Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem ze szczelnością fermentora
kristoforos,

czy obserwujesz bulkanie w rurce fermentacyjnej wieńczącej fermentor? Ja mam fermentor z Browamatora z nasadzoną rurką plastikową, bez woskowania (w dziurce pokrywy jest uszczelka). W środku szaleje sobie 30 l. nastawu, pokrywa aż się wybrzuszyła, ale woda w rurce nie bulka. Poziom wody w rurce wyrównany - znaczy jest gdzieś nieszczelność. Zastanawia mnie też jaki jest patent na otwieranie mocno dociśniętej pokrywy (tak, aby jej nie uszkodzić)? Będę wdzięczny za (p)odpowiedź :)
Odpowiedz
Właśnie przez cały czas miałem ten sam problem co ty. Wiedziałem, że pracował cydr w fermentorze, też z Browamatora, (zaglądałem do niego i czasami mieszałem), ale ani razu nie zaobserwowałem ruchu wody w rurce (najwyżej jak nacisnąłem pokrywę). Myślę że fermentor może być nieszczelny. Po wczorajszym odfiltrowaniu i wyciśnięciu soku przlałem wszystko do balona - dopiero tutaj widziałem ruchy wody w rurce.
A co do otwierania - czy nie ma gdzieś na krawędzi pojemnika takiego załamania, dzięki któremu można pokrywę zdjąć? Pokrywa jest na tyle elastyczne że bez problemu da sie zdjąć po "szczelnym" jej zamknięciu.
Odpowiedz
Pojawiła się pewna nieścisłość w moich wypowiedziach odnośnie pojemnika fermetacyjnego - raz napisałem, że z Biowinu raz z Browamatora. Dla sprostowania - fermentor kupiony był w Biownie ale to jest dokładnie ten sam co jest dostępny w Browamatorze. Zasugerowałem się wypowiedzią przedmówcy.
Dopiero teraz to zauważyłem :kwasny:
Odpowiedz
Czyli taka widać natura fermentorów - są szczelne na 99,99%, ale ten 0,01% sprawia, że CO2 nie korzysta z drogi przez rurkę. Jestem ciekaw czy fakt ten nie wyklucza stosowania fermentora do fermentacji cichej (a taki miałem plan).
Sprawdzę to załamanie przy krawędzi - może to klucz do rozwiązania mojego problemu.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Niestety nie mam doświadczenia z cichą fermentacją w fermentorze (zawsze przeprowadzałem ją w balonie - zarówno przy piwach jak i przy winach). Może jest szansa, że te 0,01% nieszczelności nie wpłynie na ostateczny efekt produktu. Zawsze można pokusić się o dodatkowe uszczelnienie pokrywy.
W tym miejscu obydawaj chyba poczekamy na odpowiedź kogoś, kto ma za sobą takie doświadczenia. Jeśli ktoś taki się znajdzie i podzieli się pozytywnymi wynikami, pojawi się "światełko w tunelu" - będzie nowy zbiornik do wykorzystania w domu :lol: (do cichej fermentacji).
Pozdrawiam
Odpowiedz
Zgadza się, kristoforos, czekamy na Kogoś Kto Podzieli Się Wynikami :tuptup:
P.S. gdzieś na forum czytałem wypowiedź o tym, że w którymś państwie skandynawskim praktycznie wyszły z użycia balony szklane - w sklepach można nabyć głównie plastikowe pojemniki z rurką fermentacyjną mocowaną do pokrywy. Może to ten trop?
Odpowiedz
Giewont, wczoraj trafiłem na forum piwnym na informacje odnośnie wykorzystania pojemnika fermentacyjnego do cichej fermentacji. Oczywiście z pozytywnym skutkiem.
Pojawia sie tylko jedna kwestia - piwo "siedzi" w nim tylko 10-14 dni, a potem trafia do butelek. A co ciekawe, podczas burzliwej fermentacji piwo nie potrzebuje nawet szczelnego zamknięcia pojemnika. Czyli może tak być, że jego szczelnośc jest zupełnie wystarczająca jesli chodzi o piwo, natomiast dla wina może byc za mało.
Czy rozwiązałeś już problem z otwieraniem pojemnika?
Pozdro
Odpowiedz
Odgiąłem załamanie przy krawędzi i rzeczywiście udało mi się podważyć pokrywę - dzięki za nakierowanie na właściwy trop.
Niedawno przelałem winko z jednego pojemnika do drugiego (z wykorzystaniem kranika i reduktora osadów) w celu przeprowadzenia cichej fermentacji (w pierwszym pojemniku burzy się teraz kolejny nastaw). Już myślałem, że ten drugi pojemnik jest szczelny, bo po przelaniu do niego nastawu woda w rurce "beknęła", ale to był tylko wynik intensywnego uwolnienia gazów przy zlewaniu. Później sytuacja zaczęła się przedstawiać, jak przy pierwszym pojemniku.
Oczywiście poinformuję o wyniku przeprowadzenia cichej fermentacji.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Na moim biowinowskim fermentorze jest naklejka z krótką instrukcją obsługi. Pisze tam, że w celu uzyskania zupełnej szczelności trzeba przed zamknięciem miejsce styku pojemnika z pokrywą posmarować silikonem lub wazeliną.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Kristoforos,

pojemniki sprawdziły się przy produkcji - jabolek uszedł ingerencji "tleniarzy" i innego elementu (wspomniałem o tym w zimowym wątku "można zrobić dobre wino z soku z kartonu"). W zwolnionych objętościach szykuję teraz porzeczkowe (kartonowe).

Jarek B,
dzięki - wynika z tego, że bez użycia wspomagaczy laboratoryjna szczelność jest nie do uzyskania.

Pozdrawiam

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
Cześć wszystkim :)

Znalazłem ten wątek wczoraj szukając wiadomości o szczelności fermentatorów więc odkopuję i się podpinam.

Wina robię głównie w fermentatorach (balony mam tylko 2) i nigdy nie miałem problemów ze szczelnością i bulkaniem, aż do ostatniej soboty. Do tej pory robiłem całą fermentację w pojemnikach i zawsze się udawało pomimo dużej powierzchni styku z powietrzem, fermentatorów nigdy nie musiałem smarować olejem ani wazeliną, nastawy radośnie bulgotały oznajmiając spadek Blg, a potem wino spokojnie dojrzewało. W sobotę zacząłem robić pierwszą porcję wina na mieszankę w stylu porto, ale nastaw robiony na enowini ws nie zaczął bulgotać, początkowo myślałem że drożdże nie ruszyły, nawet dodałem drugą porcję. Wygląd nastawu i aromat wskazywały na fermentację, ale woda w rurce-nie, ani bulgotania ani zmiany poziomu. Dodatkowo pochylając się nad wiadrem czuć było pracujące grzybki, więc wniosek mógł być jeden - gdzieś jest nieszczelność.

Ponieważ nie miałem najmniejszej ochoty na smarowanie wiadra tłuszczami spróbowałem poszukać informacji w sieci, ale nie znalazłem nic poza wazeliną i olejem. Posiedziałem chwilkę, pomyślałem i poszedłem do sklepu po taśmę teflonową.
:D:D:D
Taśmą obłożyłem rancik wiadra dookoła tak żeby zachodził i na górę rancika i na zewnętrzny boczek, nałożyłem i docisnąłem pokrywę i "włala":big: :big::big: Wkrótce rozpoczęło się żywiołowe bulgotanie:D

Metoda ta jest może trochę upierdliwa bo nakładanie teflonu będzie trzeba powtarzać pewnie po każdym zdjęciu pokrywy a i z samą taśmą trzeba postępować delikatnie (spróbuję dolewać syrop przez dziurkę od rurki to nie będę musiał dekla zdejmować :P). Duża szczelność nie jest też z przyczyn oczywistych konieczna przy fermentacji burzliwej. Jednak jeśli ktoś potrzebuje dłużej potrzymać nastaw w wiadrze albo po prostu chce słyszeć bulgotanie to polecam :) Kosztowało mnie to 1,50 zł za rolkę taśmy i 5 min roboty.
Pozdrawiam

Skocz do: