Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w obliczeniach.
Właśnie zebrałem do kupy:

- 1,5kg suszonego głogu
- 0,5kg suszonej róży
- 100g suszu z Aroni
- 0,5kg suszu czarnego bzu
- 1 kg rodzynek
- 100g tarniny
- płatki dębowe

Jak myślicie jaki nastaw zrobić z tego? Chodzi mi o litraż?
Odpowiedz
Myślę, że 10 l . Jak lubisz delikatniejsze (mniej ekstraktywne) to maksymalnie 15 l.
Odpowiedz
Dodałbym bym jeszcze 1kg ryżu i wstawił 15l.
Odpowiedz
A głogu nie daje się tyle co róży? Suszonej DR daje się 1.2-1.5 kg na 10l, to samego głogu z różą masz na około 15l. Czarny bez i rodzynki też trochę zagęszczą. Ja zrobiłbym 15-20l.
Odpowiedz
Też o tym myślę i się zastanawiam, że to są przecież suszone owoce. Dla tego piszę żeby się upewnić bo właśnie nastawiam. W sumie wagowo jest tego 3,7kg suszu. Gdzieniegdzie piszą na forum, że 4kg suszonej DR na 30 litrów! Czy to nie będzie za mało ekstraktywny nastaw??
Odpowiedz
Zwykłej DR daje się 2.5 kg na 10l. Suszona waży połowę, więc daje się jej około połowę mniej. 4kg/10l = 1.25kg suszonej DR na 10l więc ok:)
Nie wiem jak z suszem z innych owoców, bo nie interesowałem się tym. Głogu z tego co wiem daje się mniej więcej tyle co DR.
Może zrób 20l, a rodzynki zostaw na drugi nastaw. Z DR się taki robi, podejrzewam że z głogu też można;)
Odpowiedz
(06-02-2013, 18:00)ceokiusz napisał(a): - 1,5kg suszonego głogu
- 0,5kg suszonej róży
- 100g suszu z Aroni
- 0,5kg suszu czarnego bzu
- 1 kg rodzynek
- 100g tarniny
- płatki dębowe

Będzie świetne wino! :)

Ja bym z tego zrobił 20 L na gotowo. Mocne, słodkie. Coś jak Portwein :D

Czarny bez trzeba przegotować, rodzynki sparzyć - to standardowo.

I najlepiej MD na Biowin Tokaj - świetne drożdże do takich win.
Odpowiedz
Myślę czy nie wrzucić tego zestawu do 1kg DR co w miodku trójniaku właśnie kończy siedzieć. Odcedze miód i dosypię składników :) Sam już nie wiem :)

Skocz do: