Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryżowiec żurawinowy - przepis
Kolejny "hot news" (sam zostałem zaskoczony), tutaj jest trochę więcej informacji na temat tego wina.

Jeszcze raz przepraszam i dziękuje.
Adrian
Odpowiedz
wrzuciłem już wszystkie składniki do bańki i z niecierpliwością czekam na pierwsze "bulk"
jednak dopiero gdy lepiej przyjrzałem się Twoim zdjęciom, zauważyłem że chyba ciachałeś żurawinę....
ja swoją dodałem w całości, ale wierzę że i tak odda to co w niej najlepsze
troszkę zmieniłem składniki/proporcje i u mnie wygląda to tak;

nieco ponad 1,5 kg ryżu
6-6,5 kg cukru
nieco ponad 400 g żurawinki
50 g rodzynek
jedną obraną i pokrojoną cytrynę
szczyptę tymianku i cynamonu
5 ziaren ziela angielskiego
jedną gałkę muszkatołową
15-16 litrów wody (ile się zmieści...)
no i drożdże sherry

nie znam się na ballingach itp. i nie wiem jaki będzie woltaż ani słodkość, więc jeśli ktoś mógłby to policzyć (przybliżyć) to będę wdzięczny - ale mam nadzieje że winko wyjdzie nie gorsze niż moje pierwsze ryżowo-rodzynkowo-ziołowe:podstep:

na zdrowie

edit:
zapomniałem dodać że do bańki poszło jeszcze 50 g wygotowanej herbatki owocowo-hibiskusowej
Odpowiedz
qdlaty4 widze, żę "rozbudowałeś" mój przepis, sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, powodzenia :spoko:

P.S. Chciałbym kiedyś porównać nasze wina :) :polewam:
Odpowiedz
oby tylko coś z tego wyszło ;)

start drożdży był niezły

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
zaglądamy do środeczka

Odpowiedz
przed wlaniem herbatki hibiskusowej i drożdzy

Odpowiedz
Widze, że nie zalałeś prędzej żurawiny wodą po zagotowaniu (i odstawiniu do sotygnięcia) żeby napęczniała i puściła sok, ja tak zrobiłem żeby uzyskać barwę i walory smakowe.
Odpowiedz
i po...

Odpowiedz
faktycznie nie zalałem gorącą wodą (mój błąd) - ale jeśli chodzi o kolor to już jest czerwony (przez herbatkę) a walory smakowe, cóż..... pożyjemy zobaczymy - myślę że oddadzą ;) (be optimist)
Odpowiedz
Pojawił się poprawiny przepis ze stony pierwszej tego tematu w:

Forum >> Wina zimowe >> Zboża wszelakie >> Przepisy na wino ryżowe

Polecam ;)
Odpowiedz
hej
mam pytanie
czy po tygodniu fermentacji mogę dorzucić trochę ryżu do nastawu? - bo po fakcie stwierdzam że może być trochę za mało ekstraktywne...
winko na razie pracuje nieźle i nie wiem czy np. nie przestanie po dodaniu...

Odpowiedz
Winorobek ale z tego co przeglądam to chyba Twoje winko zrzuciło kolorek bo na początku taki ładny czerwony był a na finiszu lekko różowy (czy może to tylko tak na fotkach wygląda...)?
Odpowiedz
qdlaty4 jak chcesz, ja osobiście bym, nie dawał więcej ryżu ale jak chcesz możesz dać więcej.

miszello, co do fotek to nie jestem najlepszym fotografem, a kolorek trochę "wyblakł" ale za to stał się bardziej klarowny ;)
Odpowiedz
Właśnie dokonałem drugiego odciągu winka, co degustacji, to piękny zapach, a w smaku przypomina winogrona i truskawki, po pierwszym łuku myślałem że wino to tak dofermentowało, że stało się półsłodkie ale po następnym łuku okazało się, ze wino jest słodki (o takie właśnie mi chodziło ;) ). Ale moje zdolności fotograficzne nie pozwolą na pokazanie zbyt wiele :ysz: :placze:
Ale wino przed zlaniem było klarowniejsze, bo pech chciał że leciuteńko poruszyłem wężykiem zbyt blisko osadu :kwasny: :( :placze:

Odpowiedz
A tak wygląda w lampce :lol:

Odpowiedz
moje winko żurawinowo-ryżowe (wg Winorobka) smakuje jak mocne sake z żurawiną. kolorek też zbladł, ale jest lekko różowawy.
Odpowiedz
No i kolejny przepis Winorobka mnie zainspirował. Żurawinę już mam więc do dzieła. A może to wymieszam z papają ???
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez tasmol

... A może to wymieszam z papają ???

Jak chcesz ale na własną odpowiedzialność :P

Ja osobiście bym nie mieszał, jakoś nie widzi mi się smak papaji i żurawiny :kwasny:
Odpowiedz
To był taki żart. Są 2 baloniki więc będą 2 winka.
Odpowiedz
Ja do tego przepisu dorzuciłem 20g suszonych jagód, z nadzieją na ciemniejszy kolorek.
Pracuje dopiero od wtorku.
Odpowiedz
Dzisiaj miał miejsce kolejny (trzeci już) odciąg, wino zrzuciło ciutkę osadu (bo poprzedniego razu przez nieuwage zmąciłem osad więc trochę go zostało), a dla pozbycia się kłopotu, przelewałem przez kilkukrotnie poskładana gazę i teraz jest kryształ :big:
A co do smaku to się bardzo poprawił i jest :drink: :slinka: , ocena smaku: szkoda, że mam tak mało tego wina :placze:

Fotek nie ma, bo "bakteryjki zasilające" padły :(

EDIT:

Butelkowanie tego wina przewiduje, za jakieś 2/3 mieśiące :D
Odpowiedz
Winorobek pisał wcześniej , że winko ma smak lekko truskawkowy, więc dodałem do suszonej żurawiny mrożoną truskawkę. Zobaczymy co z tego wyniknie ?
Odpowiedz

Winorobek pisał wcześniej , że winko ma smak lekko truskawkowy ...

To było coś pomiędzy truskawką, a winogronami :slinka: , a teraz smak jest "ujednolicony" i ciężko mi go "zaklasyfikować".

... dodałem do suszonej żurawiny mrożoną truskawkę. Zobaczymy co z tego wyniknie ?

Ooo :)

P.S. Ma ktoś pożyczyć baniok 50-cio litrowy???
Odpowiedz
Winorobku, moja drobna rada, jesli robisz zdjecia swojemu winku to najlepiej w kieliszku z gładkiego szkła bez jakichkolwiek zdobien. Bedzie wyrazniej widac kolorek i latwiej ocenic klarownosc :)

Wszystkie te eksperymenty sa takie ciekawe... ale aktualnie wolny tylko 25l balonik hehe... chybe jednak sie skusze na hibiscusa z ryzem :)

Buzka
Odpowiedz
Spotkałem dziś w "Albercie" suszone żurawiny 0,5 kg - 19,90 PLN
Kraj pochodzenia USA, skład: żurawina, olej, cukier. Konsystencja (ocena dotykowa bez otwierania woreczka) zbliżona do rodzynek.
Co sądzicie o przydatności takich żurawin?
Odpowiedz

Skocz do: