Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prasa do serów.
Witam.
Chciałem zamieścić fotki prasy do sera, którą zgarnąłem byłem kilka lat temu z komórki od babci. Niestety służy już tylko jako grat-ozdoba, gdyż babcia pozwoliła na zabranie prasy, jak i masielnicy, dopiero po kilku latach od zaprzestanie ich używania, jak juz robale je zaczęły jeść.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Witam.
Zasada działania jest prosta jak budowa cepa, dodam może tylko, iż dolna deska ma na obwodzie rowek szerokości ok.7mm, którym serwatka ścieka.
I kolejne zdjęcie.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
To znowu ja.
Pamiętam natomiast, że udrugiej babci nie było takiej prasy, jak i mnie w domu również.
Radzono sobie przy pomocy desek i kamienia polnego o odpowiedniej wadze. Ser zawinięty w płótnie umieszczany był między deskami i obciążany kamieniem, tudzież ciężarkiem (jak się znalazł) i w taki sposób odciskany był od serwatki.
Pozdrawiam, wisienka.
Odpowiedz
Teraz pamietam, ze taka prase mielismy w naszej rodzinie i mama czesto robila sery. Szkoda, ze sie nie przyuczylem. A mysle, ze taka praske latwo mozna samemu wykonac.
Odpowiedz
Uwaga dla chcących spróbować własnego wyrobu!!
Po zagrzaniu należy ser przez ok. godzinę odcedzić od serwatki wisząco (płótno było nie zawijane lecz w kształcie stożka) a dopiero potem wsadzić do prasy (tyle praktyka). Celem prasowania był ser łatwy w krojeniu i dłuższy w przechowaniu. Obecnie nie ma takiego celu, zaletą jest miękkość wynikająca z dużej ilości serwatki. I większa waga :drink: dla zysku.

Miłego serowania !!!
Odpowiedz
Przydałby się porządny tutorial od a do z ;) bo wielce ciekawą kwestią wydaje mi się wyrób takiego sera ;)
pzdr
fea
Odpowiedz
Cierpliwości Fea. :fajka:
Odpowiedz
Z miłą chęcią zamieszczę własny przepis na twaróg w dziale "Sery twarogowe" , ale z racji na późną już porę , rzecz całą odłożymy na jutro, dobrze?

Nie używam jednak prasy - ale przyczyną nie jest chęć zysku, a względy smakowe :jedzenie:
Odpowiedz
Taki zwykly twarogowy ser to i ja osobiscie czesto we wczesnej mlodosci wyciskalem. Nie ma w tym nic skomplikowanego, wystarczy dobre zsiadle mleko. Tu, gdzie obecnie zamieszkuje (taki klimat), mleko nie chce sie zsiadac, chyba ze ktos zna jakies srodki, ktore ten proces ulatwiaja.
Odpowiedz
Musi być mleko od krowy, a nie z kartonika:diabelek:
Odpowiedz
Ja mam codziennie mleko dostarczane od farmera ( no preservatives), prosto od krasuli a mimo tego, nie zsiada sie.
Odpowiedz
albo z kartonika zaszczepione mlekiem od krowy ;) ważne żeby bakterie z krowiego świeżego mleka namnożyły się w tym kupnym, pasteryzowanym i sterylnym mleku
pzdr
fea
EDIT: no to rzeczywiście dziwna sprawa... moze te krowy wasze jakieś takie niechętne polskiej kuchni? ;)
Odpowiedz
Od ludzi slyszalem, ze to jednak tutejszy klimat. Duzo chyba w tym racji, bo nawet dobrej kapusty nie da sie tu zakwasic. Sam probowalem.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez fea
... w tym kupnym, pasteryzowanym i sterylnym mleku...
Gwoli ścisłości...
Mleko pasteryzowane nie jest sterylne. Mimo, że procesy dość podobne, to efekty są znacząco różne.
W wielkim skrócie: pasteryzacja odbywa się w temp. poniżej 100 st.C, sterylizacja powyżej tej granicy.
Jest pewien wyjątek, ale to może wyjaśnię innym razem:D

Pozdrowienia
(Od dziś Wasz Miodnyreaktor... Moderator... czy jakoś tak;)):fajka:
Odpowiedz
Nie mówiłem o procesach sterylizacji, tylko użyłem przymiotnika sterylny, który jest równoznaczny czystemu biologicznie. Gdyby mleko pasteryzowane nie było czyste biologicznie (sterylne) to nie moglibyśmy go przechowywać w temperaturze pokojowej przez parę miesięcy jak to się dzisiaj robi z kartonówkami :P
Wiem na czym polegają procesy pasteryzacji, sterylizacji i tyndalizacji i wiem czym się różnią ;) Zauważ, że nie napisałem pasteryzowanym i sterylizowanym tylko pasteryzowanym i sterylnym.
pzdr
fea
Odpowiedz
Witam.
Do mleka można dodać trochę kefirku (coś jakby MD).
A do kiszenia kapusty bakterie kwasu mlekowego.
Pozdrawiam, wisienka.
Odpowiedz
Ja dodawalem czystego yogurtu i troche sie toto zsiadlo, ale nie smakuje tak, jak pamietam z Polski.
Odpowiedz
Witam.
Jogurt się nie nadaje (inne kultury bakterii). Kefirek lub zsiadłe mleko. Tylko niestety nie wiem jak to będzie po "waszemu".
Pozdrawiam, wisienka.
Odpowiedz
Sprobuje z kefirem (nazywa sie tak samo, choc troche inaczej wymawia), tylko nie wiem czy znajde czysty (plain), bo wszystkie w sklepach sa naogol doprawiane owocami. A zsiadlego mleka u nas nie ma.
Odpowiedz
Spróbuj dodać odrobinę śmietany, kultury w zasadzie dość podobne.
Kefir kompletnie odpada...
Odpowiedz
Witam.
Kefirek jest dobry.

Mam pytanie do Pigwy. W jaki sposób mleko jest pozyskiwane od krowy? Jeśli przy pomocy dojarki to tutaj może byc problem. Jeśli zaś ręcznie to nie wiem dlaczego są problemy z kwaśnieniem.
Pozdrawiam, wisienka.
Odpowiedz
Wisienka, w Ameryce ręcznie :diabelek: :P:ysz:
Przecież tam nikt nie trzyma 1-5 krów. U nich to krowa staje nad wiadrem i sama wypuszcza mleko z wymion. :chytry:
Odpowiedz
Moj farmer dostarcza mleko dla kilku tys. domow, ma 12 ciezarowek, a ile krow to on sam chyba nie wie.

PS. Mleczko nie tylko udalo mi sie skwasic ( dodalem kwasnej smietany), ale nawet zrobilem pyszny twarozek.
Odpowiedz
wracajac do tematu. ja uzywam prasy koszowej, ktora posiadam w zwiazku z moja produkcja wina ale nie jest to dobre rozwiazanie bo ser ma slady po deseczkach debowych. szukalem rury z PE albo z kwasowki o srednicy ok. 20 cm (PE do kontaktu z zywnoscia, kwasowka bez szwu) zeby sobie samemu zrobic taka prase ale nie znalazlem, przynajmniej zeby nie bylo to w ilosciach hutrowych czyli rura dl. kilku metrow. Moze ktos ma jakis pomysl?
Odpowiedz
Najtańsza rura kwasowa o śr. 20 cm to rura kominowa, można kupić odcinki 0,5 m. Nie jestem pewien czy nie ma 0,25 m.
Odpowiedz

Skocz do: