Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt kalendarza na rok 2015
To i ja coś dorzucę.

Kalendarz forumowy ma sens gdy jest nim zainteresowanie.
Zainteresowanie nim może być tylko wtedy gdy w zamówieniu grupowym uzyska się lepsze warunki (jakość, parametry, cena) niż wtedy gdy można to zrobić indywidualnie.
Póki co za 20 zł bez problemu można mieć kalendarz A3 z indywidualnymi grafikami wydrukowany na bardzo przyzwoitym papierze.
Castleman podnosi "knypkowatość" kalendarza. Ja o tym mówię od kilku lat. PO CO NAM TAKIE DUŻE KALENDARIUM?! Przez to na formacie A3 uzyskujemy zdjęcie mniejsze niż A4.
Ja w tym roku zamówiłem kalendarze "rodzinne" z minimalnym kalendarium, gdzie zdjęcie ma prawie format A3 i naprawdę ciężko zarzucić mu "knypkowatość".
Ostatnio ktoś krytykował mnie, że wymagałem od zdjęć aby były ciekawe tematycznie (nie prawie wyłącznie ogrodnicze) i bardzo dobrej jakości. Argument był taki, że "to nasz kalendarz, nasze zdjęcia i fajnie, że są takie "nieprofesjonalne" bo to nie forum fotograficzne".
Ja dalej się z tym nie zgadzam. Zdjęcie ma cieszyć moje oko. Kto i gdzie je zrobił ma dla mnie mniejsze znaczenie.
Na chwilę obecną, przy obecnych warunkach i podejściu do zbierania materiału do kalendarza nie bardzo wierzę w powodzenie akcji Kalendarz 2016.
Co do konkursu zdjęć miesiąca. Moim zdaniem nie ma sensu wybierać zdjęć co miesiąc i obligo wprowadzać je do projektu kalendarza. Może się bowiem okazać, że w jednym miesiącu przy dużej liczbie zgłoszeń będzie kilkanaście zdjęć lepszych niż zdjęcie, które wygra w miesiącu z małą ilością zgłoszeń.

No i na koniec sprawa najważniejsza (o czym wspomina Tata1959). Bez intensywnych działań ze strony ADM Forum popularny wśród forumowiczów kalendarz na rok 2016 nie powstanie. Nie wiem jak ale ADM musi ożywić forum bo moim zdaniem obecny stan zaangażowania forumowiczów w tworzenie społeczności jest bardzo słaby. Jak nie będzie więzi (a moim zdaniem obecnie jest ona bardzo słaba), to i kalendarza który niejako jest manifestacją takiej więzi nikt nie zamówi (co widać i obecnie).

Trudno odmówić racji Servatorowi, organizowałem z powodzeniem akcję kalendarze i kilka konkursów na fotografię i dobrze rozumiem o czym mówią wszyscy w tym temacie, w mojej akcji rozeszło się chyba ze sto sztuk.

W kwestiach technicznych ,krytykowany format wynika z techniki druku. Ponieważ zamawiamy mało i chcemy tanio w grę wchodzi druk cyfrowy ,a ten jest stosowany do formatu A3, potem już tylko offset. Niestety nieopłacalny w małym nakładzie.

Mam szacunkową ofertę:

Druk cyfrowy A3
50 szt cena 20 zł szt
100 szt cena 19 za szt

Tu koszt koperty i przesyłi via Poczta Polska nie powinien przekroczyć 5 złotych

Przybliżona cena kalendarza o formacie A2 offset full color :
przy zamówieniu 100 szt to około 40 za szt
przy zamówieniu 200 szt to około 25-26 złotych za szt

do tego 1-2 złote koperta + kurier ceny aktualnie nie znam ale może to być ze względu na gabaryt ponad 20 ( tu w grę wchodzi znalezienie najlepszej oferty)

Projekt kalendarza to koszt rzędu 2-3 złotych z a sztukę w tym koszt zakupu licencji zdjęć z portalu Fotolia aktualnie 34.762.115 objektów wysokiej rozdzielczości, wystarczy wybrać zdjęcia.
Przykłady przykład 1 przykład 2 przykład 3 przykład 4

W przypadku wyboru druku cyfrowego i formatu A3 sensowne jest zmniejszenie kalendarium a powiększenie zdjęć
np:

Załączone pliki Miniatury

A czy kalendarz tzw. plakatowy(format np. A1, A0 ) jest brany pod uwagę?
Wtedy wybór zdjęcia - tego jednego jedynego the best of the best mógłby trwać np. do 1 listopada - zasady do ustalenia.
Listopad i grudzień byłby to czas prac wykończeniowych - zbiórka pieniędzy, druk, dystrybucja etc.
(04-01-2015, 21:00)piper napisał(a):
(04-01-2015, 17:28)jaguar56 napisał(a): Dla mnie projekt kalendarza powinien mieć 13 miesięcy.
.

Co racja, to racja. Dokładnie to samo napisałem tutaj .

Myślę, że rozwiązałoby to problem "dziury" na ścianie w przedpokoju (moim, ale pewnie nie tylko moim) w pierwszych dniach stycznia.
Już po zakończeniu sondy okazało się, że jest jedno niezagospodarowane zdjęcie w moim projekcie i wykorzystałem je do zrobienia dodatkowego, trzynastego miesiąca - stycznia 2016 roku. Taki też trzynastomiesięczny projekt trafił na allegro.

Co do przyszłych akcji kalendarzowych i rozmiaru zdjęć na kalendarzu to proszę zwróćcie też uwagę na stronę techniczną. Jeśli wydruk ma być bardzo dobrej jakości z dużym zagęszczeniem pikseli na jednostkę powierzchni to fotografia musi być wykonana w odpowiedniej rozdzielczości. Zdjęcie w formacie A3 z rozdzielczością wydruku 300dpi musi mieć 3508x4961 pikseli, z oryginałów zdjęć, które otrzymałem od Autorów żadne nie spełniało tego kryterium.
(05-01-2015, 14:20)lukihah napisał(a): Już po zakończeniu sondy okazało się, że jest jedno niezagospodarowane zdjęcie w moim projekcie i wykorzystałem je do zrobienia dodatkowego, trzynastego miesiąca - stycznia 2016 roku. Taki też trzynastomiesięczny projekt trafił na allegro.

Najśmieszniejsze jest to że ja takiej możliwości nie miałem, nikt mi nawet o tym nie powiedział :co_jest:

Co do większego formatu, większy format wymaga większych zdjęć, oczywiście niektóre zdjęcia można przeskalować, ale tak czy siak muszą być dość pokaźnej rozdzielczości, kolejną sprawą jest jakość, zdjęcia z telefonu przeważnie nie nadają się do wyruku w tak dużej rozdzielczości, pomimo tego że zrobione zostały aparatem z dużą liczbą Mpx. Dla tworcy samego projektu rozmiar nie ma znaczenia :D.
No i sam rozmiar kalendarza powinni wybrać ludzie zaintersowani, czyli Ci którzy będą to kupować, bo jedna osoba może krzyczeć że chce ogromny a reszcie odpowiada B3.
@Goger może nie zwróciłeś uwagi, ale w sondzie w moim projekcie brały udział dwie wersje grudnia, stąd to jedno "wolne" zdjęcie. Po przeczytaniu posta @pipera stwierdziłem, że warto zrobić ten dodatkowy miesiąc kosztem ostatniej strony. Nikogo o zgodę nie pytałem, tylko podczas wysyłania poinformowałem o tej zmianie i napisałem, że jeśli będzie taka potrzeba to mogę wysłać tą ostatnią stronę projektu jaka była w sondzie.
(05-01-2015, 19:40)lukihah napisał(a): Nikogo o zgodę nie pytałem, tylko podczas wysyłania poinformowałem o tej zmianie i napisałem, że jeśli będzie taka potrzeba to mogę wysłać tą ostatnią stronę projektu jaka była w sondzie.

I widzę, że nie tylko moim i Twoim zdaniem to dobre posunięcie.
Natomiast zaczyna mnie niepokoić cisza w kwestii realizacji zamówienia. Słynę z cierpliwości i wyrozumiałości. Rozumiem- święta, długie weekendy itp. 29 12 2014 zapłaciłem. Kupiłem też coś innego na innej aukcji dzień później. Tamto przyszło dziś. A o kalendarzu nawet maila sprzedawca nie posłał: dostał przelew, już drukuje, smaruje maszynę, klei koperty. Nic. Mam nadzieję, że istnieje.
Ale OK- jestem jeszcze cierpliwy.

A w przyszłym roku sam sobie zrobię (chyba).

@lukihah bardzo dobrze zrobiłeś.:spoko:

PS Napisaliśmy wczoraj do allegrowicza odnośnie opóźnień i zero odpowiedzi...
Ja bym allegrowiczowi zrobił zmasowaną akcję pt. oddaj kasę z równoczesnym zawiadomieniem właściciela All o nieuczciwym sprzedawcy (nie wolno wystawiać towaru, którego się nie ma). Skoro nawet nie raczy odpowiedzieć to fruuuuu bez litości.
Można przecież iść śladami Macieja i za mniejszą kaskę sobie wydrukować samemu.
Jakieś fatum nad tym kalendarzem wisi jak widać.
A ja proponuję wydzielić cześć dyskusji na temat kalendarza 2016 do innego wątku.

A może zamiast co miesiąc robić konkurs na kolejne zdjęcia i by uniknąć sytuacji iż jedno ze zdjęć będzie gorszej jakości od innych(bo mało zdjęć zgłoszono w danym miesiącu) należało by zrobić w listopadzie konkurs na zdjęcie miesiąca z puli zgromadzonych zdjęć z całego roku?
Kalendarz powinien mieć 13 miesięcy- stwórzmy nowa tradycję tak by od kolejnego roku etap produkcji-wysyłki był w styczniu a nie w grudniu gdzie praktycznie każda drukarnia ma duże obłożenie różnymi projektami.

Konkurs powinien dotyczyć wybrania 12 zdjęć od stycznia do grudnia.
Natomiast ja proponuję by styczeń kolejnego kalendarza zawierał najlepszą fotkę obecnego.
Było by fajne połączenie starego kalendarza z nowym.

Ze względu na czasochłonność całego projektu proponuję by kontaktem z drukarnią zajęła się jedna osoba a wysyłką inna.
Sam chętnie wyślę kalendarze do każdego.
Proponuję wysyłkę:
- Pocztą Polską
- Paczkomatami

Można jeszcze inaczej.
Teraz zrobić konkurs na zdjęcia na październik, listopad i grudzień, potem na I, II i III kwartał. Wszystko zakończyć w październiku - razem z wysyłką.
Sprawy kalendarza na 2016 są już omawiane.

Myślę, że pojawi się nowy wątek do dyskusji.
(06-01-2015, 13:02)drajla napisał(a): Można jeszcze inaczej.
Teraz zrobić konkurs na zdjęcia na październik, listopad i grudzień, potem na I, II i III kwartał. Wszystko zakończyć w październiku - razem z wysyłką.

Super pomysł !
Tyle, że to plagiat.
Lekko zmodyfikowany, ale plagiat.
Na forum dyrekcyjnym (do którego ma dostęp także drajla) od 17 grudnia toczy się dyskusja na temat kalendarza 2016. Padły propozycje, są pewne ustalenia. Jak wszystko będzie dopięte to akcja się rozpocznie.

@Maciek OiM, a gdzie ten wpeciony temat zamków? Wykosiłeś? :(
(06-01-2015, 15:14)Maciek OiM napisał(a): Super pomysł !
No, wreszcie Maciuś - już czuję, że się zaprzyjaźniliśmy:spoko:
Aukcja już jest zakończona. Miał ktoś jakiś kontakt z tym sprzedawcą ostatnio? Zamówić, zamówiłem ale odpowiedzi na maila sie nie doczekałem.
Nie Ty jeden...:ysz:
Napisałem człowiekowi maila- jak do jutra nie wyśle, poprosiłem o zwrot kasy.
Coś takiego chyba tylko raz przerabialiśmy- to się nie powinno powtarzać!
Wydaje mi się, że drukarnia czekała na zakończenie aukcji. Minęły święta i teraz, jednym nakładem, wydrukują i wyślą wszystko na raz. Przecież nie mogli drukować po 1-2 egzemplarzach.
Witam
Co jak co, Ale tata to prawdę pisze. I tak powinno być . Po co komu teraz kalendarz . Mnie się wydaje że już każdemu kalendarz wisi na ścianie np.. u mnie- ale nie z forum bo w ciula się grali- jak tata był górą to wszystko było w porządku, a teraz co macie rozpiździel. Nie ma gospodarza i, pier...li się wszystko i, jak tak dalej będzie- zobaczymy co z tego wyniknie.
Tata1959 powinien dalej rządzić na forum i, wtedy będzie porządek- tak mnie się wydaje.:lol:

Pozdrawiam/Gliwice
Gienek63:lol:

Skocz do: