Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryżowiec wg Skrzycha - dolewanie wody
Szybkie pytanie! Mam fermentor 30-litrowy, chciałbym z niego ostatecznie wycisnąć 30l ryżowego wermutu wg przepisu Skrzycha.

Wiem, że dość sporą objętość zajmą w nim ryż i rodzynki i z tych 30l początkowego nastawu będzie z 20l wina.

Czy mogę w takim przypadku przeliczyć ilość składników na ostateczne 30l i po prostu dolać wody po wyciągnięciu z fermentora ryżu i rodzynek?
Odpowiedz
Nie myślałeś o zrobieniu dwóch nastawów na tym samym ryżu? Będziesz mieć lekko 40 litrów wermutu.
Odpowiedz
(08-02-2016, 10:18)Zibi napisał(a): Nie myślałeś o zrobieniu dwóch nastawów na tym samym ryżu? Będziesz mieć lekko 40 litrów wermutu.

Nie myślałem! Ale to może dlatego, że mogę nie pomieścić 40 litrów :) w związku z tym pewnie mi się to nie uda, ale na przyszłość - rozumiem, że wystarczy dokupić rodzynki i przyprawy, i można wykorzystać ryż ponownie, tak?

No i jak z tym dolewaniem wody? :)
Odpowiedz
Nie musisz mieć pojemnika 40- litrowego. Jeśli oddzielisz wino do ryżu i rodzynek, możesz je klarować nawet w dwóch baniakach po 10 litrów. Do tego dodasz co Ci pasuje i jazda..
Odpowiedz
(08-02-2016, 11:14)dobry_chlop napisał(a): No i jak z tym dolewaniem wody? :)

Dolanie wody nie jest rozwiązaniem. Wino będzie mniej ekstraktywne. Obliczjąc proporcje na większą ilość wina uzyskasz jedynie większy procent. Sam ryż nie odda więcej niż może w trakcie jednego nastawu.
Odpowiedz
(08-02-2016, 12:10)marmur napisał(a): Sam ryż nie odda więcej niż może w trakcie jednego nastawu.

Czyli to, ile ryż oddaje wina, zależy od ilości wody, w której ryż się moczy?

Intuicyjnie jestem w stanie oczywiście zrozumieć, że w pewnym momencie woda "nasyci się" uwalnianymi przez ryż składnikami, ale nie sądziłem, że trzeba się z tym liczyć przy takich proporcjach ryżu do wody. Cóż, zła wiadomość, no ale dzięki!

No to może inaczej - co jeżeli na sam początek dodam mniej cukru? Ryż będzie miał dostęp do większej ilości wody bez rozpuszczonego w niej cukru, więc (tak myślę, proszę o potwierdzenie) może wtedy odda do niej więcej ciała. Potem po odpowiednim czasie oddzieliłbym wino od ryżu i rodzynek, i dodał pozostałą część cukru już do wina bez tych wszystkich stałych składników, równocześnie dolewając wody.

Cytat:Jeśli oddzielisz wino do ryżu i rodzynek, możesz je klarować nawet w dwóch baniakach po 10 litrów. Do tego dodasz co Ci pasuje i jazda..

No tak, ale żeby klarować w dwóch baniakach po 10 litrów, trzeba mieć dwa baniaki po 10 litrów. Ja obecnie dysponuję niestety tylko tym fermentorem.
Odpowiedz
Możesz w castodramie kupić dwa wiaderka po 10 l. Wystarczy, że zrobisz otwory na rurki.
Jedno wiadro z pokrywką to chyba 6-8 zł.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Ja do drugiego nastawu ryzowca (10 l) dałem przedwczoraj 400 gram rodzynek, 2 kilo cukru, 2 łyżki ziół prowansalskich i sok z jednej mandarynki. Lubie te zioła i na razie zapach z rurki jest rewelacyjny.
Odpowiedz
Mam pytanie odnośnie przepisu Skrzycha na wino ryżowe. Są tam jako dodatek wymienione 7 torebek cukru waniliowego. Chodzi o prawdziwy cukier waniliowy (robiony po prostu wg, mnie z laską wanili przez pewien czas)> czy ten kupny, sztuczny, cukier wanilINowy? w marketach co jest dostępny? jak robicie?
Odpowiedz
Ja daję taki ze sklepu, czyli wanilinowy i jest dobre (na 15l daję 4 torebki) :).
Lech
Odpowiedz
Do ryżowego również dodawałem cukier waniliowy ze sklepu i wino wyszło ok, czekam do 15 listopada i ściągnę je 5 raz :) Ostatnio smakowałem je 4 miesiące temu więc nie mogę się doczekać czy mnie mile zaskoczy i jak zmieni się po tym czasie. Wino kryształ!

Skocz do: