Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spirytus-tabela rozcieńczania +
Mam taką prośbę. Czy mógłby ktoś uzupełnić poniższą tabelkę o proporcje na dodawanie do wódki spirytusu w celu podwyższenia mocy wódki i otrzymania żądanej mocy wódki?
Tabela: http://wino.org.pl/images/stories/tabela_spirytus.pdf

Odpowiedz
Przecież jest to w czwartej kolumnie tej tabeli (spirytus 95% : wódka 40%)

Krzysztof
Odpowiedz
Chyba nie.
W tabeli jest ilość dodawanej wódki do spirytusu, a mnie chodzi o dodawanie do 100 wódki -ile trzeba dodać spirytusu aby otrzymać wódkę o mocy np: 45%, 50%, 55%, 60%, 65%, 70%.
Czyli tak: do 100 wódki 40%+ 10,0 (spirytusu 95% ) = 110 wódki o mocy 45% itd.
Odpowiedz
Witam.
Mówisz - masz.
Kolumna "%" to zakładana moc wódki, kolumna "ilość spirytusu" to objętość spirytusu 95%- owego wyrażona w litrach, jaką trzeba dodać do 0,1 litra 40%- owej wódki aby otrzymać to co w pierwszej kolumnie.

% - Ilość spirytusu

45 - 0,010
50 - 0,022
55 - 0,038
60 - 0,057
65 - 0,083
70 - 0,120
75 - 0,175
80 - 0,267
85 - 0,450
90 - 1,000

Jeżeli chciałbyś otrzymać stężenia pośrednie skorzystaj ze wzoru:
V = (0,04 - 0,1 ck) / (ck - 0,95)
gdzie:
V - objętość spirytusu,
ck- końcowe stężenie alkoholu w otrzymanej wódce wyrażone jako ułamek objętościowy a nie procent objetościowy czyli np. 0,45 a nie 45.
Pozdrawiam Jacek.

EDIT: oczywiście pomijam kontrakcję.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Bardzo dziękuję.

Może warto by było dodać te wyliczenia do tabeli na stronie tytułowej? http://wino.org.pl/images/stories/tabela_spirytus.pdf. Moim zdaniem warto.
W części przepisów z nalewkami do nastawu potrzebny jest alkohol o mocy 45% , 50% czasem mocniejszy.
A uzupełnienie tabeli o w/w obliczenia ułatwi posiadaczowi wódki o mocy 40% przygotowanie roztworu o żądanej mocy przy minimalnej ilości spirytusu.
Odpowiedz
Prośba do adminów!
Jeżeli obliczenia kolegi jacuś-ia są dobre , to proszę o dopisanie ich do w/w tabeli.
Czy jest to możliwe?
Odpowiedz
(15-12-2009, 09:50)drajla napisał(a): ...Jeżeli obliczenia kolegi jacuś-ia są dobre , to...
Drajla, Ty mi sie nie narażaj :chytry:
Pozdrawiam Jacek
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Tabela na szybkiego

Krzysztof

Załączone pliki
.pdf   Tabela.pdf (Rozmiar: 14,28 KB / Pobrań: 1.933)
Odpowiedz
jacuś bardzo przepraszam ale nie potrafię tego sprawdzić. Tak na wszelki wypadek , żeby później ktoś nie miał pretensji do Ciebie i mnie. A ponieważ uwierzyłem w Twoje obliczenie to na własny użytek już sobie wydrukowałem i Twoje dane naniosłem do tabeli. Ale tu chodzi o innych użytkowników żeby mieli wszystko ok.
Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
drajla
Odpowiedz
Ależ drajla, to było w kategorii żart. Oczywiscie mowa o drugim poście, pierwszy był jak najbardziej poważny.
Pozdrawiam Jacek.
Odpowiedz
Witam Panów Liczmanów. Sprawdziłem to co napisał Jacuś - jest OK, a wiem co piszę bo z matmy miałem zawsze komis (tak się mną zachwycali ! ). Przy okazji wylazło, że wynaleziony przeze mnie sposób ustalania mocy nalewki jest też Ok ( co umożliwiła mi załączona tabela - Jacuś Dzięki i ode mnie!). Mój problem polegał na tym, że ( czego pewnie nie wiecie :chytry:) chciałem wiedzieć jaka właściwie moc ma kolejna wyprodukowana nalewka skoro dolewam do niej spiryt 95%, brandy 36%, wódke 40% itd. Jako wybitny "talent" matematyczny nie cierpię wzorów, równań etc. No i po namyśle zapisałem w kapowniku sposób umożliwiający ustalenie mocy nalewki na podstawie ilości otrzymanego trunku i informacji o ilościach i mocach dodanych składników. Sprawa jest nad wyraz prosta! ;)
W odniesieniu do wzmacniania znalazłem sposób aproksymowania umożliwiający otrzymanie pożądanej mocy bez względu na ilości i moce dodawanych spirytualiów ( a więc szerzej niż przewiduje tabela ). Jak jednak przystało na kompletnego abnegata matematycznego - wzoru wywieść nie potrafię ( co mi zresztą wcale nie przeszkadza!).
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Ale ta tabela wystarczy, chociaż przydałby się wzór na obliczenie mieszaniny różnych mocy i różnych objętości.

Odpowiedz
(25-12-2009, 18:43)drajla napisał(a): ...przydałby się wzór na obliczenie mieszaniny różnych mocy i różnych objętości.
Witam.
Mówisz masz.
c1*v1 + c2*v2 +... +cn*vn = ck*vk
gdzie:
c1, c2, ...cn - stężenia poszczególnych składników mieszaniny,
v1, v2, ...vn - objętości poszczególnych składników mieszaniny,
ck - końcowe stężenie otrzymanej mieszniny,
vk - objętość otrzymanej mieszaniny vk = v1 + v2 + ...+vn
Powyższy wzór nie uwzględnia kontrakcji.
Matma jest wielka!
Pozdrawiam świątecznie Jacek.
Odpowiedz
Bardzo Tobie dziękuję i już sobie drukuję. Tak w ciemno, bez sprawdzania z powodu zaufania.

To tarninka tak zrobiła i tak ładnie ułożyła. Hahahah

Pozdrawiam serdecznie-drajla

Odpowiedz
(25-12-2009, 22:06)drajla napisał(a): Bardzo Tobie dziękuję i już sobie drukuję. Tak w ciemno, bez sprawdzania z powodu zaufania.
Zawsze do usług.
Pozdrawiam Jacek.

Skocz do: