Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeszukaj Forum - proszę przeczytajcie!
Drodzy moi !
Najpierw zacytuję wiadomość którą otrzymałem :

" Uważam, że zwracanie mi (i komukolwiek innemu zresztą też) uwagi typu "poszukaj se na forum" jest całkowicie nie na miejscu. Od tego jest forum, żeby pytać, a jak ktoś nie umie odpowiedzieć na trudne dla niego pytanie to nie powinien zabierać głosu (przynajmniej ja tak robię i uważam że jest to rozwiązanie lepsze od napisania posta "poszukaj sobie na forum"). Przed zadaniem pytania przejrzałam dział Chemia w Technologii robienia wina i o odkwaszaniu nie ma tam mowy, a chyba tam powinien się ten temat znajdować. Poza tym strasznie ciężko szuka się czegokolwiek na forum, w którym tematy są typu "pomocy", "winko mi umiera", "nie wiem co robić" itp. nic nie mówiące o treści. Wpisywanie w Szukaj hasła odkwaszanie też się mija z celem bo jeśli coś się mówi o odkwaszaniu to używa się tego słowa w różnych przypadkach (odkwaszaniem, odkwaszaniu, odkwasić itd.) a tego wyszukiwarka mi nie znajdzie jeśli wpiszę tylko "odkwaszanie".
A tak w nawiasie ciekawe kiedy forum umrze, jak już wszystkie tematy będą poruszone i wszystkie odpowiedzi będą brzmiały "poszukaj sobie..."

A teraz pozwolę sobie odpowiedziec:

Po raz kolejny tłumaczę, dlaczego prosimy Was, nowych użytkowników forum o czytanie strony głównej, przeglądanie forum, wyszukiwanie a dopiero potem zadawanie pytań.
NAPRAWE wiele wątpliwości wyjaśnicie sobie czytając stronę
Zgadzam sie przeczytanie wszystkich postów jest trudne - forum nam się rozbudowało. A jak myślicie dlaczego?
Proszę, bez emocji obejrzyjcie przynajmniej kilka ostatnich postów. Zrozumcie, że administratorzy i moderatorzy dokonują wielu wysiłków aby zachować na nim jako taki porządek i jaką taką czytelność. I w poszanowaniu pracy innych wysilcie się na wyszkukanie tematu przed zadaniem pytania. Albo porzez przeglądanie albo opcie "SZUKAJ" Nawet jeśłi dane słowo trzeba wpisac w kilku odmianach. Bo w przeciwnym razie sami doprowadzacie do sytuacji " ŻE ĆIĘŻKO SIĘ SZUKA"

Czy Forum umrze czy nie - zależy od nas samych. Przychodzimy i odchodzimy. Ale jeśli dobrze przyjrzycie mu się część z nas stanowi grupę przyjaciół. Co ważne : OTWARTĄ.
I choćby dlatego nie umrze. Ale w trosce o osoby zaczynające przygodę z winem ponawiam prośbę jak na wstępie. Bo w przeciwnym razie możecie być skazani na przypadkowe i nie zawsze dobre rady.
Bardzo proszę zróbcie test - wpiszcie słowo o którym mowa w liście do mnie, do wyszukiwarki i sprawdzcie czy aby na pewno nie znajdziecie odpowiedzi.
Jeszcze raz: prośby o czytanie i szukanie nie są z naszej strony chamstwem i lekceważeniem was. Wręcz przeciwnie.
Nie chcę przegadywac tematu wiec kończę

Drogi autorze listu do mnie. PRZEPRASZAM, że go zacytowałem. Jeśli zachowałem się nietaktownie - tym bardziej mi przykro. Ale prosze o próbę zrozumienia.

Jeszcze jedno : ostatnio nasze forum było parokrotnie atakowane przez osoby bawiące się w robienie bałąganu. W różny sposób. I ktoś się napracował i nadal pracuje na tym aby było ono skarbnica wiedzy. Ponawiam prośbę o szanowanie tej pracy. Nawet jeśli wymaga to odrobiny wysiłku
WASZ STEFAN
Odpowiedz
Ta sprawa ma dwie strony i kazdy ma troche swojej racji nie bede tu nic dopowiadał jedynie chciałbym zazhaczyć że jeżeli szuka sie np o odkwaszaniu to nie należy wpisywac słowa odkwaszanie które się odmienia tylko sam trzon wyrazu okwasza lub jak nadal nie pomaga jeszcze bardzije skrócić odkwa znajdzie to wszystkie odmiany danego wyrazu. Pozdrawiam wszytskich a zwłaszcza poczatkujących adeptów sztuki winiarskiej :)
Odpowiedz
Mogę tylko poprzec Stefana w całej rozciagłości.
Forum wcale nie jest po to aby pytac i odpowiadac, ale po to by było żródłem aktualnej wiedzy wynikającej z doswiadczenia forumowiczów. Gdyby miało to działać na zasadzie, że kazdy pyta o wszystko co mu akurat sie zamysli a inni mają odpowiadać to właśnie wtedy forum by umarło - bo byliby na nim sami poczatkujacy winiarze ze swoimi pytaniami - niestety nie byłoby komu odpowiadać. Nikt ze starszych stazem kolezanek i kolegów nie jest zobowiązany do odpowiadania na zadne pytania - to dobra wola nas wszystkich, że w tym uczestniczymy. Jeslibym mial odpowiadać po raz trzydziesty (a moze trzechsetny?) na te same tematy opisujac wszystko szczegółowo szybko przeszłaby mi ochota do uczestnictwa w takiej zabawie.

Co do działania wyszukiwarki - wystarczy odrobina pomyslunku i dobrej woli. Nawet jesli wpiszesz hasło "odkwaszanie" i wyszukiwarka poda Ci 12 tematów zwiazanych z odkwaszaniem mniej lub bardziej, to juz po przeczytaniu dwóch z nich jesteś na tyle oblatany w terminologii, że bez problemu wyłowisz inne kluczowe słowa jak: "wodorotlenek potasu", "kreda", "soda" "zbyt kwaśny moszcz" itp.
Zadane po takiej lekturze pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.

Powodzenia w wyszukiwaniu.
DarekRz
Odpowiedz
jak: "wodorotlenek potasu", "kreda", "soda" "zbyt kwaśny moszcz" itp.
Zadane po takiej lekturze pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.

Powodzenia w wyszukiwaniu.
DarekRz [/quote]

wodorowęglan z całym uszanowaniem dla twojej wiedzy
ja troche inaczej przeszukuję forum wpisuję np darekrz, aga, majchal, jeż, stefan sorry jeżeli kogoś nie wpisałem ;)
Odpowiedz
Wodorowęglan - oczywiscie - choć i wodorotlenek pojawia sie w tych postach często - właśnie jako omyłkowe przejęzyczenie :lol: W kazdym razie substancją odkwaszającą jest wodoroweglan potasu (KHCO3) lub sodu (kwasny węglan potasowy, sodowy - inaczej soda oczyszczona)
Odpowiedz
ja nie chciałabym sie ofc mądrzyć w żadnym wypadku... ale tak mi wpadło do głowy, jak szukając odpowiedzi ... po raz kolejny otworzyłam temat tylko po to, by dowiedziec sie, że ktoś wzywa pomocy z innego powodu.... może by wprowadzić obowiązek wpisywania w temacie konkretów? Innymi słowy, żadnych tematów typu "Ratunku", "Co mam teraz zrobić??" czy " "powiedzcie, co z tego wyjdzie" - tylko np "Problem z klarowaniem wisniowego" albo "Jakie gatunki jarzebiny najlepiej zbierać?" Wtedy szukanie konkretnej odpowiedzi na forum było by o niebo prostsze. Co prawda nie mam pojęcia jak wymusić na forumowiczach taki obowiązek :kwasny:
Odpowiedz
Megana, takie prośby pojawiały się i pojawiają na Forum od dawna. Stefan przecież prosi o to choćby w pierwszym poście tego tematu. Niestety, bezskutecznie.
A wymusić się da - posty pt. "RATUNKUUUUU" można po prostu wyciąć. Tylko jaki by się wtedy raban podniósł...
Odpowiedz
Macieju, to polski naród na tym forum... jak widzi - "przeczytajcie" to zazwyczaj nie czyta.. :( zamiast prośby w poście, wielki apel za każdym razem kiedy forumowicz chce zacząć temat? w postaci ruchomego plakatu na ekranie, niczym denerwująca reklama na WP?
Odpowiedz
Bardzo wielki + dla STEFANA ponieważ ktoś mógł nie znaleść konkretnej odpowiedzi na pytanie jakie go nurtuje. Ja też jeszcze za dużo nie wiem do dopiero zaczynam wyroby win i dlatego uważnie czytam forum .POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH 3MTA SIE.
Odpowiedz
kolesiowi chodzilo poprostu po to ze jezeli juz sie otworzy temat to zbedne jest pisanie "poszukaj"
postarajmy sie w takim wypadku pomuc a nie odpowiadac nic niedajacym slowem juz w utworzonym temacie
Odpowiedz
Stefanie, rozumiem Twój apel, bo udzielam się też na takich forach dykusyjnych, na których jestem po tej stronie barykady, co Ty tutaj:)

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że byłoby mniej, jak dla Was męczących, oczywistych, a może nawet śmiesznych pytań, gdyby przepisy na stronie głównej były nieco bardziej precyzyjne. Po prostu ktoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z winem potrzebuje, by mu pewne sprawy wytłumaczono "łopatologicznie".
Odpowiedz
trzeba by coś zrobić z tą ortografią, bo jak czytam różne posty to czasem ręce i nie tylko opadają...
Strasznie:
pomuc :)
napewno:):)
alkochol:):):)
...widze, że wszyscy już uczą się bezstresowym systemem
SŁOWNIKI W ŁAPĘ!!!
y nierupcie sopie fstydu!!! :)
Odpowiedz
Witam Was.od kilku dni tak sobie u Was siedzę wieczorkami i czytam o czym rozprawiacie a że znajomy mnie ostatnio zaraził domowym wyrobem swym postanowiłem sam się za to zabrac.Jak widac zacząłem nie jak standardowy polak bo na powitanie tutaj jednak przyszedłem skoro proszą aby przeczytac musi ku temu byc jakis powód,no i faktycznie jest. :) no to ja lecę do innego działu bo jako poczatkujący mam jednak pytanko ktorego wyszukiwarka mi nie znalazła pozdrawiam!
Odpowiedz
To prawda że irytujące może być odpowiadanie 100 razy na to samo pytanie, kiedy na dodatek problem opisany jest na stronie głównej. Jednak są ludzie, którzy lubią pytać, i są tacy, którzy lubią odpowiadać.

Z drugiej strony wyobraźmy sobie sytuację idealną: każdy nowy i stary użytkownik szuka i znajduje odpowiedzi na pytania, które chciałby zadać. Co wtedy by się stało z forum? Jakie dyskusje by się toczyły? Czy został by tylko dział ze sprawami organizacyjnymi, nowościami i ogłoszeniami?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez mikaszek Z drugiej strony wyobraźmy sobie sytuację idealną: każdy nowy i stary użytkownik szuka i znajduje odpowiedzi na pytania (...) Czy został by tylko dział ze sprawami organizacyjnymi, nowościami i ogłoszeniami?
Nie, Mikaszek. Winiarstwo, miodosytnictwo (ostatnio doszła jeszcze kuchnia i sery) to tak szerokie dziedziny, że problematycznych kwestii znajdzie się zawsze całe mnóstwo. Tu chodzi jedynie o to, żeby nie zakładać tematów w rodzaju "matka drożdżowa nie ruszyła, co robić?", albo "ryżowe nie bulka, pomóżcie!", nie pisać w tytule "Ratuuuuunku" albo "Pomóżcie!!!".
Masz problem - po pierwsze OPISZ GO STARANNIE i możliwie kompletnie. Wtedy może sie okazać, że nawet z pozoru oklepany problem jest jednak unikalny.

Skocz do: