Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwo robione ze słodów
Piwo w stylu German Pils na 25 litrów przy wydajności 89%

4,00 kg Pilsner (5,0 EBC) Grain 89,69 %
0,40 kg Cara-Pils (4,5 EBC) Grain 8,97 %
0,06 kg Acid Malt (5,0 EBC) Grain 1,35 %
30,00 gm Citra [12,70 %] (60 min) Hops 38,3 IBU
20,00 gm Hallertauer Mittelfrueh [4,30 %] (15 min) Hops 4,3 IBU
20,00 gm Saaz [3,10 %] (5 min) Hops 1,2 IBU
6,25 gm Irish Moss (Boil 10,0 min) Misc
1 Pkgs Munich Lager (Wyeast Labs #2308) Yeast-Lager

Zacieranie

15' 52 st C przerwa białokowa
30' 62 st C przerwa maltozowa
15' 72 st C przerwa dekstrozowa
5' pogrzanie 76 st C i na filtrację

Chłodzenie do 14 st C i zadanie gęstwy drożdzowej
Fermentacja burzliwa 10-12 s C prze ok 14 dni
Lagerowanie w 2 st C prze 14 dni

Odpowiedz
Piwo wyjdzie na pewno dobre, ale moim zdaniem chmiel Citra nie bardzo pasuje do do Pilsa w stylu niemieckim. Citra to amerykanski chmiel aromatyczny stosowany glownie do piw gornje fermentacji i wnosi aromty owocowe co raczej w pilsie nie jest pozadane.
Odpowiedz
Wiem to doskonale. Chmiel Citra został dodany z premedytacją :) Będzie niemiecki pils w amerykańskiej odmianie :D

PS A tak na poważnie eksperymentuję z chmielami. Faktycznie...nazwa German Pils w tym konkretnym przypadku jest nieszczęśliwa :)
Odpowiedz
Wbrew temu co piszą na forach piwnych podaję przepis na lagera miodowego (gryczanego). Piwo robiłem w 2011 i było, nie tylko moim zdaniem, smaczne. Teraz robię je ponownie. Receptura w porównaniu do roku 2011 jest nieco zmieniona (dodałem słód pszeniczny) ale nie sądzę by to miało wpływ na smak piwa. Dodatek słodu pszenicznego ma polepszyć pienistość.

Lager gryczany na 25 litrów

2,50 kg Pilsner (5,0 EBC) Grain 52,08 %
0,30 kg Pszeniczny ciemny (16,0 EBC) Grain 6,25 % (może być jasny, taki miałem z 2011 roku)
15,00 gm Citra [12,70 %] (60 min) Hops 21,9 IBU (może być inny ale ja w 2012 roku jestem fanem chmielenia amerykańskiego)
6,25 gm Irish Moss (Boil 15,0 min) Misc
2,00 kg Honey Buckwheat (miód gryczany) (20,0 EBC) Sugar 41,67 %
1 Pkgs Munich Lager (Wyeast Labs #2308) Yeast-Lager (można użyć innych drożdży dolej fermentacji)

Zacieranie:
- 52 st C przerwa białkowa przez 15'
- 62 st C przez 30'
- 72 st C przez 15'
- 76 st C przez 5' i wysładzanie wodą o temperaturze 80 st C

Chłodzenie brzeczki do 14 st C. Fermentacja burzliwa 14 dni w temp 10-12 st C i cicha w temp 1-2 st C 14 dni (jak ktoś nie ma możliwości to w temperaturze najniższej z możliwych). Do brzeczki dodałem pożywkę DAF w ilości 5g.
Piwo odfermentowuje do Blg 1 lub poniżej. Proponuję piwo dosłodzić ksylitolem lub tabletkami słodzika do smaku osoby robiącej piwo.
Odpowiedz
Krzysztof, też jestem fanem domowych piw miodowych :) Nie ma co, trzeba próbować.
Z moich obserwacji wynika, że dobrze jest dodać płatków owsianych - też porawiają pienistość i jakoś tak fajnie się z miodem komponują.
No i miód gryczany - dał bym mu więcej niż 20 EBC :)
Odpowiedz
Zbyszku EBC dałem z programu BeerSmith:) Piwa na konkurs nie robię a nie mam pojęcia ile ma miód gryczany EBC. Dodatek płatków owsianych, zresztą pszenicznych też, będzie na pewno polepszać pienistość:)
Odpowiedz
(29-02-2012, 18:08)krzysztof1970 napisał(a): 2,00 kg Honey Buckwheat (miód gryczany) (20,0 EBC) Sugar 41,67 %

Czy dobrze zrozumiałem- miód ma 41,67% cukrów??
Zawsze liczyłem że to koło 70%
Odpowiedz
Nie. 41,67% to procent wagowy zasypu. Oczywiście że w programie zaplanowałem 70% zawartość cukru fermentowalnego.
Odpowiedz
A Krzychu, tę przerwę białkową robisz z uwagi na te 300 g słodu pszenicznego?
Bo ja czasami dodawałem pszenicznego ale tej przerwy nie robiłem nigdy. Hmm:niewiem:
Odpowiedz
Nie. Przerwę białkową robię zawsze w jasnych piwach :)
Odpowiedz
A, bo ja tych piw nie robię nigdy:) Raz robiłem tylko grodziskie. No wtedy robiłem przerwę.
Odpowiedz
Mam pytanie jakie są objawy zakażenia piwa?
Zlewałem dziś pilsa na cichą, i nie wiem czy nie mam ( smak taki apteczny), chyba że to smak drożdży wyeast actiwator pilsner leger ale inne pilsy na safleger były przyjemne w smaku.
Zaniepokoiła mnie jeszcze krawędz fermentatora, była oblepiona przytęchniętą brzeczką, musiało się bujać przy przewożeniu i pokrywa pewno nieszczelna.
Wogóle z tą warką od początku było coś nie tak, fermentacja ruszyła po 3-4 dniach i trwała 4tyg., moja wina że nie zrobiłem startera (warka 28l )

Odpowiedz
Z piwem zasada jest taka, że jak nie wiadomo o co chodzi to jest to infekcja. Z tego co piszesz jest to infekcja. Ustal jej przyczynę, na przyszłość. Bardzo często są nią drożdże tj niewłaściwe ich przygotowanie. Inne wynikają z wadliwego sposobu dezynfekcji sprzętu.
Nie każde zainfekowane piwo musi iść w kanał. Spróbuj i jeśli jest zdatne do picia to możesz je zabutelkować. Jeśli w smaku jest niedobre (kwaśne, cuchnie itp) to w kanał lub wiesz co :nie_powiem: To drugie godne polecenia.
Odpowiedz
Poszło do legerowania, za dwa tygodnie zobaczę czy się nadaje, może się ułoży, jak nie to wiadomo w komin.
Najbardzięj szkoda mi drożdży, miałem na nich kolejne plany.
A jak myślisz fermentator po dezynfekcji się nadaje?
Odpowiedz
Drożdże na 100% wywalić. Fermentor plastikowy jak nowy, dno nie porysowane to się nada. Szkło zawsze się nada. Wykonaj tylko porządne mycie. Do dezynfekcji daj 2-3% roztwór pirosiarczynu sodu aktywowany kwaskiem cytrynowym (moczenie kilkudniowe w zamkniętym fermentorze). Jak masz to możesz też użyć stabilizowanego ClO2. Ja używam piro bo mam wstręt do zapachu chloru.
Odpowiedz
Nowy nie jest ale nie porysowany, myślę że piro da sobie radę.
Dzięki Krzysiu, za dobre rady.
Odpowiedz
Witbier na 27 litrów, Brix nastawny 11 przy wydajności wg Beer Smith 75%

2,25 kg Pilsner (5,0 EBC) Grain 44,12 %
2,00 kg Płatki pszenne błyskawiczne (3,2 EBC) Grain 39,22 %
0,50 kg Pszeniczny jasny (4,0 EBC) Grain 9,80 %
0,25 kg Płatki owsiane (2,0 EBC) Grain 4,90 %
0,10 kg Acid Malt (5,0 EBC) Grain 1,96 %
20,00 gm Cascade [6,20 %] (60 min) Hops 11,9 IBU
15,00 gm Lubelski [3,90 %] (15 min) Hops 2,8 IBU
0,50 gm Caraway (kminek) (Boil 15,0 min) Misc
7,50 gm Coriander Seed (nasiona kolendry) (Boil 10,0 min) Misc
7,50 gm Coriander Seed (nasiona kolendry) (Boil 3,0 min) Misc
25,00 gm suszona skórka słodkiej pomarańczy (Boil 10,0 min) Misc
25,00 gm suszona skórka słodkiej pomarańczy (Boil 3,0 min) Misc
1 Pkgs Belgian Witbier (Wyeast Labs #3944) Yeast-Wheat

Zacieranie
- 65 st C przez 90 min
- 72 st C przez 15 min
- podgrzanie do 76 st C i filtracja

Fermentacja burzliwa 19-20 st C przez 10 dni, cicha 7 dni

Uwaga:
Jeśli używamy zwykłych płatków pszennych lub mąki (kaszy pszennej) konieczne jest kleikowanie wg. 66 st C - 30 min a następnie 100 st C - 10 min (woda:płatki (mąka, kaszka) - 5:1
Ilość dodanych przypraw stanowi jedną z ważniejszych kwestii w tym piwie. Należy uważać by nie przesadzić. Przyprawy mają w piwie stanowić tło a nie wybijać się na pierwszy plan. Jako przypraw można używać m.in. skórki świeżej (suszonej) słodkiej lub gorzkiej pomarańczy, zmieloną (przed dodaniem) kolendrę, kminek. Można też na w/w przyprawach zrobić nalew alkoholowy i jego dodać do cichej fermentacji.
Piwo najlepsze jest świeże do 3-6 miesięcy od butelkowania.

Odpowiedz
I następne moje piwo.

Kolsch na 28 litrów

4,00 kg Pilsner (5,0 EBC) Grain 86,02 %
0,50 kg Pszeniczny jasny (4,0 EBC) Grain 10,75 %
0,15 kg Acid Malt (5,0 EBC) Grain 3,23 %

chmielenie:
40,00 gm Pearle [5,30 %] (60 min) Hops 19,4 IBU
30,00 gm Hallertauer Hersbrucker [3,80 %] (15 min) Hops 5,2 IBU

6,25 gm Irish Moss (Boil 15,0 min) Misc

drożdze:
1 Pkgs Kolsch Yeast (Wyeast Labs #2565) Yeast-Ale

Zacieranie:

- 62 st C - 30 min
- 72 st C - 15 min
- 76 st C - 5 min i filtracja

Gotowanie 70 min.
Uzyskano 28 litrów brzeczki o Brix 11,3 przy wydajności 88% wg Bieer Smith

Fermentacja burzliwa w 17-19 st C przez 14 dni
Fermentacja cicha w 1,8 st C przez 3 tygodnie
Odpowiedz
Krzysiu a nie chciałbyś porcyjki gęstwy po Witbier'ze jakoś do Kielc podesłać ??
Odpowiedz
Podeślę, podeślę. Jak u mnie skończą pracę to wyślę je na roboty do Kielc :) Myślę, że za dwa, góra trzy tygodnie.

PS Napisz na PW adres do wysyłki. Masz płatki pszenne?
Odpowiedz
Mam płatki orkiszowe ale chyba widziałem w leclecu tez i pszenne.
Adres na PW :)
Odpowiedz
Ja mam płatki pszenne błyskawiczne więc kleikowanie odpadło. Nie wiem tylko w jakim sklepie internetowym kupiłem. Nie zapisałem sobie :glupek: A płatki takie kupiłem. Zacieranie i filtracja pomimo dużego udziału składników niesłodowanych przebiegło bez problemu. Musisz tylko uważać by na bieżąco uzupełniać wodę wysładzającą. Jak wyschnie górna warstwa to :tylek:

PS Znalazłem też coś tutaj. Nie wiem tylko czy są błyskawiczne czy nie :)
Odpowiedz
Zwykle (zawsze!?) stosuję wysładzanie ciągłe (fly sparge) więc mam nadzieję, że nie będzie problemu. Zastanawiam się nad daniem niesłodowanej pszenicy zamiast płatków.
Odpowiedz
Z tego co czytałem to płatki pszeniczne są dużo lepszym surowcem od niesłodowanej pszenicy. Osobiście używałem tylko płatków więc nie mam porównania.
Odpowiedz
No i w końcu przyszedł czas zacierania. Do widocznego na zdjęciu zestawu gęstwa z kitowego Coopersa English Bitter. Zacieranie jednotemperaturowe przy 68 stopniach. O zacieraniu czytam już od ponad miesiąca, czuję się dość pewnie a całość nie wygląda zbyt skomplikowanie, niemniej jednak jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś spostrzeżeniami wychodzącymi poza zawartość internetsów byłbym dźwięczny.

EDIT: wg. instrukcji mam marynkę @60 min i lubelski @10. Jestem w posiadaniu granulatu East King Goldings - z charakterystyki można wywnioskować, że też by się nadał, to czy można byłoby go wpleść do brzeczki? Teoretycznie zarówno aromatyczny jak i goryczkowy jest, tak więc myślałem o @3 min, tylko nie jestem w stanie ustalić w jakiej ilości. Może też do marynki trochę dosypać?

EDIT2: @ZbyszekT - nie jedź aby czasem do TwojegoBrowaru w ciemno - chłopaki przenieśli się na Ostrowskiego 40 - budynek z tyłu pierwszego budynku od strony Wapco.
Odpowiedz

Skocz do: