Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprawka na alkohol i cukier- wzór
(22-12-2011, 11:13)antenka102 napisał(a): Czy ktoś wie przy jakim blg cukier nie jest wykrywany przez kubki smakowe języka ?

Wybacz ale nie będę Ci teraz tłumaczył działania naszego mózgu ale powiem Ci tak. W zależności od warunków i okoliczności może się okazać, że nasze kubki wyczują każde stężenia cukru ale mózg tego nie potwierdzi i będziesz jadł sam cukier, który wyda Ci się piaskiem.
Innymi słowy nasze zmysły są zawodne i łatwo je oszukać i dlatego wymyślono cukromierze, solomierze, refraktometry itp.
Odpowiedz
Świetny żart Boullii.
Ale ja jako bardzo początkujący wytwórca miodów domowych mam problem z połapaniem się w tych obliczeniach. Gdzie szukać informacji o podstawach?:glowa_w_mur:
Chciałbym wyliczyć procent mojego miodku (dopiero II nastaw- Trójniak czarnobeziak) po 4 tygodniach (właśnie zlałem po raz pierwszy)-5 blg
na początek ok. 32-34 BLG
Ilu % alkoholu mogę się spodziewać.
znalazłem różne kalkulatory - ale w większości dotyczą wina (jedyny do miodu uwzględnia zmienną "moc - na oko" co podkopuje moją wiarę w wyniki).
Kalkulatory do win też mnie nie przekonują ale podjąłem próbę:
0, 7 litra soku z cz. bzu (4% cukru)
7,3 litra wody
i 3,3 kg cukru (zakładam że 1 kg miodu to 1 kg cukru /edit: zakładam, że 1 litr miodu to 1 kg cukru)
(wody w rzeczywistości było mniej, ale przyjąłem takie założenia ze względu na rzeczywistą pojemność cukru by całość była równa 10 litrom jakie miałem w baniaku.)
za pomocą kalkulatora (wine calc) z:
http://tolszowka.prv.pl/pl/index.php?pag...&subpage=1
obliczył, że mam 14,53 % alkoholu
proszę o podpowiedź na ile ten wynik jest prawidłowy w miodzie pitnym?
:niewiem:

po zlaniu znad osadu (pierwszy raz przy tym nastawie) dodałem 300 g miodu by dać drożdżom troszkę świeżej paszy :) za 2 tygodnie kolejne otwarcie :)

Odpowiedz
Błąd w założeniach. Nie 1 kg a 1 l miodu to 1 kg cukru. Innymi słowy 1,4 kg miodu to 1 kg cukru. Średnio.
Poza tym po co sobie komplikujesz. Na początku było 32 teraz jest 5 czyli przerobiło 27 Bllg co daje w przybliżeniu niecałe 16 %.
Odpowiedz
Tak to oczywisty błąd miałem na myśli 1 litr miodu = 1 kg cukru (potwierdza to założenie trójniaka- 3,3 litra miodu na 10 litrów nastawu) - dokonuję edycji.
czy mogę poprosić o namiar na wzór do wyliczenia % alkoholu z BLG?
Odpowiedz
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=1973
Odpowiedz
Witam.
Zrobiłem wykres, na którym ładnie widać jak wyglądają wartości poprawki na alkohol według różnych osób i ich wzorów lub pomiarów.

Wzór wyprowadzony przez BrodowskiG : (poprawka=0,3*[%nastawu]+1)
odpowiada temu co DarekRz bardzo dokładnie zmierzył, różni się od obliczeń teoretycznych Jacusia o maksymalnie 0.5 blg, (co odpowiada dokładności około 0,3% alkoholu), jest łatwy do zapamiętania, i do używania:) Osobiście będę go do swoich obliczeń używał.

Odpowiedz
Mam kilka pytanek, tworzę arkusz kalkulacyjny z objaśnieniami, który na pewno przyda się początkującym, a po pewnych przeróbkach może ułatwi pracę wyjadaczom. Jak uzupełnię go, to wrzucę do poprawienia ew. błędów.

Wezmę sobie jeden z wzorków (spróbuję kilka równolegle i ocenicie prawdopodobieństwo) na obliczenie poprawki na alkohol, przy zakładanym %, jeśli otrzymam odpowiednio mały błąd względny, to obliczony procent uznam za odpowiedni.

Jak natomiast traktować końcowe blg - chodzi mi o to, jaką poprawkę na nie nanieść. Czy skorzystanie z tego od Jacusia:
Stęż. % - Gęstość - Poprawka
10,52 ---- 0,986 ---- 3,8
11,41 ---- 0,985 ---- 4,1
12,32 ---- 0,984 ---- 4,3
13,25 ---- 0,983 ---- 4,6
14,20 ---- 0,982 ---- 4,9
15,16 ---- 0,981 ---- 5,2
16,14 ---- 0,980 ---- 5,4
17,14 ---- 0,979 ---- 5,7
18,14 ---- 0,978 ---- 6,0
19,14 ---- 0,977 ---- 6,3
20,15 ---- 0,976 ---- 6,5
da mi dobry wynik? Czy ta poprawka ma jakiś związek z początkową poprawką na niecukry?
Chodzi mi o to, żeby określać zawartość cukru resztkowego, żeby sobie dosłodzić do odpowiedniej kategorii.
Odpowiedz
Ja zedytowałem kalkulator Zigmunto, zmieniłem wzór P=% x 0,1974 + 1,3 który tam był użyty, na wzór P=% x 0,295 + 1,07 który to jest najbliższy empirycznego badania jakie zrobił DarekRz i tym się sugeruję :)

Skocz do: