Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozcieńczanie spirytusu do nalewki (zmętnienia)
Nie, to kwestie bardzo praktyczne.

1. Błąd. Zawartość olejków eterycznych w naturalnych surowcach jest na tyle niska, że przy typowym stosunku spirytus/ surowiec zostaną one wyekstrahowane również przy niższych mocach spirytusu. Ponadto o własnościach sensorycznych nalewu nie decydują wyłącznie substancje rozpuszczalne w alkoholu: olejki eteryczne, tłuszcze i żywice, a również te rozpuszczalne w wodzie: garbniki, kwasy, węglowodany. Od podanej wyżej reguły są oczywiście wyjątki (np. skórki cytrusowe).

2. Charakter zmętnień zależy od surowca. Dla jednego będzie to osad, dla innego- zawiesina, dla jeszcze innego - delikatna opalescencja. Jednak w mało którym wyrobie jest to akceptowalne.

3. Zgoda. Napisałem tę uwagę, bo wydawało mi się, że zostałem niewłaściwie zrozumiany: "... odpowiedniej ilosci alkoholu, niekoniecznie spirytusu..."
Odpowiedz
1a zalewamy dwie takie same próbki surowca rożnymi spirytusami; słabym i mocnym. Po maceracji nalewy mieszamy z wódką; zestaw ze słabym nalewem pozostaje klarowny (olejki pozostają rozpuszczone) a ten z mocnym mętnieje (zawiera olejki rozpuszczone oraz te które musiały sie wytrącić). Wnioskuje z tego, ze nalew mocniejszy wekstrahował wiecej składników.

Ale to wszystko przy mniejszych ilosciach nalewu, bo jezeli użyc "typowych stosunków spirytus/ surowiec" czyli większych to, jak juz pisalem, spirytus może być słabszy.

1b dlatego ja surowce po odsączeniu zalewam 2 raz słabszym spirytusem, a 3 raz wodą - ze względu na wspomnianą rozp. w wodzie oraz wrodzoną chytrość (zeby zbyt duzo alkoholu nie zostało w odrzucanym surowcu). :lol:
Odpowiedz
Ad 1b

To postępujesz prawie tak, jak producenci komercyjni. Prawie - bo oni ten trzeci wodny nalew kierują do zlewek, a stąd do des@#$%^&*.
Odpowiedz
hmmm... o takim recyclingu nie pomyslalem :pomysl: ale oni chyba mogą odzyskiwac alkohol prosto z pozostałości surowca bo grzeją parą i nic sie nie przypali.
Odpowiedz
Mogliby, ale kwestia transportu. A płyny pompuje się łatwo.

Skocz do: