Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poczatkująca
Witam wszystkich,
po raz pierwszy zrobiłam nalewkę ( cytryny, 1 pomarańcza, cukier, miód, wódka) i mam problem z klarownościa trunku.
Filtrowałam ją przez 4 razy złozoną gazę, następnie filtr do kawy. Po kilku dniach jak odstała to w szyjce buteki pokazał się osad. Po wzruszeniu wszystko się wymieszało. W smaku super. Przefiltrowałam ja  po raz drugi przez filtr fo kawy. Po  kilku dniach znowu to samo-  osad w szyjce butelki Angry
 Osad na dnie butelki to norma ale w szyjce to juz chyba nie za bardzo.

Czy ma ktoś jakies rozwiązanie. Może za słaba filtracja?
Odpowiedz
Rozwiązaniem jest czas. Jak się skalruje to dekantacja wężykiem. Cytrynowe mają jednak to do siebie, że nie zawsze zyskują z czasem. Na przykład limonico jest, moim zdaniem, najlepsze po dwóch dniach a po dwóch miesiącach nie nadaje się do picia. Dlatego wolę mętne ale smaczne i aromatyczne. Zawsze można przymknąć oko.
Odpowiedz
Zgaduję, że to tylko cukier. Pewnie nie masz butelki napełnionej do pełna. Jeśli mam rację, to tylko płyn odparował z szyjki zostawiając kryształki cukru. Jeśli nalewka nie jest gorzka, to nie ma obaw, że jest w niej strychnina. Pij śmiało. Najwyżej przymknij oko przy tym. Czyli rób tak, jak radzi kolega wyżej.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
magdaw - witaj na forum!

Przy cytrusach osad bywa i w górnej części.
Z tego co widzę, sporo już filtrowałaś, a osad u góry dalej występuje.

Moja rada jest taka.
Rozlej tą nalewkę do butelek, tak pod sam korek. Po 2-3 dniach ( może szybciej) jak osad będzie pod zakrętką, to go wybierz małą łyżeczką. Do tego co zostanie, pomocne bywają patyczki kosmetyczne do czyszczenia uszu.

Potem przelej tą nalewkę do butli 0,7l, 1,0 l - nie wiem ile jej masz- i odstaw na miesiąc w temperaturze pokojowej.
Powoli, od góry zacznie się klarować. Im dłużej będzie stała, tym bardziej będzie klarowna.
Odpowiedz
(18-01-2016, 11:20)grzechu napisał(a): Zgaduję, że to tylko cukier. Pewnie nie masz butelki napełnionej do pełna. Jeśli mam rację, to tylko płyn odparował z szyjki zostawiając kryształki cukru.
Nic tylko zapłakać. Grzegorz jak nie masz zielonego pojęcia to lepiej pisz w wątku o pogodzie że śnieg u Ciebie pada. :)
minus 1 punkt

Drajla to jest osad na ściance butelki nie na powierzchni. Nie zdejmiesz go sposobem o jakim piszesz. Wyjątkowo upierdliwa przypadłość. Miałem tak czymś bo sobie przypominam. Możliwe że to z winy miodu, jakieś zanieczyszczenia pyłkiem ?
Potrzebny jest czas i cierpliwość. Spróbował bym wystawić butelkę na mróz na jakiś czas, może opadnie co ma opaść ?
Jeśli nie masz tego dużo to wypić jak dobre i nastawiać nowe.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(18-01-2016, 10:50)magdaw napisał(a): .... to w szyjce buteki pokazał się osad. Po wzruszeniu wszystko się wymieszało.

W szyjce, to nie na ściankach - chyba?
Odpowiedz
(18-01-2016, 14:05)drajla napisał(a):
(18-01-2016, 10:50)magdaw napisał(a): .... to w szyjce buteki pokazał się osad. Po wzruszeniu wszystko się wymieszało.

W szyjce, to nie na ściankach - chyba?

A szyjka butelki nie ma ścianek ?
Myślałem że z powierzchni to nie jest aż tak skomplikowany problem z zebraniem żeby aż na forum pisać ;)
Ale może masz rację i chodzi o powierzchnię, zobaczymy co Magda napisze.

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedzi,
wiem, że to nie problem zebrać osad z dnia butelki, ale  jeśli osadza się na powierzchni w szyjce butelki to jest normalne?
Odpowiedz
Czyli jednak na powierzchni nalewki. W jakiej formie te cytryny i pomarańcza ? Może to olejki ze skórek w formie tłuszczu dlatego na powierzchnie wyłażą ? Wystaw na dwór na noc i zobaczysz rano jak to wygląda. Z powierzchni chusteczką higieniczną zbierzesz bo wsiąknie ta wierzchnia warstwa.

Odpowiedz
(18-01-2016, 19:25)magdaw napisał(a): ........ to jest normalne?

Tak, jest to normalne, tak bywa i wszystko jest dobrze.

Skocz do: