Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słodzenie nalewek - proszę o pomoc
Cześć, mam na imię Wojtek, proszę Was o pomoc.
Przejrzałem temat: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...ie+nalewek ale nie szukałem odpowiedzi na pytanie "CZYM?" a raczej "JAK"?
Już precyzuję: zrobiłem już sporo nalewek w życiu, ale zawsze słodziłem białym cukrem.
Dodam, że preferuję tradycyjne nalewki z miękkich owoców.

Miałem z grubsza taki schemat:
Na 1 kg owoców litr płynu o mocy 70% i słój na 6 tygodni do ogrodu na słońce.
Po 6 tygodniach: zlewam mocny płyn, ale nie wyciskam owoców i teraz ważne: na każdy kg owoców sypię 1/2 kg cukru.
Odstawiam na kolejne kilka tygodni, mieszając często słojem.
Owoce pod wpływem cukru (i chyba też mieszania) puszczają dużo soku, cukier rozpuszcza się.
Potem już tylko łączę oba płyny i ewentualnie dosładzam do mojego gustu.

Przechodząc do meritum: chcę zastąpić biały cukier miodem i / lub cukrem trzcinowym nierafinowanym.
O ile z cukrem trzcinowym to sądzę, że mój schemat nie ulegnie zmianie, to mam kilka pytań co do miodu:

Założenie co do miodu: mam świeży, dobry, jeszcze płynny miód wielokwiatowy. 
Wybrałem taki z uwagi na brak silnych aromatów.

1. Jak dodajecie miód? 
Przykład: mam kg malin zalane 70%, zlewam po 6 tygodniach i co teraz? Wrzucić tam ten gęsty, płynny miód? 
Czy robicie to jakoś inaczej, podgrzewacie, rozpuszczacie, coś innego?

2. Czy miód będzie tak samo "wydobywał" sok z owoców, jak biały cukier? 
Jeśli nie to mam problem, bo raz, że wyjdzie mniej do picia ;) dwa, jak wtedy pobudzić owoce do wydzielenia soku...?  

3. W końcu: ile tego miodu dać na kilogram owoców?
(chociaż przybliżone wskazówki z doświadczenia podajcie).
Zawsze dawałem 1/2 kg cukru na kilo owoców / litr spirytusu 70% i tę słodkość uznałem za optymalną.

4. Czy da się to później sensownie przefiltrować (to mnie najmniej martwi, może iść i pół dnia przez filtry do kawy, nie ma sprawy).

Generalnie najbardziej zależy mi na Waszych praktycznych doświadczeniach, zakładamy że miód jest słodki, jeszcze gęsto - płynny, nie ma dominujących aromatów.
Jeśli moglibyście na każde z moich pytań dać jakieś wskazówki, będziemy Wam oboje z nalewką dozgonnie wdzięczni :)

Pozdrawiam serdecznie
Wojtek Szydłowski
Odpowiedz
Witaj.

1- Taki płynny miód jest najlepszy. Miodu nie podgrzewam. A jeżeli dodasz krupiec, to wolniej będzie się rozpuszczał -też tak robiłem.
2- Podobnie, może nieznacznie mniej.
3- Miód jest trochę mniej słodki , niż cukier, ale ma sporo "innych smaków". Domiodzić zawsze możesz potem.
4- Później niech stoi, aż utworzy się osad. Przefiltrujesz nalewkę znad osadu przez ręcznik papierowy na sicie, a na końcu, na nowe kawałki ręcznika wlejesz na noc płyn z osadem i niech sobie kapie.
Odpowiedz
Dzieki, bardzo mi pomogłeś i to tak szybka odpowiedź, jestem Ci wdzięczny.
Pierwsza malinówka zalana miodem, na pierwszy rzut oka sok idzie jak trzeba :)Wszystkiego dobrego.
Wojtek
Odpowiedz
Taka jeszcze informacja odnośnie miodu - nalewki zawierające miód powinny dostać więcej czasu na dojrzewanie. Miód lubi czas.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu... Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły!
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Dopowiem jeszcze; Ilość cukru w cukrze jest różna; nierafinowany ( brązowy) jest mniej słodki, zaś trzcinowy wnosi do nalewki charakterystyczny aromat rumu. Odnośnie do miodów to nie tylko wymagają dłuższego czasu ale i czasem utrudniają filtrowanie.
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Jeszcze raz dziękuję za cenne rady. Intrygująco brzmi ten "aromat rumu", na pewno zrobię z takim cukrem, bo lubię zapach rumu i myślę, że może to dać ciekawe wyniki.
Wczoraj wstawiona kolejna, tym razem jerzynówka, będzie na czym eksperymentować :)
Podejrzewam, że te miodowe będę musiał jeszcze dosładzać, bo pół kg miodu jak na razie "zniknęło' w kilogramie malin, no ale zobaczymy.
Odpowiedz
0,5 kg miodu/ 1 kg malin/1 litr alkoholu to dla mnie ulepek. Ale może Ty lubisz takie słodkie:)
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
(23-08-2016, 07:58)krzysztof1970 napisał(a): 0,5 kg miodu/ 1 kg malin/1 litr alkoholu to dla mnie ulepek. Ale może Ty lubisz takie słodkie:)
Mówisz? Nie przepadam za "ulepkiem", a jaką ilość sugerujesz, jak Ty słodzisz miodem?
Odpowiedz
(19-08-2016, 17:49)Wojtek26 napisał(a): Zawsze dawałem 1/2 kg cukru na kilo owoców / litr spirytusu 70% i tę słodkość uznałem za optymalną.

Rób tak, żeby Tobie smakowało.

Jeszcze taka uwaga, że dosłodzić zawsze możesz, odwrotnie się nie da.
Odpowiedz
Mną się nie sugeruj. Dla mnie to ulepek, ale dla mnie:) Napisałem tylko ku przestrodze byś nie przesłodził. Uwaga Pawła drajli słuszna:)

Ja na taką ilość daję 2 łyżki:)
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Jedna rzecz, którą ja (i pewnie nie tylko ja) zauważyłęm to - miód dominuje i przejmuje smak nalewki. Jeśli dasz go kilka łyżek to pewnie poczujesz zaledwie delikatna nutkę innego smaku, ale jeśli idziesz w litry/kilogramy to nalewka będzie bardziej miodowa z posmakiem owoców niż owocowa z posmakiem miodu. Najlepiej zrobić szybki test nawet na bardzo małęj ilość (50 ml nalewu).

Skocz do: