał że nasiona które mu wysłałem nie wykiełkowały - sprawdziłem są Ok .
Tak wyglądają roślinki artemisia absinthium odmiany Lambrook Silver po 3 dniach . Może ktoś potrzebuje ?

Odpowiedz
Jak byś miał parę nasionek to chętnie przygarnę. Napisz na PW co i jak .
Zapraszamy na stronę: Łódzki Klub Winiarzy.

Skocz do: