Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rodzynki pektopol gęste
Hejka
30.11 na podstawie informacji z forum :ksiazka: nastawiłem moje pierwsze winko rodzynkowe w następujących proporcjach:

2 kg. rodzynek (połowa posiekana)
2 cytryny
ok 5g. pożywki
3-5 kropli pekto (a może tylko 4)
1 kg. cukru
MD Steinberg
6l. wody
Celowałem w 10l. winka i max %.

Nastaw trafił do 15 l. balonu i był robiony z myślą o zlaniu do mniejszego po powiedzmy 10 dniach.
Po 12 g. fermentacji zmierzyłem Blg i wynik zwalił mnie z nóg... 24 Blg. :glowa_w_mur: więc czym prędzej dolałem literek wody i było już tylko 17 Blg. na 7 l. wody.

Niestety winko pomimo aktywnych drożdży i silnej MD nie pracuje najlepiej (mało bulka ok 7 razy/min. i nie ma piany) a jak dziś ściągnąłem próbkę to płyn był gęsty jak likier i miał znów Blg >22.
Przypuszczam, że jest to wina oczywiście moja :glupek: i tego pektopolu, który bardzo silnie działa.

Podpowiedzcie proszę co mam robić.:niewiem::pomocy:
:pomysl: Osobiście poczekał bym tydzień.
Może te drożdże jakoś podołają i zjedzą część cukru, potem zlałbym to do tego docelowego baniola i uzupełnił wodą do osiągnięcia jakiś 17 Blg. Dalszy cukier dodawałbym do sciąganego nastawu.
A może nie powinienem się tym przejmować i teraz dolać wody (drożdżakom ulży) i tak jak stoi fermentowac jeszcze jakieś 14 dni. Potem odcedzić owoce przez sitko i dalej fermentować uzupełniając wodę do 10l. a ewentualny cukier dodawać w ściąganym nastawie.
Hmm... ten pektopol to jest jednak kiler :1miejsce: w wyciąganiu ekstraktów z owoców i Moon miał rację że on nie tylko sok wyciąga:kwasny:
Co radzicie:pytajnik:
Odpowiedz
rodzynek nie trzeba siekać wcale:) później gorzej sie klaruje ;. Pozdro,
Odpowiedz
Primax, próbke przed mierzeniem odfiltrowujesz (drobiny owoców)?
Odpowiedz
Witam
Sprawa rozwiązała się samodzielnie jednak aby nie zaśmiecać forum nie pisałem. Skoro jednak odpowiadacie to małę wyśnienie.
Otórz po kilku dniach rodzynki przestały dosładzać mi nastawik a drożdżki robiły swoje i zjadały cukier więc Blg zaczęło spadać. :lol: Potrzymałem to wszystko razem do dnia gdy osiągnęło 2 Blg i postanowiłem zlać do docelowego baniola.
Przepuściłem więc to wsztstko przez sitko z gazy, uzupełniłem płyny do 10l. czyli o 3l. i dodałem 1 kg. cukru.
Uzyskałem czyściutki nastaw (kilka dosłownie paproszków) który wystartował jak oszalały.:lol: Po kilku godzinach osiągnął 40 bulków na minutę :1miejsce: i jak narazie jest to najlepszy wynik jaki miałem.
Bombelki idą całą objętością balonu i choć kolorek jest taki sobie to myślę że to będzie pełen sukces.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Może nie w temacie ale to jest najświeższy rodzynkowy trup więc odkopuję. Nastawiłem wino rodzynkowe dnia 23 sierpnia 2005 przelane do balona po fermentacji w miazdze 10 września 2005 - początek klarowania.Ściągnięte znad osadu 18 września 2005
16 października balon wystawiłem na balkon w celu wyklarowania tej mędy. No i tak sobie zaglądam doń czasem przy czym ostatnio stwierdziłem że mimo pięciokrotnego (a może siedmio? 5 przynajmniej) płukania rodzynek wrzątkiem mam na winie nieco oleju. Olej to nie to co mnie martwi bo przy ściąganiu wina i tak sporo zostaje na ściankach przez co powierzchnia nieco się oczyszcza. Problem tkwi w całkowitej mętności tego wina :P NIC się nie osadziło od października! Całkowite zero podczas gdy w (wydawałoby się) klarownym wiśniowym występuje mgiełka na dnie (której trzeba oczywiście się pozbyć co też za tydzień uczynię) Przepraszam za nieskładny post ale jakoś ciężo mi się pisze :P Pokrótce więc: mam rodzynkowe śmierdzące acetonem czy czymś i w dodatku jest ono mętne mimo trzymania balona na mrozie. Co radzicie? Zabetonować? Czy macie jakieś propozycje towarzysze? :big:
Odpowiedz
Piszesz że nie jest klarowne,choć ściągnięte znad osadu ale rodzynki były siekane czy całe?? A w jakim stadium procentowym jest teraz. Strzelam że fermentacja się nie zakończyła. Proponuję dwu dniowy test przy kaloryferku (całości lub butelki).
Odpowiedz
a ja mam rodzynkowe z 2003 roku, jest bardzo dobre i mętne od urodzenia, a rodzynki były zmielone ;-))
oprócz braku estetyki w kieliszku winko jest wybierane z piwnicy i kilka butelek musiałem schowac ;-)))
teraz nastawiłem z całych rodzynek, ciekawe ja będzie z klarownościa :niewiem:
Odpowiedz
Lulek, pracuje 5 miesięcy? :D Nie sądzę, tym bardziej przy ujemnym balingu ;) Słabo strzelasz. Wino mętne jak jasny gwint w dodatku resztki oleju z rodzynek na wierzchu. Chyba trza klarowinu sypnąć i ściągać parę razy. Rodzynki były całe.
Odpowiedz
mnie ten olej zastanawia??, olej w rodzynkach?? z rodzynek czy może z pestek i Ty je wyciskałeś???
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez sikorek
mnie ten olej zastanawia??, olej w rodzynkach??

chyba nie tyle w rodzynkach co na rodzynkach....
Apropos... czy ktoś ma jakiś sposób na stwierdzenie, że płukane rodzynki już tego na sobie nie mają ?
Jaka ma być temperatura wody do płukania i ile razy trzeba zabieg powtórzyć, żeby na 100 % się owego oleju pozbyć ?
Odpowiedz
Płukałem pięć razy świeżym wrzątkiem a i tak wylazł. :) Stwierdzić można tak że pozostawiamy rodzynki w wodzie i mieszamy je. Jak nic nie wylezie po 15 minutach to znaczy że nic nie ma. Tylko zastanawiam się ile w tych rodzynach smaku zostaje po tym :niewiem:
Odpowiedz
A jakby je tak nie wrzątkiem tylko taką gorącą ( ok 50oC ) wodą kilka razy.... Jakoś traktowanie wrzątkiem tego, co potem ma oddać swoje cenne esenecje do moszczu, budzi moje (być może nieuzasadnione) wątpliwości.
Może nie temperatura a bardziej 'mechaniczne' oczyszczanie jest tu kluczem do sukcesu ?
Czekam na opinie :)

Skocz do: