Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z korkowaniem butelek
Kupilem w Biowinie butelki do wina (0.75l) i korki do nich. Do butelek nalalem winka (prawie do pelna 1 cm ponizej korka) zakorkowalem i w pozycji lezacej odstawilem. Po 6 miesiacach okazalo sie ze niektore korki przemiekly, naciagnely wina, dwa nawet kilka kropel przepuscily!!! Co zrobilem nie tak??? dlaczego te korki naciagaja wino???
Odpowiedz
Zakladam, ze zakorkowales butelki uzywajac korkownicy, wiec przed wcisnieciem do szyjki butelki korek zostal zgnieciony. Naturalny korek ( nie mielony) potrzebuje ok 24h, zeby wrocic do swojej objetosci po takim zabiegu. Dlatego tuz po zakorkowaniu trzeba butelki zostawic w pozycji stojacej i polozyc dopiero na drugi dzien. Nie wiem jakiej jakosci byly te korki, ale pamietam zdjecia korkow dostepnych w Polsce zrobione bodajze przez Darka Rz i szczerze mowiac wiele im mozna bylo zarzucic. Problem moze wiec lezec tutaj. Piszesz, ze czesc z nich przemiekla, naciagnela wina... No coz, mysle, ze problem lezy daleko glebiej niz w Biowinie. Naturalny korek nie moze byc pozyskiwany z kory drzew mlodszych niz 40 letnie, bo znajduje sie w niej za duzo przetchlinek ( dziur po prostu) taka kora nadaje sie tylko na podkladki, tapety etc. Niestety to tylko teoria, bo ludzie koszmarnie oszukuja liczac na niewiedze innych. A ze i wsrod producentow wina na duza skale nie wszyscy sie na korkach znaja... i tak sie wszystko sprzeda. Drugim problemem moze byc... podlewanie debow korkowych w celu przyspieszenia przyrostu korka. Mozna to dosc latwo sprawdzic - jesli jestes w stanie zgniesc latwo korek w rece, a linie na powierzchni ( te podobne do sloi w drewnie) sa grubsze nis 1-2 mm, to znaczy ze drzewo bylo podlewane i jego struktura przypomina gabke - bedzie nasiakac. Pozdr
Odpowiedz
Ja probowalem kazdego z trzech rodzajow korkow, ktore darek rzucil kiedys na forum i te z biowinu, sprawdzaja sie jak na razie bardzo dobrze. To co powiedziala Aga o tym zostawieniu butelek w pozycji stojacej, doszedlem do tego korkujac roznym korkiem po raz 5-ty te sama butelke ;) Rzeczywiscie po 1 dniu stania, korek nie przesiaka, czego nie mozna powiedziec o siwezo zakorkowanym. Druga sparwa jest to, ze mialem kiedys do czynienia z 1 butelka, ktora w ogole nie chciala sie zakorkowac ;) wczesniej byla w niej sofia (jelsi dobrze pamietam). Problem z ta butelka byl taki, ze wewnatrz szyjki miala jakis rowek (pewnie powstaly przy jej odlewaniu), ktorego nie byl w stanie wypelnic zaden korek.
Odpowiedz
Ja natomiast próbuję używac tych korków:

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?a...203836&pwd[6]=%2F163929%2F165994&grp=&sortuj=nazwa

i jak na razie, jestem trochę podłamany. Po jednym dniu po zakorkowaniu, wino dalej przecieka. No i przy próbie odkorkowania korkociągkiem, korek rozpada się jakby byl z papieru. :(

No ale to było po jednym dniu. Zobaczę jak będzie jutro (trzeci dzień).

Jestem lekko podłamany. Co ja zrobię z 70 litrami wina? :-(
Odpowiedz
Kurde, miałem to samo, choc nie korkowałem korkownicą, teraz mam korkownicę i wolę miec dobrą markę, liczę na Waldiego i 40mm pożądnego korka.
Odpowiedz
Cytat:liczę na Waldiego i 40mm pożądnego korka.

Generalnie nie wnikam w życie intymne, ale takie wynurzenia na publicznym forum. Oj nie ładnie:P:D:D:D
Odpowiedz
oj oj :) a jak dodam, że to francuski korek, to się będzie dopiero działo hehehehe
Odpowiedz
Muszę jednak trochę skorygowac wczesniejszy mój wpis:

Po odczekaniu 3 dni od momentu korkowania, korki wyglądają na szczelne. Nie przeciekają. Więc chyba jednak nie jest tak zle z nimi.
Odpowiedz
Tak jak dziwny jest ten swiat, to i korki też.
Zakorkowałem winko korkami z biowinu i przy odkorkowaniu butelek rozpadają się na prawie drobne częsci. To chyba swiadczy o złej jakosci materiału, tak jakby one były klejone.
Odpowiedz
Witam. To moze ja napisze cos od siebie :-) Posiadam korki z Browarmatora i z biowinu. Kiedys gotowalem je za dlugo to sie dziwnie odksztalcily i nie nadawaly sie do korkowania. W tej chwili posiadam zakorkowanych z 12 butelek i nie ma z nimi problemów. Zakorkowalem, postawilem w pionie i po jakims tygodniu dopiero polozylem, sprawdzajac codziennie czy nic nie cieknie. Minelo ja wiem z 2-3 tygodni i nic nie przecieka, jedyne co zauwazylem to babelki powietrza w szyjce wina przy korku, ktorych tam wczesniej nie bylo. Wyglada na to jak by sie te powietrze jakos tam dostalo, ale tego nie jestem pewny, z czasem sie stwierdzi czy wszystko jest ok. Mam jeszcze troche korkow z Francji kupione w jakims hipermarkecie, ale stozkowe i za dlugo w butelce nie byly, bo wino zostalo wypite :D
Odpowiedz
Dobrze uslyszalem? Korki przed korkowaniem nalezy gotowac?
Odpowiedz
Raczej to logiczne bo korek ze swoją strukturą to siedlisko bakterii. Trzeba jakos zagwarantowac sterylnosc korka, bo potem to gwarantuje nam stabilnosc i twałosc wina. Zobacz - produkcja, brudne ręce, maszyny, pakowanie, transport, wszędzie dużo kurzu i bezposredni dostęp powietrza w którym może byc wszystko
Odpowiedz
Gotowac to może przesada. Sami piszecie, że gotowanie niszczy korek. Wystarczy zanurzyc we wrzątku na 30 sek., max. minutę (korki od Waldiego - powlekane) . Jesli chcemy zabezpieczyc się dodatkowo mozna zanurzyc koncówkę korka w roztworze 2g/l pirosiarczynu i po obeschnięciu korkowac.

Pozdrowionka. D.Rz.
Odpowiedz
Cytat:Jestem lekko podłamany. Co ja zrobię z 70 litrami wina? :-(

Nie martw sie - do zlotu niedaleko :D :D :D
Odpowiedz
Czy ktyos wie, co siędzieje z Waldim? Wino czeka, a korków ni ma :D
Odpowiedz
A może by tak korki z Czech są dostępne prawie w każdym miescie w sklepach z drogerią, a nawet jak się nie trafi w danym sklepie to się zapytac gdzie można kupic korki (jak nie zrozumie to pokazac korek pani/u – wtedy na pewno zrozumie). Ja osobiscie takich korków używam i nie mam zastrzeżeń. Oczywiscie zdarzają się i wybrakowane ale jeżeli osobiscie kupujesz to można te braki wyeliminowac w przeciwieństwie do kupna wysyłkowego.
Wbrew pozorom to bardzo dużo czechów się w to bawi i oni mają dużo sprzętu w sklepach. Cenowo się nie orientuję ale za korki płaciłem około 2 koron czeskich to nie tak dużo choc przyznaję się że nie wiem ile kosztuje w Biwinie ale może sprawdzę
Odpowiedz
BRACIA CZESI! Nie dosc, że mają piwko dobre to jeszce na winie się znają, a te holki... :D
Odpowiedz
To ja również dorzucę swoje 3 grosze do dyskusji o korkach. Kupiłem kiedys korki w BIOWINIE (korek naturalny) i zakorkowałem nimi chyba ze 20 butelek. Faktem jest, że korki krótko sparzyłem przed korkowaniem, odczekałem kilka dni podczas których butelki stały pionowo a potem poszły leżakowac. 2-3 tygodnie temu zauważyłem ciemną brązową plamkę pod jedną z butelek (była to dziwna maź - cos jak koncentrat z mojego wina jabłkowego). Winko przelałem do innej butelki i zakorkowałem korkiem z BROWAMATORA (te tańsze 24x40mm). Korek z biowinu podczas otwierania rozsypał się w drobny mak! Tymi tańszymi korkami z browamatora zakorkowałem już ze 30 butelek a teraz dla spokoju duszy zamówiłem sobie 100 korków z browamatora o tych samych wymiarach tylko te droższe po 69groszy. I te korki wszystkim polecam.

pozdrawiam
Maciek
Odpowiedz
Używalem korków i z Biowinu i z Browamatora. No cóż nie są to korki idealne. Dzisiaj zakupiłem korki w Polkorku, Poznań, ul. Książęca 1. Są to korki z korka mielonego (prasowane) i muszę powiedziec, że wyglądają super. Korki są walcowe d=23 mm, L=38 mm. Już się niecierpliwię żeby ich wypróbowac.
Odpowiedz
-----------------------------------------------------------------------------

Dzisiaj zakupiłem korki w Polkorku, Poznań, ul. Książęca 1.

----------------------------------------------------------------------------

A może mają jakis sklepik w internecie lub ofertę z cennikiem i wysyłka pocztą?
Odpowiedz
Niestety
W Polkorku z marketingiem kiepsko. Oni na miejscu nie maja sklepu a co dopiero w internecie. Korki wyciągnęła mi księgowa z szafy. Wczesniej musiała się trochę pozastanawiac gdzie te korki mogą byc. Wykupiłem prawie wszystkie które mieli na stanie ale z tego co się dowiedziałem to beda produkowac korki o takim własnie rozmiarze.
Odpowiedz
ja używam tylko korków z odzysku bo jakos na inne mnie nie stac ale nie narzekam nigdy nie miałem z nimi problemów jedynie gdy jeszcze nie wiedziałem że muszą troche postac zanim je położe to namokły ale pozatym są w porządku
Odpowiedz
Blackwine! Z tymi z odzysku raczej bym uważał. Oczywiscie jesli już - to postarac się wysterylizowac - jak wyżej wspomniano. Ale jesli juz mus ich użyc to potem koniecznie zalakowac lub zaparafinowac szyjkę butelki.
Stefan

Skocz do: