Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solaris - po raz pierwszy
Wino wyjęte z lodówki , zlane z nad osadu.
Dodałem pirosiarczyn 0.06gr/l

Cukier -1
Kwas 7,4
pH 3,6
Odpowiedz
Moim zdaniem całkiem fajne parametry. Teraz pozostaje trochę poczekać.

Degustowałeś przed dodaniem piro? Kwasowość jest odpowiednia? Pytam, ponieważ pH wysokie.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Szczerze mówiąc nie mam doświadczenia w ocenie młodego wina ;/
Smak ok , wyczuwalny cukier , może nie półwytrawne , ale również nie wytrawne . Takie jak chciałem, bardzo rześkie, tyle że bardziej przypomina teraz cydr , niż wino ;p

P.S. gdzie kupić odczynniki do pomiaru wolnego SO2 ? Bo na winiarz.pl chwilowy brak ;(
Odpowiedz
Doświadczenie w ocenie wina się nabywa. Innej metody nie ma! Nadal nad tym pracuję i zapewne... trochę to potrwa. Nie mniej jednak, ta zabawa jest niezwykle fascynujące!

Skoro wino, odpowiada Twoim oczekiwaniom - wysokie pH nie ma znaczenia. To że przypomina cydr to normalne - musi się jeszcze odgazować.

Zwykle tak bywa, że w tym newralgicznym momencie brakuje odczynników. Trzeba poczekać - taki mamy mały rynek. Nie znam innego źródła.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Minęło kilka dni od siarkowania i postanowiłem popróbować co się dzieje w gąsiorze i...
Gorzkawy posmak ;(
Wino zlane pod korek ,nie zauważam pracy w chłodnym miejscu (około 14°C )

Skąd gorzkawy posmak ? Co może być przyczyną i czy jest szansa że zniknie !
Odpowiedz
Co może być przyczyną... Oto jest pytanie! Stawiam na uczynioną przez Ciebie krótką ale jednak... macerację.

Z tego co pamiętam są sposoby na - choćby częściowe - zminimalizowanie goryczki. W którymś z tematów autorskich "Moja winnica" bodajże, było to opisywane...

Odpowiedz
Solaris czy Johanniter lubieją mieć goryczkę.Zresztą VV także.
Pytanie teraz,czy ta goryczka jest odrzucająca,czy taka w formie skórki grapefruita?
Poczekaj jeszcze trochę,może miałeś gorszy dzień...;)
Jest środek PVPP ,który zbiera goryczkę i opada w formie osadu.Trzeba znowu znad osadu ściagnąć,bodajże po 10 dniach.
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz

Po miesiącu od pierwszego obciągu :)

parametry blg -1
ph 3,6
kwas 7,4  - nie wiem o co chodzi cały czas wychodzą mi nieznaczne różnice w czasie pomiarów ;/

klaruje się wg mnie całkiem poprawnie 
minimalna goryczka jest jeszcze wyczuwalna, ale wyraźnie się zmniejszyła ;)
cukier również dość mocno wyczuwalny - żona zadowolona ;p
Odpowiedz
Zadowolenie żony to podstawa!

Odpowiedz
Hmmm ;/
Niby robiłem wszystko podobnie do Maciek1966071 jednak u mnie dziś po drugim obciągu klarowność wina zostawia wiele do życzenia, a przeglądając zdjęcia Maćka to w tym samym czasie u Niego było już prawie idealne.
Co może być powodem powolnego klarowania ? Wyższe pH i wyższa kwasowość ?

Dzisiejsze pomiary cukier -1,5 blg
pH 3,6
Kwas 7,8
Dodałem piro w ilości 0.06 gr na litr
Odpowiedz
Poziom kwasowości jest mniej ważny. Istotne jest wysokie pH. Można by rzec - bardzo wysokie i to ono moim zdaniem, a konkretnie duża ilość kwasu winowego, odpowiada moim zdaniem za słabe klarowanie. 

Ale czy to na pewno tak źle wróży...
Przeczytałem i przeanalizowałem przy okazji, cały temat o moim Solarisie 2015 i zwróciłem uwagę na jeden szczegół, a w zasadzie na dwa. Mianowicie po pierwszym zlaniu pH wynosiło 3,2pH, a po drugim spadło do 3,1pH. Niekorzystna zmiana stosunku, kwas winowy VS jabłkowy, zaczęła się raczej już w tym okresie... Wtedy było to jeszcze nieistotne i w zasadzie niezauważalne, nawet - powiedział bym - aż do konkursu w Gostomi ale jeżeli dodać do tego, spostrzeżenia z degustacji po półtora roku gdzie pokazała się zbyt duża kwasowość wychodzi na to, że może nawet lepiej jeżeli szlachetnego i co ważniejsze - łagodnego kwasu winowego, na początku będzie nieco więcej.

Inną sprawą jest krótka maceracja, którą uczyniłeś. Podobnie jak Amelie, który pisał w tym temacie post 15 11 2015 (plus jeszcze goryczka) i także miał problemy z klarowaniem.

No cóż, jeżeli dodać to tego wszystkiego wspomniany przez niego "dziwny przypadek z Solarisem" po dodaniu Jutrzenki to... wnioski mogą pogmatwać się jak przysłowiowy... węzeł gordyjski.

Odpowiedz
Proponuję:
1. określić stabilność winianową (na zimno)
2. określić stabilność białkową (na ciepło)

Określić najpierw nr 1 a potem 2. Stawiam na brak stabilności białkowej. Częsta przypadłość podczas produkcji win białych i różowych zwłaszcza w sezonach z dużą presją patogenów grzybowych. W tym sezonie tak było. Niestabilne białka to te, które roślina wytwarza podczas dojrzewania owoców w reakcji na "atak grzyba".
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
20 10 2019 cukier -1Blg,
10 11 2019 cukier spadł do poziomu -1,5Blg.
Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi. Może przyczyna zmętnienia jest znacznie prostsza i drożdże jeszcze działają...

Odpowiedz
(11-11-2019, 22:38)maciek19660714 napisał(a): 20 10 2019 cukier -1Blg,
10 11 2019 cukier spadł do poziomu -1,5Blg.
Mierzyłem drugim balingometrem, bo poprzedni gdzieś wsadziłem ;(  więc nie jestem pewien czy faktycznie jest różnica, przy czym wino na mój smak jest jeszcze minimalnie nagazowane.  Mam nadzieję że to jest przyczyna tego powolnego klarowania.
(11-11-2019, 11:02)krzysztof1970 napisał(a): Proponuję:
1. określić stabilność winianową (na zimno)
2. określić stabilność białkową (na ciepło)

I tu muszę przyznać że moja wiedza w tym zakresie jest zerowa ;/
Muszę w weekend poświęcić czas na znalezienie jak wykonać  tę czynności.
Odpowiedz
Poczytaj np tutaj
Krzysztof

Odpowiedz
Określanie stabilności winianowej i białkowej ma sens, w sytuacji gdy winiarzowi wydaje się lub... ma taką nadzieję, że wino jest stabilne - gotowe do butelkowania. W Twoim przypadku kiedy cukier nadal spada, a wino jest minimalnie ale jednak... nadal nagazowane, pozostaje troszkę jeszcze poczekać.

Odpowiedz
Wymienione próby robi się po skończeniu fermentacji. W załączonej stronie wszystko jest napisane.
PS W tym roku są problemy z klarowaniem win z Solarisa i nie tylko. Wiem to od kilku osób.
Krzysztof

Odpowiedz
Załączona strona ma tytuł "Badanie wina przed butelkowaniem"...

Skocz do: