Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SZKODNIKI - Wciornastki (korek i uszkodzenia liści)
No i się doigrałem, znalazłem  dzisiaj takie grono

[Obrazek: 776047c3e4fe809fmed.jpg]

[Obrazek: f9c91f2a254911b0med.jpg]

- i co teraz, wszystko od razu wykopać? Co drugi krzew, też dużo roboty i trochę szkoda ;) , już miałem interwencyjnie wywalić to grono do kubła, ale jakiegoś ogromnego zagrożenia nie wyczułem - zostawiłem do jutra.
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Roman widzę w tle, że większość liści ma mniejsze i większe uszkodzenia, jakby coś na nich żerowała, albo to jeszcze efekt uszkodzeń przymrozkami. Może to co jest na gronach ma związek z jednym lub drugim?
Odpowiedz
Gdzieś czytałem, że podobne kropki i zmiany na jagodach zostawiają Wciornastki.
U mnie, Wciornastki zostały stwierdzone, w zeszłym roku na UT i podobne kropki oraz zmiany mam na Saint Laurent:
https://picasaweb.google.com/11536956903...4095521858
i Zweigelt:
https://picasaweb.google.com/11536956903...1282160898
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Przymrozki albo Wciornastki, na razie głębiej tematu nie będę drążył

http://www.winogrona.org/forum/uprawa/la...ki#p168043

edit
Ktoś już może szukał i gdzieś znalazł - czy rebzykada oprócz liści uszkadza też jagody?
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
W tej fazie rozwoju winorośli, zostawmy już w spokoju, temat wpływu przymrozków na... cokolwiek (oprócz owocowania z pąków zapasowych, oczywiście). Bo to już o swego rodzaju... demagogią zaczyna trącić.

Rzeczywiście, tematu wciornastek nie ma co drążyć, chociaż u mnie - na etapie sadzonek - prawdopodobnie, te owady powodują chwilowe kłopoty ze wzrostem, a może i nawet, zawijanie liści na krzewach. W każdym razie, objawy po pewnym czasie ustępują i jedyne pytanie brzmi... czy korek na jagodach, ma wpływ na wino...

Też mam Rebzykadę - sporo Tui dokoła... Czytałem, że wysysają soki z liści ale o uszkadzaniu jagód nie znalazłem nic.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Jeszcze dużo przed nami - może kiedyś komuś się przyda

https://translate.googleusercontent.com/...xUDbxS7vsw
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Liście jak liście, ale to coś na owocach mnie martwi.

[Obrazek: IMG_20160730_173414.jpg]

[Obrazek: IMG_20160730_173541.jpg]

[Obrazek: IMG_20160730_173646.jpg]
Odpowiedz
... Jagody raczej mechanicznie uszkodzone ocieraniem o słupek albo drut.
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
... " Strupki" na ... fotce to pewnie tak jak sugeruje Roman, po uszkodzeniach mechanicznych.
Odpowiedz
Na jagodach masz korek, który podobnie jak liść jasnymi przebarwieniami i zawijaniem na brzegach jest efektem działania wciornastek, a może także i skoczków. Też tak mam.

Odpowiedz
Maćku, mam rozumieć, że u Ciebie różne mechaniczne obtarcia znikają z jagód bez śladu?
U mnie często na ranach po zabliźnieniu pozostaje korek.
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Masz rozumieć, że jeżeli widzę u siebie zawijanie liści i korek na jagodach, po czym jadę na UT i tam profesor identyfikuje - pod binokularem - wciornastki na liściach, to jestem pewien, że są to właśnie... wciornastki.

Nie zastanawiam się, w takim wypadku, nad tym czy różne mechaniczne obtarcia znikają bez śladu, czy też - tak jak u Ciebie - po ich zabliźnieniu pozostaje korek i ile jego - związanego z owymi obtarciami - jest.

Odpowiedz
Widzę, że jednak bardzo odmiennie do tego podchodzimy - ja zakładam tylko mocniejsze okulary i jak widzę, że jagoda o coś obciera i w miejscu rany powstaje korek to nigdzie tego nie wiozę - wystarcza mi to do jakiejś tam pewności i zaspokojenia ciekawości.
Samych powodów podwijania liści jest mnóstwo i też nie ma pewności, że za każdym razem i wszędzie jest to wina wciornastków - to też tylko zwykłe przypuszczenia w tym przypadku.
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Cóż Romanie, Twoje okulary kontra binokular oraz opinia fotopatologa i fizjologa roślin to rzeczywiście, dwa odmienne podejścia do sprawy pewności.

Pozwól, że ja jednak będę doszukiwał się sporego związku z podwijaniem liści, korkiem na jagodach i takimi opiniami. Pomijając - w tym wypadku - uszkodzenia mechaniczne.

Myślę, że najważniejsze z tego wszystkiego jest to, iż korek raczej nie ma wpływu na winifikację. Przynajmniej ja takich informacji nie znalazłem.

Odpowiedz
Nie mogę już edytować

Cytat:Przymrozki albo Wciornastki, na razie głębiej tematu nie będę drążył

Po ostatnich ulewach, niektóre "ordzawione" czy "okorkowane" jagody porozrywało w osłabionych miejscach aż pestki powychodziły.
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
U siebie podobne objawy (podwijanie liści) spowodowałem opryskiem

[Obrazek: dd3657287a135653med.jpg]
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Na niektórych roślinach przenawożenie np. azotem dolistnie też powoduje podwijanie liści.
Np. na pomidorach w tym roku tak mam.
Odpowiedz
Zrobiłem zestawienie liścia Drakoo, Twojego Roman i moich.

Każdy inny, choć u mnie jasne przebarwienia już poznikały. Jedyny element, który łączy moje liście i liście Drakoo to... korek.

Odpowiedz
...
Jeśli to sprawka tych wciornastek - mam coś z tym zrobić czy zostawić?
...
Rozumiem że korek na jagodach nie ma wpływu ja jakość wina? A jeśli chodzi o samo jedzenie?

edit//
Może to faktycznie jakieś robactwo. Co prawda gołym okiem nic nie widać, ale niektóre z pozwijanych liści maja już powygryzane dziury. Posiadam coś takiego: Karate Zeon 050 CS firmy Target, czy to się nada i czy ten oprysk będzie miał wpływ na owoce?
...
Odpowiedz
Ogólnie rzecz biorąc, wciornastki nie są problemem dopóki nie ma plagi, a nie masz jej sądząc po zdjęciu. Nie pryskaj.

Odpowiedz
Cytat:Zrobiłem zestawienie liścia Drakoo, Twojego Roman i moich.

Maćku, zerknij jakie ślady na liściach zostawiają wciornastki wg starego poradnika

[Obrazek: cfe256cc2bcbdb1dmed.jpg]
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
...
Możliwe że to te wciornastki, jakieś drobne dziury w liściach też zauważyłem.
Odpowiedz
...
Powodów podwijania liści jest na prawdę dużo i jeśli to pojedyncze sztuki i nic więcej dziwnego się nie dzieje to oberwij albo zapomnij o nich i się nie przejmuj.
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
(06-08-2016, 14:19)Dziadek2 napisał(a): Maćku, zerknij jakie ślady na liściach zostawiają wciornastki wg starego poradnika

Roman, w Polsce jest kilkaset gatunków wciornastek. Nie licząc tych, które migrują z innych roślin i pomijając fakt, iż na zdjęciu z przedstawionego przez Ciebie poradnika, zniekształcenia liści są zapewne efektem plagi - różnie może wyglądać efekt na liściach.

Odpowiedz
Ślady korka na jagodzie w miejscu styku z przyciętą łozą

[Obrazek: aace50496126fc3amed.jpg]

[Obrazek: c0b6e3fdf7566078med.jpg]
pozdrawiam Roman
Odpowiedz

Skocz do: