Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Root beer
Każdy o nim słyszał, w Polsce raczej niespotykane, w pewnym stopniu protoplasta coca-coli i innych odrdzewiaczy, aczkolwiek zawierający alkohol.

Odnalazłem recepturę z wieków zamierzchłych i mając składniki pod ręką, sporządziłem ten trunek.

Składniki:

1.5g sasafrasa
1.5g lukrecji
szczypta gałki muszkatołowej
5g rodzynek
szczypta soli
szczypta cynamonu
łyżeczka miodu
100g cukru
500ml wody

piwo

1. W trakcie gotowania, jak widać na załączonym obrazku, sasafras usilnie pozostaje na powierzchni

[Obrazek: dsc03140hu9.th.jpg][Obrazek: thpix.gif]

Składniki należy te gotować około 30 minut, następnie odlać tak powstały syrop i finał. Otrzymaliśmy właśnie ekstrakt.

2. Koniec gotowania, pojawia się charakterystyczna mgiełka, która będzie na bardzo pomocna jeśli chodzi o pianę piwa.

[Obrazek: dsc03141bg0.th.jpg][Obrazek: thpix.gif]

Aby delektować się napojem, który uwaga, uwaga został zakazany w Stanach, należy 1 część syropu zmieszać z 5 częściami piwa, choć oczywiście to zależy od upodobań, w proporcji 1:4, 1:5 aromat jest jeszcze nie do końca określony, w proporcji 1:3, zacytuję mojego Tatę: "fajne".

3. Tak wygląda po zmieszaniu z piwem

[Obrazek: dsc03144mt4.th.jpg][Obrazek: thpix.gif]

Należy zwrócić uwagę, że kolor piwa jest taki sobie, ale piana nie najgorsza, jej gęstość wzrasta wraz z dodawaniem ekstraktu, więc walor estetyczny jest również zachowany.

Co o smaku? Diabelnie zharmonizowany, złożony i korzenny, ale nie w stylu grzanego piwa, inna bajka kompletnie-ciekawą nutę dodaje miód-ledwo wyczuwalną, główna awantgarda tutaj to sasafras i lukrecja, choć gałka muszkatołowa też przebija; rodzynków nie czuję, i zastanawiam się po cóż one w tej recepturze? Co zaś się tyczy receptury, podaje ona jeszcze wanilię, ale wtedy byłoby MSZ zbyt ciężkie w smaku, toteż zrezygnowałem z tego składnika.

PS. Można sporządzić wersję bezalkoholowa zastępując piwo mocno gazowaną mineralką, ale jakże wtedy zwać to "beer"?
Odpowiedz
..."Sasafras lekarski, sasafrzan lekarski, sassafras lekarski (Sassafras albidum) - gatunek drzewa z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae Juss.). Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej.

Drewno białe i miękkie ma zapach, którego nie znoszą mole i dlatego używane jest do wyrobu szaf i kufrów na ubrania. Z kory i z korzeni sasafrasu otrzymuje się aromatyczny olejek eteryczny (sasafrzanowy, sasafrasowy). Stosowany jest on do wyrobu kosmetyków. Z liści uzyskuje się czerwony barwnik. Roślina stosowana jest także jako lecznicza...."
Tyle wikipedia... o tymże mowa? skąd toto się bierze?...
Odpowiedz
Właśnie o tym. Parę korzeni dostałem ze Stanów od znajomego, niestety w Europie tego nie ma; zwany też cynamonowym drzewem, ale nie ma tak piekącego smaku jak cynamon.
Odpowiedz
Ale jakby co, to można zastąpić rolką cynamonu?
Odpowiedz
Tzn. myślę, że smak się zmieni, ale taka zmiana z "braku laku" może podkręcić aromat cynamonowy, w końcu już tam jest troszkę cynamonu. Ja użyłem skrawka kory.

Skocz do: