Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAT i GDDC - Pomiary temperatur (wyliczanie)
I tu dochodzimy do pytania o zasadność wyliczania uniwersalnego SAT.
O ile dobrze pamiętam to SAT jest sumą dobowych średnich temperatur > 10*C liczoną od momentu pękania pąków do zbioru (miejsce pomiaru, sposób wyliczania są ważne ale jednak drugoplanowe).

Przy naszym "uniwersalny" SAT wyliczanym jak leci rzeczywiście okaże się że odmiany o takim samym książkowym SAT będą dojrzewać w różnym terminie.

Pozdrawiam,

J
Odpowiedz
Walczymy jakby właśnie od precyzji tych naszych pomiarów zależało dojrzewanie winogron.
Jak ktoś powiesi termometr w pełnym słońcu i we wrześniu nabije mu SAT 3000 to znaczy że ma super winogronka ? No chyba że to winogrodnik który patrzy na termometry i tabele zamiast być w winnicy.
Panowie chcecie uzuskać większą dokładność oceny kawałka pola czy ogrodu niż dokładność z jaką podaję się SAT dla konkretnych odmian winorośli w różnych źródłach ?
Tak swoją drogą to widzę, że zgadzamy się tak na 90% i zaryzykuje jeszcze raz stwierdzenie, że te pozostające rozbieżności nie będą miały większego znaczenia w określeniu tego parametru będącego jednym z bardzo wielu decydujących o jakości plonów.

No i jak to właściwie jest w innych krajach, mierzą SAT czy nie ? Bo jedni mówią, że to tylko nasz wymysł a inni , że jak będziemy źle mierzyć to nie porównamy się z innymi ? Z tymi co niby nie mierzą czy może robią to też każdy po swojemu ?
Odpowiedz
Witam :)

Ja skończyłem już moje "bleblanie" o pomiarach SAT.
Krzysztof wszystko ładnie opisał.

Jak dla mnie wszystko zostało ustalone.

Będę mierzył termometrem umieszczonym w budce.
Zrobię dwie budki (albo więcej, jeżeli starczy chęci).
Będę mierzył na dwóch wysokościach, czyli:
- na wysokości owoców
- i na wysokości 2m.
Będzie "wilk syty i owca cała".
Budka będzie stała tuż przy krzaku winorośli odmiany, która mnie będzie interesowała.

Dla krzaczka rosnącego w innym miescu ogrodu (np. nie osłoniętego od północy domem) ustawię też oddzielne dwie budki.

SAT będę liczył dokładnie tak, jak Krzysztof to opisał na wstępie.
Czyli:
(T min dnia + T max dnia) / 2 = T śr dnia
Następnie trzeba zsumować wszystkie T śr dnia (dla SAT będzie to suma temperatur (T śr dnia) nie mniejszych niż dziesięć stopni Celcjusza).
Pomiary wykonywać od pierwszego dnia z temperaturą (T śr dnia) nie mniejszą niż dziesięć stopni Celcjusza... do dnia z temperaturą minus trzy stopnie Celcjusza.
* A temperatury mierzyć przez cały rok. Dowiemy się czegoś o maksymalnych mrozach na jakie narażona była dana odmiana winorośli.

" I to byłoby na tyle" - jak powiedział prof. Stanisławski.

PS.
Dodam jeszcze, że postaram się zanotować charakterystyczne daty dla wegetacji odmiany winorośli, dla której będę mierzył SAT.

Czyli:
- pojawienie się "płaczu łozy"
- pękanie pączków
- pojawienie się kwiatów
- otwieranie się kwiatów
- pojawienie się owoców
- poziom cukru w okresie dojrzewania owoców
- poziom cukru w momencie zrywania owoców(Pomiar "SATu dojrzewania danej odmiany")
- daty kiedy padały deszcze (dobrze byłoby zmierzyć ile było tej wody)
- ewentualnie daty i ilość wody użytej do podlewania

Pewnie można znaleźć jeszcze kilka innych, mających znaczenie elementów.
Wypełnienie sondy, może też coś wyjaśni
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0
Teraz sobie spokojnie zapalę :fajka: , nim uda mi się rzucić palenie.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez jerzy gdansk
charakterystyczne daty dla wegetacji odmiany winorośli, dla której będę mierzył SAT.

Czyli:
- pojawienie się "płaczu łozy"
- pękanie pączków
- pojawienie się kwiatów
- otwieranie się kwiatów
- pojawienie się owoców
- poziom cukru w okresie dojrzewania owoców
- poziom cukru w momencie zrywania owoców
- daty kiedy padały deszcze (dobrze byłoby zmierzyć ile było tej wody)
- ewentualnie daty i ilość wody użytej do podlewania

Pewnie można znaleźć jeszcze kilka innych, mających znaczenie elementów.

:)
Madej proponuje (za Gogol-Janowskim):

I. Zakończenie spoczynku zimowego
1 - odkrywanie winnicy,
2 - ożywienie czynności korzeni,
3 - płacz winorośli,
4 - nabrzmiewanie oczek,
5 - pojawianie się pierwszych zielonych listków.

II. Rozwój Liści, wzrost pędów
1 - rozwój 10-20% liści,
2 - pełne ulistnienie,
3 - początek wzrostu pędów,
4 - osiągnięcie przez pędy długości 10-20 cm (i więcej),
5 - początek kwitnienia.

III. Kwitnietne
1 - początek kwitnienia, zrzucanie koron przez pojedyncze kwiaty,
2 - 10% rozwiniętych kwiatów,
3 - 20% " "
4 - 30% " "
5 - masowe zakwitnienie,
6 - przekwitanie, zawiązywanie się owoców.

IV. Zawiązywanie się jagód
1 - wzrost zawiązków,
2 - procent zawiązków, które się utrzymały, i procent tych, które opadły,
3 - zatrzymanie się wzrostu jagód,
4 - rozmiary zdrewniałej części pędu.

V. Dojrzewanie jagód
1 - pierwsze oznaki dojrzewania odmian o białych i czarnych jagodach,
2 - 1% dojrzałych jagód,

3 - 20% dojrzałych jagód,
4 - 95% " "
5 - rozmiary zdrewniałej części pędu i zatrzymanie się wzrostu.

VI. Pełna dojrzałość jagód
1 - początek sprzętu winogron,
2 - koniec " "
3 - rozmiary zdrewniałej części pędu,
4 - sprzęt przejrzałych winogron;
5 - początek zmiany zabarwienia liści w 10%,
6 - zmiana zabarwienia liści w 20%,
7 - ogólna zmiana barwy i opadanie liści.

VII. Dodatkowe obserwacje
1 - stopień dojrzewania pędów wg rozmiarów części zdrewniałej łozy,
2 - przykrywanie łozy.

Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez jerzy gdansk Zwracam się do Konsultanta- Maciej.
Powiedz mi dlaczego Twoja ostatnia wypowiedz "w temacie", jest taka "nieczytelna", "niejasna" itd.?

Co to za wypowiedź?-
"... Najwazniejsze jest, aby ustalic wspolna metodyke pomiarow SAT... " (?)

Tiaaa... "Odrobinkę" spóźniam się z odpowiedzią, ale się staram :chytry:
Jerzy, "metodyka" to trochę szersze pojęcie, niż "metoda obliczeń". Wzór do obliczeń jest jasny, ale cała reszta - okres, w jakim naliczamy SAT, wysokość pomiaru i inne szczegóły - jak widać po dyskusji - nie bardzo.
Odpowiedz
Maciej, wiem, że "metodyka" to pojęcie trochę szersze.
Nie studiowałem tego przedmiotu, ale... wiem o czym jest mowa (Pi razy drzwi, ale wiem). Oczywiście, pewnie nie dostałbym zaliczenia z tego przedmiotu. :chytry:
:) Cieszę się, że odpowiedziałeś.

Ja tylko mam ochotę prosić Ciebie, o wyrażenie swojego zdania na temat tego, czy zgadzasz się z ustaleniami przekazanymi przez Krzysztofa. A jeżeli z czymś się nie zgadzasz, to z czym i dlaczego?

Ostatecznie wątek powstał po to, żeby nie było już niejasności co do tych pomiarów, i żeby ich wyniki mogły być porównywane w naszej grupie, i jak rozumiem nie tylko w naszej.

Twoja wypowiedź o tyle była dla mnie "niejasna", że niczego w niej nie potwierdzasz, niczemu nie zaprzeczasz, a sprawa nadal jest według Ciebie niejasna i nie ustalona. :)

Miałem wrażenie, że moje ostatnie "bleblnięcie" w temacie ustaliło ustalenia Krzysztofa, i może rzuciło "światło" :), na "niejasności". Pomyślałem też o sondzie w wątku,
która może coś pomoże ustalić "dokumentnie". :ysz:
Żeby nie zaśmiecać ustaleń, może odpowiedz, proszę, w wątku
Odpowiedz
Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce, ale lepszego nie znalazłem.
Chciałem podzielić się mapami, na które natrafiłem dość przypadkowo.
Myślę, że mogą one nam, winoogrodnikom, trochę zobrazować różnorodność problemów, z jakimi się borykamy.

Dla przykładu.
- Zima u mnie jest o jakieś 40 dni dłuższa niż u Maćka (Szczecin)
- Na Kaszubach lato trwa 50 dni, na Podkarpaciu nawet 110.
- Przedwiośnie zaczyna się na Śląsku 21 lutego, na Podlasiu 11 marca.
Niby każdy wie, jak u niego klimat wygląda, ale świadomości różnic nigdy dość.

Mapy klimatyczne. Trochę historyczne, klimat pewnie nieco się zmienił, ale różnice pozostały.
https://goo.gl/photos/TSziJ1mvuUEHEeR49
Odpowiedz
Ciekawe mapki, jakby takie aktualne gdzieś były. Różnice są spore. Nawet ilość zachmurzenia i to różnymi rodzajami chmur. Mimo, że u mnie płasko to przez 10 lat obserwacji miejsce mam wcale nie najgorsze.
Odpowiedz
(07-09-2016, 10:21)kilis napisał(a): Ciekawe mapki, jakby takie aktualne gdzieś były. Różnice są spore. Nawet ilość zachmurzenia i to różnymi rodzajami chmur. Mimo, że u mnie płasko to przez 10 lat obserwacji miejsce mam  wcale nie najgorsze.

Ha! Jutro umieszczę aktualniejsze dane!

Atlas Klimatu Polski

Po 30 latach oczekiwania ukazał się wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Atlas Klimatu Polski. Atlas został opracowany pod redakcją doc. dr hab. Haliny Lorenc, prof. IMGW.
Analizy map zostały opracowane na podstawie 30-letnich danych pomiarowo-obserwacyjnych, wykonywanych w latach 1966-2000 na 60 stacjach meteorologicznych IMGW.
Odpowiedz
Przez ostatnie 16 lat wiele się zmieniło w klimacie. Ten atlas powinien być wydany 10 lat temu.
Odpowiedz
Mapy klimatyczne 2000.
Część mi ucięło, ale w wolnej chwili uzupełnię. Póki co: https://goo.gl/photos/jArybMVPYJ8gU8Hd6
Odpowiedz
Dziękuję za ten link. Dotychczas mapy były jedynie na stronie IMGW. Tu są dane z ostatnich lat : http://www.imgw.pl/klimat/. Mieszkam w centralnej części Niziny Śląskiej ( powiat jest jednym z rejonów o najdłuższym okresie wegetacyjnym w kraju ) w widłach Odry i Nysy Kłodzkiej ( ca. 6 km od ujścia Nysy do Odry ). Wpływ rzek na klimat jest widoczny na tych mapach, szczególnie od Wrocławia po Opole.
Odpowiedz
(09-09-2016, 03:59)Dolnoslonzok napisał(a): Dziękuję za ten link. Dotychczas mapy były jedynie na stronie IMGW. Tu są dane z ostatnich lat : http://www.imgw.pl/klimat/. Mieszkam w centralnej części Niziny Śląskiej ( powiat jest jednym z rejonów o najdłuższym okresie wegetacyjnym w kraju ) w widłach Odry i Nysy Kłodzkiej ( ca. 6 km od ujścia Nysy do Odry ). Wpływ rzek na klimat jest widoczny na tych mapach, szczególnie od Wrocławia po Opole.

świetne są te mapy na IMGW!
Odpowiedz
ciekawa propozycja dla osób niemieszkających przy swoich winniczkach (jak ja). Nie wiem, jak z rzetelnością, ale prognozy są dość dokładne i - co teraz ważne - pokazują, gdzie pojawią się przymrozki, opady itp. W mojej winniczce miało być w poniedziałek w nocy 0-1 °C przy gruncie i nieco więcej na 1,5 m. Niebawem sprawdzę, czy zmroziło, czy wegetacja trwa. Prognoza u mnie na najbliższe dni dobra.
http://mapy.meteo.pl/
Odpowiedz
koledzy, gdy mówimy o minimalnej temperaturze, w której nie przemarzają nasze krzewy, to mamy na myśli temperaturę "z budki", czy odczuwalną? Różnica jest, bo meteo.pl, mówi, że będzie -20, a odczuwalna -30.
A meteo.pl rzadko kiedy się myli :(
Odpowiedz
Ważna jest faktyczna temperatura, odczuwalna nie ma znaczenia.
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Naukowcy: zima będzie długa i niezwykle mroźna. Temperatura poniżej -30 stopni
Warszawa w Pigułce | 21 września 2017 |
[url=http://warszawawpigulce.pl/naukowcy-zima-bedzie-dluga-i-niezwykle-mrozna-temperatura-ponizej-30-stopni/#respond][/url]
Jeszcze w 2015 roku naukowcy ostrzegali nas, że być może wkrótce czeka nas nowa mała epoka lodowcowa. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie początkiem zmian. Zima ma być bowiem długa i sroga.

Meteorolodzy z firmy Exacta Weather, zajmujący się długoterminowymi prognozami pogody najczęściej przewidują trafnie. W tym roku zarówno dla Polski, jak i Europy prognozują coś, co można nazwać początkiem epoki lodowcowej.
Pierwszy śnieg spaść ma już w październiku. Potem temperatura ma systematycznie spadać, by pod koniec grudnia osiągnąć wartość poniżej -30 stopni Celsjusza. Zdaniem naukowców, wisna przyjść ma dopiero w maju!
Żeby było ciekawie najzimniej będzie właśnie w Polsce i to centralnej oraz w okolicy Lwowa na Ukrainie. Tam temperatura spadnie najbardziej.
Za taki obrót spraw ma odpowiadać Atlantyk. Przez huragany, osłabienie prądu i inne anomalie pogodowe jest on wyjątkowo zimny.

---------------

raczej nam się krzewy w styczniu nie rozhartują :)
Odpowiedz
Byle pokrywa śnieżna wys.1m nie topniała do połowy maja... :szampan:
Przez ostatnie 3, czy 4 lata Rosjanie i Amerykanie przewidywali zimę 100 lecia(co rok), bez skutku.
Gdyby można było prognozować jaka pogoda będzie za 3, czy 4 miesiące, można by z cała pewnością stwierdzać prognozy choćby do 12 godzin... Wiemy już, że się nie da..! Siła natury kieruje się swoimi prawami...a badacze, badają...
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Gdyby prognozy się jednak miały sprawdzić, mam ramiona na wysokości trzydziestu centymetrów. W przypadku jednak, małej epoki lodowcowej...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Dla ciekawych zestawienie temperatur dla polskich miast z lat 1981-2000 : http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/ .
Opole i Wrocław to miasta o identycznych wartościach, no i jeszcze Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin. Wszystkie te miasta osiągnęły średnią wartość od 9,0 st. C, jak właśnie Gorzów Wielkopolski, przez 9,1 , co notujemy dla Wrocławia i Zielonej Góry, do 9,2 w przypadku Opola. Do dziś w Opolu nie został pobity rekord zimna z 1987 r., kiedy w styczniu temperatur spadła do -27 st. C, natomiast dla Wrocławia zanotowano -30 st. C w styczniu 1985 r. Zatem od ponad 30 lat nie spadły u nas, tzn. w szerokim pasie Nadodrza, temperatury poniżej tych wartości. W klimatologii używa się terminu wrocławsko-opolski ośrodek ciepła dla Nadodrza położonego w centrum Niziny Śląskiej, pomiędzy historycznymi stolicami Dolnego i Górnego Śląska, gdzie dzięki napływowi ciepłych mas powietrza szerokim korytarzem od zachodu wzdłuż Doliny Odry i południa ( Dolina Morawy, Brama Morawska, Dolina Odry ) gminy położone wzdłuż tego pasa stają się uprzywilejowanie klimatycznie ( np. gmina Oława, Brzeg i Lewin Brzeski należą do jednych z najcieplejszych na Nizinie Śląskiej ).
A w przypadku zmiany klimatu na chłodniejszy, wypada zaproponować stare formy prowadzenia winorośli ( ryciny i zdjęcia z niemieckich stron ):

No i jeszcze warto w tym wątku przypomnieć pewne mapy i zastanowić się, czy są już dane, by je zweryfikować :

za : http://www.vinisfera.pl/wina,1065,240,0,0,F,news.html , http://www.winokultura.pl/kategoria,uwar...odnicze,30
Odpowiedz
Jak duży wpływ ma rozmiar obszaru ze stacją, tj. "kwadrat o boku 15m" na pomiar? Jak wykonać pomiar na tarasach / stoku, gdzie nie ma takiego płaskiego obszaru?

Skocz do: