Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmnażanie bakterii mlekowych
Mam dostęp do drogiego mleka "prosto od krowy" z mlekomatu :) oraz tańszego UHT w sklepie. Ze względów ekonomicznych wpadłem na pomysł, aby przed serowarzeniem zmieszać ze sobą te mleka i doprowadzić do "rozmnożenia" bakterii mlekowych w tym UHT. Zrobiłem coś takiego w stosunku 50%, zmieszałem i odczekałem 2 godziny. Ostatecznie wyszło mi tyle sera co zwykle, a taniej!

Co sądzicie o tym pomyśle i czy da się coś takiego zrobić?
Odpowiedz
Czasami ze zwykłego UHT idzie zrobić ser, ale zaznaczam czasami. Mieszanie mleka to nie jest głupi pomysł, ale zostaw na dłużej niż 2h, nawet z 8h.

A jeżeli mówimy o względach ekonomicznych to przede wszystkim zmień dostawcę mleka "prosto od krowy" - już wtedy około 50% zaoszczędzisz.
Odpowiedz
Mieszkam we Wrocławiu i za 1l z mlekomatu trza płacić 3zł. W sumie lepiej by było chyba skorzystać ze zwykłego pasteryzowanego mleka niż UHT. O ile wyczytałem UHT jest bardziej inwazyjne i rozkłada jakieś białka nawet. Spróbuję z tym 8h, mam nadzieję ,że mleczko się nie zsiądzie szybko.
Odpowiedz
Do zaszczepiania mleka lepiej używać kultur sprawdzonych, np. z kupnej maślanki albo kefiru czy jogurtu. Można też zamówić sobie w Agrovisie. Rozmnażając kultury z mleka surowego tak na prawdę nie wiesz czy nie rozmnażasz też jakichś patogenów.
Odpowiedz
Tak jak Dzidek napisał można zwykłe mleko uht spróbować zaszczepić jakąś kulturą bakterii, ale to taka żmudna robota - mi osobiście tak kombinować by się nie chciało:)

Proponuje znaleźć jakieś gospodarstwo w okolicy i 1l mleka można spokojnie dostać za 1-1,50 zł, choć i w tym przypadku znajdą się krówki, z których ser wykwintny trudno będzie otrzymać:)
Mleko mlekowi nierówne.
Odpowiedz
(05-10-2011, 07:02)dewas napisał(a): Proponuje znaleźć jakieś gospodarstwo w okolicy i 1l mleka można spokojnie dostać za 1-1,50 zł, choć i w tym przypadku znajdą się krówki, z których ser wykwintny trudno będzie otrzymać:)

Chyba nie przeczytałeś dokładnie słów Dzidka , chociaż je przytaczasz.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....

Skocz do: