Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pleśń? Proszę o opinie
Co o tym sądzicie? W obu nastawach mam takie plamki wyglądające jak pleśń. Dodania że nie używałem siary. Fermentuje w wiadrze plastikowym 35 litrów

[img][Obrazek: b6e7dbd412a6.jpg][/img]
[img][Obrazek: 57703d4ce8d9.jpg][/img]
[img][Obrazek: 3374a1a23a5e.jpg][/img]
[img][Obrazek: a33ffe27478f.jpg][/img]
Odpowiedz
Nikt nic nie ma do powiedzenia czy jakość zdjęć nie pozwala się wypowiedzieć?
Odpowiedz
Wygląda jak skupiska drożdży i pianę.
Jak na moje oko wszystko jest ok, nie ma infekcji.
Pozdrawiam
----Erikos----
Odpowiedz
Hmm
Spróbuj wstawić makro
I może jakbyś więcej opowiedział o tym nastawie, łatwiej byłoby coś napisać.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź. Jutro wieczorem postaram się zrobić jakieś makro. Infekcji obawiam się o tyle iż mogłem użyć jakiś jabłek które nie koniecznie się do tego nadawały. Czasami jabłko z zewnątrz wygląda dobrze a po przekrojeniu okazuje się iż środek jest zepsuty. Korzystałem z odmian bliżej minie znanych. Stare jabłonki... Spady plus rwane z drzewa. W tym roku dużo było zepsutych jabłek i to nie tylko tych że spadow ale także wiszących na jabłoni. Użyłem 5 różnych odmian jabłek do pozyskania soku. Lekko ponad 60 litrów na cydr a reszta ( 100 litrow) na soki. Blg samego soku wynosiło 12 (czy powinienem odjąć jeszcze 4 jednostki na nie cukry? Czy to tylko w przypadku dodania wody z cukrem obejmujemy - 4 od uzyskanego wyniku?) co tu jeszcze dodać... Użyłem drożdży do cydru wytrawnego- ciderini. Sok wyciskany w sobotę a drożdże dodane w niedziele. Aktualnie jestem już po burzliwej fermentacji. Dla przypomnienia dodam że nie używałem siarki do wycisnietego soku. Wiem że trochę ryzykownie biorąc pod uwagę że jabłka nie były w idealnym stanie ale w tym roku chciałem spróbować bez siarki. W zeszłym dodałem i cydr nie wyszedł mi zbyt dobry. Pewnie wina tego iż dodałem tej siarki zbyt dużo a później drożdże ie chciały mi ruszyć ale to już inna bajka.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Jutro tak pewnie po 20 spróbuję coś dodać (jakieś zdjęcie).
Odpowiedz
U mnie z jabłek wino pracuje bardzo dobrze. Stoi w szklanym balonie, fajnie bąbelki wylatują. Z robiłem z 6 gatunków jabłek 25 litrów soku ukręciłem na 2 gąsiory. Do tego dałem 1,5/kg rodzynek( sułtanki) wypłukane i sparzone i, po mielone. Dwa litry wody tylko dałem i, 1,20/kg cukru 1 rata. Po m-cu wyrzucam rodzynki i, resztę flei . Tak robię wino z jabłek każdego roku. Według przepisu Jana Cieślaka. Wino wychodzi według mnie to: super i, każdemu smakuje. Na samym końcu doprawiam ziołami, może lata leżakować takie wino.

Pozdrawiam/Gliwice +4 km.
Eugen...
Odpowiedz
Jeżeli to są drożdże, to po zamieszaniu powinny się "rozpuścić".
Pleśń powinna być ciągle nie rozpuszczona.
(tak gdzieś czytałem - mogę się mylić).

ps. jak długo stoi robi się już ten cydr? Może czas go już zlewać?
To jest moje zdanie, nie musisz się z nim zgadzać. 
Odpowiedz
Dodaje zdjęcia.  Wydaje mi się ze to nie pleśń tylko faktycznie drożdże.

[Obrazek: 67e715dd7ece.jpg]

[Obrazek: 8ff0c2f85207.jpg]
Odpowiedz
Moja rada -> Zamieszaj.
Zniknie -> drożdżaki,
Nie zniknie -> pleśniaki.
:)
To jest moje zdanie, nie musisz się z nim zgadzać. 
Odpowiedz
"Po pierwsze cierpliwość'.
Nie zaglądać do fermentorów za często, tym samym nie narażać na infekcje, pozwolić drożdżom dokończyć, co zaczęły.
Pozdrawiam
----Erikos----
Odpowiedz
Chyba Erikos dobrze prawi. Cierpliwość i po skończonej fermentacji zlac do balona na odstalnie. Nie ma co narażać całości na zepsucie. Jak jest zepsute to i tak nie będzie różnicy czy coś z tym zrobię czy też i nie. A jak nie jest zepsute to przynajmniej nie stwarzam zagrożenia infekcji. I tak czeka mnie jeszcze przelanie do 54 litrowego Gąsiora.

PS.

Jaki czas polecacie trzymać cydr w balonie przed butelkowaniem? Dodam że chcę zrobić cydr gazowany.
Odpowiedz
A ja bym zrobił tak jak radzi Sabahtani. Dodatkowo mogę dodać, że ogniska pleśni nie łączą się w skupiska. Jeśli zabieg przeprowadzisz w pomieszczeniu suchym i czystym (a nie np. w wilgotnej piwnicy gdzie czuć pleśnią) to ryzyko infekcji jest niewielkie. Nastaw pracuje i wydziela ochronną warstwę CO2.
Odpowiedz
Z nastawem to jest ta:
Daj mu spokój - on Ci da dwa :)

Nie wygląda to na pleśń (to mogą być np. grudki pożywki) więc, co najwyżej zakręciłbym naczyniem.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
3 lata temu miałem coś podobnego na cydrze i skończyło się 15l niezłego octu jabłkowego.
Odpowiedz
Zamieszalem i na razie jest spokój. Po przelaniu do balonu wrzucę jeszcze fotę.
Odpowiedz
Stan z dzisiaj. W smaku nie jest złe ale ten nalot.... Czy to zapowiedź czegoś złego?

[Obrazek: c061994b3b6b.jpg]
Odpowiedz
Nic dobrego to niestety nie wróży, wdała sie infekcja. Albo sciagniesz z pod tego, zasiarkujesz/spasteryzujesz i wypijesz albo wylewasz.

Odpowiedz
To może być fermentacja mlekowa? Bo po degustacji cydr odczulem spadek kwasowości. Wcześniej było mocno kwaśne a teraz tylko delikatnie. Powiedziałbym że nawet na korzyść się to zmieniło jeżeli chodzi o smak.

Co o tym sądzą doświadczeni cydrowicze?

Mogę mieć rację? Jeżeli tak to co dalej mi radzicie z tym zrobić? Siarkowac? Wylać całość do kanalizacji? Chciałem to jeszcze gazowac jeżeli nie okaże się iż będę musiał wszystko spisać na stracenie.
Odpowiedz
Jakieś pomysły na powyższą sytuację?
Odpowiedz
Ja bym to wylał. Nie wygląda ani apetycznie ani specjalnie bezpiecznie. Jeszcze się zatrujesz.
Odpowiedz
Na tych pierwszych fotkach nalot wyglądał jeszcze w miarę ok, ale teraz to moim zdaniem pleśń (czy dobrze widzę, że w niektórych miejscach nalot jest zielonkawy?). Niestety, ale lepiej się tego pozbyć. Pleśń to nie tylko kożuch na wierzchu, ale i mnóstwo zarodników, których nie zobaczysz gołym okiem. Poza tym, strzępki pleśni wytwarzają rakotwórcze mytotoksyny, które będą w całym nastawie. Ewentualnie możesz to jeszcze zostawić i zobaczysz, co się z tego rozwinie.
Odpowiedz
Do weekendu jeszcze będzie stało. Zobaczę czy w drugim nastawie będę miał podobna sytuację. Pleśni jeszcze tam nie widziałem ale nie wykluczone że się może pojawić... Szkoda mi to wszystko wylac bo sezon jabłkowy w moim sądzie dobiegł końca... A miało być tak pięknie... Trochę mi szkoda robić cydr z kupnych soków.

Skocz do: