Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Róża - ale czy dzika?
Trafiłem dzisiaj na krzaki róż z owocami. Czy to dzika róża?
Owoce na niektórych krzaczkach pokryte są jakby drobnymi igiełkami.

Odpowiedz
I drugie zdjęcie

Odpowiedz
Na Caninę mi wygląda.
Odpowiedz
To jest Rosa Canina - kształt blaszki liściowej widoczny na pierwszym zdjęciu nie pozostawia wątpliwości.
Odpowiedz
Dzięki za pomoc w identyfikacji.
Owoce z krzaczka na drugim zdjęciu są pokryte właśnie takimi igiełkami/włoskami, które czuć podczas dotyku, ale nie są one zbyt twarde. Czy spotkaliście się z takim zjawiskiem?
Odpowiedz
(09-11-2012, 08:25)smoczek napisał(a): Dzięki za pomoc w identyfikacji.
Owoce z krzaczka na drugim zdjęciu są pokryte właśnie takimi igiełkami/włoskami, które czuć podczas dotyku, ale nie są one zbyt twarde. Czy spotkaliście się z takim zjawiskiem?

Może być też Rosa villosa

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
No właśnie mam ten sam problem co smoczek. Znalazłem takie krzaki róży, na których owoce są całe w małych igiełkach. Kształtem przypomina caninę, ale o ile canina jest bardzo twarda i gładka o tyle te owoce na drugi dzień od zerwania były już bardzo miękkie, są "włochate" i trochę mniejsze.
Rzeczywiście wyglądają jak te na zdjęciu Wacka.

Czy Rosa Villosa nadaje się na wino?

Urwałem trochę tych owoców na dopełnienie balona tak ok. 10% i nie wiem, czy to był dobry pomysł
Odpowiedz
(09-11-2012, 08:45)Wacek napisał(a): Może być też Rosa villosa

Z opisów wynika, że Rosa villosa jest bardziej kulista a ta ma owoce podłużne podobne do Rosa Canina.
Ale jeśli to villosa to czy przed użyciem jej owoców należy pozbyć się tych włosków/kolców czy też wrzucać jak leci?
Odpowiedz
Może to być Róża rdzawa (Rosa rubiginosa)

Jacek

Na wino się nadaje.
Zbiera się nieprzyjemnie ze wzgędu na kolczaste owoce.
Odpowiedz
(09-11-2012, 12:26)miskee napisał(a): Czy Rosa Villosa nadaje się na wino?

Urwałem trochę tych owoców na dopełnienie balona tak ok. 10% i nie wiem, czy to był dobry pomysł

Podobno się nadaje , ja posadziłem w tym roku kilkanaście krzaków ale odmiany (Rosa Villosa) Karpatia .
Wacek
Odpowiedz
(09-11-2012, 14:15)R-Jacek napisał(a): Może to być Róża rdzawa (Rosa rubiginosa)

Wygląda na to, że w moim przypadku rosną obok siebie dzika i rdzawa.
Dzięki wszystkim za pomoc w identyfikacji.
Odpowiedz
(09-11-2012, 14:15)R-Jacek napisał(a): Może to być Róża rdzawa (Rosa rubiginosa)

Jacek

Na wino się nadaje.
Zbiera się nieprzyjemnie ze wzgędu na kolczaste owoce.

Porządne rękawice i do roboty!

Myślę, że zbieranie w rękawiczkach mniej więcej o połowę przyśpieszyło czas zbiorów (w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie sam przez 3 godziny zebrałem 4kg, w tym przez 2 w 2 osoby zebraliśmy troszkę ponad 9kg).
Odpowiedz
Takie samosiejki często są mieszanką. U mnie tak było, ale koło domu prezentowała się fajnie. Akurat nie wykorzystuje ich do niczego.

Skocz do: