Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prasa do serów.
a jaka jest grubosc scianek? ja szukalem minimum 5 mm, zeby sie nie odksztalcala pod cisnieniem
Odpowiedz
Niestety tylko 1 mm. Można wzmocnić od zewnątrz.
Odpowiedz
Taka praska byłaby prosta do zrobienia:
http://schmidling.com/press.htm
Tu znalazlem rury wodociagowe PE (powinny miec atest do kontaktu z zywnoscia)
http://tako.wroc.pl/rury_pe/sieci_wodoci...%20100.pdf.
srednica wewnetrzna 18-20 cm bylaby akurat zeby z 25L mleka wyszedl w miare ksztaltny, nie za plaski krazek.
Wyslalem email do firmy z rurami, tylko zeby sie nie okazalo ze rury sa w odcinkach 6 m i trzeba kupic cala :)
Odpowiedz
Witam. Wszystkich ,oto moja prasa . Pomysł ściągnięty od kolegi z czech . Tylko zamiast odważników zmieniam liczbę oczek łańcucha :tuptup:
może na tym zdjęciu słabo widać ale to z prawej stony to stara PRL-owska waga !:fajka:
Odpowiedz

Załączone pliki
.bmp   DSC00360a.bmp (Rozmiar: 47,75 KB / Pobrań: 3.444)
Odpowiedz
Udalo mi sie wreszcie zrobic prase taka jak w linku z mojego poprzedniego postu. Rura wodociagowa HDPE sred. wew. ok. 18 cm + tlok o odpowiedniej srednicy. Tlok jest nafrezowany tak, zeby w srodek weszlo lozysko, o ktore bedzie sie opierac sruba. Niedlugo zatem zabiore sie za jakis nowy serek :)

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Okazalo sie ze rura jest eliptyczna i tlok bedzie mial luzy kilka milimetrow, ale to nie bedzie przeszkadzac, w prasie koszowej byly wieksze luzy i dzialalo.

Odpowiedz
tlok z lozyskiem

Odpowiedz
i tak to bedzie wygladalo, reszta prasy jest pokazana na moim watku:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8800

Odpowiedz
(10-02-2007, 15:11)wisienka napisał(a): Witam.
Chciałem zamieścić fotki prasy do sera, którą zgarnąłem byłem kilka lat temu z komórki od babci. Niestety służy już tylko jako grat-ozdoba, gdyż babcia pozwoliła na zabranie prasy, jak i masielnicy, dopiero po kilku latach od zaprzestanie ich używania, jak juz robale je zaczęły jeść.

--------------------------------------------
Reanimacja tematu :)
--------------------------------------------

Jeśli są na forum zainteresowani prasowaniem domowych serów metodą przedstawioną przez autora wątku - a szczególnie tacy zlokalizowani w Krakowie - :helo: - to proszę o kontakt na PW lub o ujawnienie się w niniejszym wątku. Spory zasób rozwiązań technicznych tego typu i podobnych można podpatrzyć w ramach stałej ekspozycji Muzeum Etnograficznego na Placu Wolnica, działy: Wyposażenie Izby Wiejskiej (Parter Muzeum) oraz Narzędzia i Przybory w Gospodarstwie (Piętro I). Dla oszczędnych (a w Krakowie jak wiadomo KAŻDY szanujący się obywatel jest "rozrzutny inaczej" :)) podaję bezcenną informację, że wspomniane Muzeum nie pobiera opłat za wstęp w Niedziele pomiędzy godziną 11 a 15-tą. :szampan: :D W oparciu o pobraną tam bezpłatnie wiedzę, można stosunkowo niewielkim nakładem pracy wykonać we własnym zakresie przynajmniej kilka typów domowych pras do serów. Dalej: jeśli ktoś jest zbyt leniwy, ażeby samemu porwać się na budowę takiej tradycyjnej gospodarskiej prasy, to UWAGA UWAGA: drewniane prasy do serów tego typu są aktualnie jak najbardziej dostępne FABRYCZNIE NOWE w regularnej ofercie na Giełdzie Rolnej w Proszowicach. :brawo: Giełda ta funkcjonuje w środy od bladego świtu do przed-południa. Pod koniec ub roku prasa taka kosztowała tam bodajże 60zł. Jeśli natomiast ktoś chciałby zanabyć drogą kupna artefakt tego typu o charakterze raczej/jedynie muzealno-ozdobnym, to warto regularnie węszyć na starociach przy Hali Targowej u zbiegu ulic Grzegórzeckiej i Dietla. Giełda ta operuje w Niedziele od rana do południa. Prasy takie oferowano tam niejednokrotnie i w zupełnie ludzkich kwotach. Pozdrawiam i udanych łowów życzę.

Skocz do: