Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmnażanie bakterii mlekowych
#1
Mam dostęp do drogiego mleka "prosto od krowy" z mlekomatu :) oraz tańszego UHT w sklepie. Ze względów ekonomicznych wpadłem na pomysł, aby przed serowarzeniem zmieszać ze sobą te mleka i doprowadzić do "rozmnożenia" bakterii mlekowych w tym UHT. Zrobiłem coś takiego w stosunku 50%, zmieszałem i odczekałem 2 godziny. Ostatecznie wyszło mi tyle sera co zwykle, a taniej!

Co sądzicie o tym pomyśle i czy da się coś takiego zrobić?
Odpowiedz
#2
Czasami ze zwykłego UHT idzie zrobić ser, ale zaznaczam czasami. Mieszanie mleka to nie jest głupi pomysł, ale zostaw na dłużej niż 2h, nawet z 8h.

A jeżeli mówimy o względach ekonomicznych to przede wszystkim zmień dostawcę mleka "prosto od krowy" - już wtedy około 50% zaoszczędzisz.
Odpowiedz
#3
Mieszkam we Wrocławiu i za 1l z mlekomatu trza płacić 3zł. W sumie lepiej by było chyba skorzystać ze zwykłego pasteryzowanego mleka niż UHT. O ile wyczytałem UHT jest bardziej inwazyjne i rozkłada jakieś białka nawet. Spróbuję z tym 8h, mam nadzieję ,że mleczko się nie zsiądzie szybko.
Odpowiedz
#4
Do zaszczepiania mleka lepiej używać kultur sprawdzonych, np. z kupnej maślanki albo kefiru czy jogurtu. Można też zamówić sobie w Agrovisie. Rozmnażając kultury z mleka surowego tak na prawdę nie wiesz czy nie rozmnażasz też jakichś patogenów.
Odpowiedz
#5
Tak jak Dzidek napisał można zwykłe mleko uht spróbować zaszczepić jakąś kulturą bakterii, ale to taka żmudna robota - mi osobiście tak kombinować by się nie chciało:)

Proponuje znaleźć jakieś gospodarstwo w okolicy i 1l mleka można spokojnie dostać za 1-1,50 zł, choć i w tym przypadku znajdą się krówki, z których ser wykwintny trudno będzie otrzymać:)
Mleko mlekowi nierówne.
Odpowiedz
#6
(05-10-2011, 07:02)dewas napisał(a): Proponuje znaleźć jakieś gospodarstwo w okolicy i 1l mleka można spokojnie dostać za 1-1,50 zł, choć i w tym przypadku znajdą się krówki, z których ser wykwintny trudno będzie otrzymać:)

Chyba nie przeczytałeś dokładnie słów Dzidka , chociaż je przytaczasz.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!


\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....Skocz do: