Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z nastawem u nowicjusza.
Z 12 kilo winogron przyjmijmy że wyszło 9 litrów soku. Woda z cukrem to 10 litrów, czyli z wody jest robione a nie z winogron :)
Na 19 litrów wina 18% potrzeba 5800 g cukru. Skoro jest 12 blg to znaczy że około 1,5 kg cukru nie zostało przerobione. W winogronach było przynajmniej 1,2 kg. Tak niedokładnie licząc, tam jest z 15-16 % i żadne restarty się nie udadzą. Jak nie lubisz słodkiego to zrób wytrawne wino, kup kilka butelek wytrawnego i zmieszaj z tym co masz w większej butli. Jak te 12 blg jest do przełknięcia to zlewaj systematycznie z nad osadu i czekaj na wyklarowanie. Może na cichej jeszcze coś spadnie z tego cukru.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
9 litrów soku to jest optymistycznie.
Odpowiedz
Dziękuje Panowie za pomoc.

Winko robiłem wg przepisu ze starej stronki http://wino.org.pl/old/frames/index2.htm
Teraz po przeczytaniu wielu wątków na tym forum robiłbym je zupełnie inaczej - następne będzie bardziej dopracowane.

Ciężko jest mi uwierzyć w to, że dzikie drożdże dobiły aż do 16%, zresztą nie czuć alkoholu w tym winie.
Nie gustuję w słodkich winach i jest dla mnie niezdatne do spożywania, jest stanowczo za słodkie.
"vino pellite curas" - winem odpędźcie troski.
Odpowiedz
To nastaw drugie nawet z jakiś innych owoców tylko żeby było wytrawne i skupażujesz.
Odpowiedz
(22-11-2017, 12:27)vanKlomp napisał(a): To nastaw drugie nawet z jakiś innych owoców tylko żeby było wytrawne i skupażujesz.

Przed chwilką o tym pomyślałem, że zleję obecne do dojrzewania, a nastawię kolejne - jakieś wytrawne z 18% w składzie.
Później wymieszam je ze sobą, otrzymując trunek, który będzie mi odpowiadał.

I w tym momencie rodzi się kolejne pytanie... tylko z czego robić te winko?
Odpowiedz
Na rynkach sprzedają jeszcze winogrona. Te, które opadły z szypułek sprzedają po 1,50 (przynajmniej u mnie). Możesz z tego spróbować.
Odpowiedz
Szukałem już... i nie znalazłem. :(

Jest koniec listopada, wiec wachlarz możliwości jest bardzo mały w porównaniu do lata. Może użyć soków?
Odpowiedz
Możesz.

Skocz do: