Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Producent miodów
Witam, jestem tu nowy więc po pierwsze witam wszystkich i z góry przepraszam za moją niewiedzę.

Najważniejsze informacje: chciałem zająć się jako dodatkową działalnością -produkcją miodków. Wróciłem niedawno z emigracji więc pieniądze na produkcję nie są problemem :). Jestem zarejestrowany w KRUSie, bo mam gospodarstwo po rodzicach. Wina i miody robię w domu od 10 lat więc technologia to też nie problem. Acha i najważniejsze nie chcę zakładać firmy tylko być producentem (rolnym, co jest wreszcie od niedawna możliwe).

Problemem jest natomiast prawo. Przyswoiłem sobie ustawy, min: ustawę o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami
i organizacji rynku wina... ale nie mogę znaleźć nic na temat tego:
*czy miód należy wytworzyć samemu czy kupić i czy można kupić go spoza UE? (mieszkam dość blisko Ukrainy gdzie można hurtowo miód kupić nawet za 8zł za litr).
*Kolejnym problemem jest kwestia budynku - mianowicie: nie mam pojęcia jakie są wymogi prawno...-sanitarne, ale myślę że i z tym sobie poradzę bo mam kilka budynków gospodarczych, które można przerobić, tylko żebym wiedział jak.
* Jakie pozwolenia trzeba żeby miód ów :) w lokalnych sklepach sprzedawać a nie tylko u siebie, albo internetowo? Czyli to chyba jest pytanie o akcyzę. Doczytałem się że nie trzeba składu podatkowego jeśli produkuje się poniżej 100hl rocznie (inaczej dla rolnika by to było w ogóle niemożliwe), ale muszę się przyznać, że kompletnie się na tym nie znam.

Zakup materiałów na linie technologiczną już obczaiłem tu: http://www.eurowin.pl/ więc sprawa zbiorników fermentacyjnych, rozlewarki (tak to się pisze?), korkownicy, butelek, filtrów, korka, etykiet itd to nie problem.

Interesuje mnie produkcja rzędu 2000l rocznie na początek więc to będzie wydatek rzędu 15-20 tys zł jak liczyłem (bez przystosowania lokalu). Nie chcę by to było moje główne zajęcie, ale dodatkowo (po prostu żal mi zmarnować gospodarstwo rodziców).

Jeśli wszystko dobrze policzyłem to np na 100l trójniaka: miód 35l = 350zł, butelki 150zł, korki, etykietki i banderole 100zł, drożdże i inne dodatki może 20zł. Wychodzi więc jakieś 650zł / 145 butelek 07 = około 4.50zł koszt produkcji butelki (nie licząc prądu i wody).

Mam nadzieje że ktoś dotrwał do tego momentu. Jeszcze raz proszę o poradę, najlepiej kogoś kto ma (miał) styczność z legalną produkcją wina/innych napojów fermentacyjnych.

Pozdrawiam

Rafał
Odpowiedz
Na Twoje pytania nie odpowiem (bo się nie znam), ale tak ogólnie: POWODZENIA!

Skocz do: