Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przygotowanie butelek do korkowania
Przymierzam się do zakorkowania swojego wiśniowego (pierwszy raz będę korkował). Dotychczas wino przechowywałem w butelkach po wódce.

Zamierzam zrobić tak: Butelki przepłukać wodą i przemyć szczotką do butelek, przepłukać roztworem piro, wlewać wino i korkować, nalepić etykiety.

Czy o czymś zapomniałem? Nie chciałbym popełnić jakiegoś niedopatrzenia.
Odpowiedz
Po przepłukaniu piro dobrze jest odstawić butelki do góry dnem na pół godziny.
Odpowiedz
Co do samego korkowanie jeszcze mam pytanko. Czy korek namaczać w spirytusie albo w piro przed samym korkowaniem?
Odpowiedz
Wystarczy namoczyć korki we wrzątku.
Odpowiedz
Możesz zagotować też te korki.
Odpowiedz
Tak a propos korków to które będą lepsze?
Korki 1
Korki 2
Odpowiedz
Jak długo masz zamiar przechowywać wino?
Odpowiedz
Nie wiem dokładnie, ale myślę że nie dłużej niż 4 lata.
Odpowiedz
Te korki z podanych przez Ciebie linków służą do przechowywania wina przez 1 rok. Do przechowywania na dłużej korki masz tutaj

EDIT
Przepraszam 2 lata
Odpowiedz
Nie za bardzo wiem czym różnią się te "moje" od tych/? O które Ci dokładnie chodziło?
Odpowiedz
Korki przeznaczone do przechowywania wina mają gwarantowany przez producenta okres wytrzymałości. Do przechowywania wina do 4 lat dobre będą te korki.

PS Kilka lat temu zakorkowałem butelki korkami złej jakości i miałem z tego powodu niepotrzebną robotę. Warto kupić korki dobrej jakości. Korki z tego sklepu są sprawdzone.
Odpowiedz
Mogę zapytać w jaki sposób objawiają się korki złej jakości, gdy ich czas minie? Co się z winem dzieje?
Odpowiedz
U mnie korki po roku zaczęły przeciekać. Musiałem butelki odkorkować i dać nowe korki. Od tego czasu zwracam uwagę na jakość korków.

PS Dla mnie cena korka jest ważna ale nie najważniejsza.
Odpowiedz
Dziajl91 różnią się przede wszystkim rozmiarem. Przy korku 1 mm robi różnice. Po drugie granulacją korka i jakość surowca.
Odpowiedz
Więc które korki mam zamówić? Powiedzmy do krótszego trzymania - mniej niż 1 rok. Drugie to pewnie zamówię te, które zaproponował Krzysztof1970.

Jaki rozmiar 23 czy 24 mm na zwykłe butelki po winie?
Odpowiedz
24
Odpowiedz
Ok. Dziękuję wszystkim za szybkie i treściwe odpowiedzi. W sobotę zabieram się za moje pierwsze korkowanie. (O ile korki zdążą do mnie dotrzeć).
Odpowiedz
Mniej niż rok to wino ja trzymam w gąsiorze. Jeśli chcesz je jednak zabutelkować to użyj np tych zaproponowanych przez Ciebie.
Odpowiedz
Też trzymam rok w balonie, ale potem czas zrobić kolejne, a to właśnie zakorkować chciałem.
Odpowiedz
Wina do bieżącego spożycia trzymam w tym
Odpowiedz
Też dobry pomysł. Ale i tak muszę kilkanaście butelek zakorkować i sprezentować znajomym.
Odpowiedz
(28-12-2011, 19:25)dziajl91 napisał(a): Przymierzam się do zakorkowania swojego wiśniowego (pierwszy raz będę korkował). Dotychczas wino przechowywałem w butelkach po wódce.

Zamierzam zrobić tak: ...., wlewać wino i korkować, nalepić etykiety.

Czy o czymś zapomniałem? Nie chciałbym popełnić jakiegoś niedopatrzenia.
Po zakorkowaniu pamiętaj, aby butelki stały przez 1 dobę, by wyrównać ciśnienie w butelce do atmosferycznego. Jeżeli je położysz zaraz po zakorkowaniu, to nawet najlepszy korek ci nie pomoże - będzie przeciekać.
Odpowiedz
Dzięki bardzo, że mnie ostrzegłeś przed tym.
Odpowiedz
WitamKorków naturalnych nie zaleca się parzyć czy gotować !!! Jednak w przypadku użycia bardzo prostych korkownic (problemów z wtłoczeniem korka) korki można wcześniej przygotować - "zmiękczyć". W domowych warunkach wystarczy zanurzyć je na kilka minut w gorącej wodzie i ewentualnie w celu odkażenia przepłukać w roztworze pirosiarczynu potasu.

Po zakorkowaniu butelki należy pozostawić w pozycji pionowej na 24 h aby korki dopasowały się do szyjek butelek - rozprężyły, następnie układamy butelki poziomo (zamoczony korek) celem zapewnienia odpowiednich warunków do "oddychania wina".
Odpowiedz
To jak z tymi korkami? Zmiękczać je w gorącej wodzie czy nie? Jakie reperkusje mogą powstać po zmiękczaniu tym sposobem? Może są jakieś inne sposoby na zmiękczenie korka?
Odpowiedz

Skocz do: