Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stary, nietypowy balon
Dostałem kilka dni temu stary balon, który kolega znalazł przy sprzataniu piwnicy. I wszystko ok ale nie ma korka. Szyjka jest koniczna o średnicy na wejściu 58mm. Byłem w sklepie ale ekspedientka stwierdziła że takich korków nie ma w sprzedaży. Sprawdziłem też internetowe i fakt największy ma 54mm (kupiłem go nawet w nadziei ze się pomyliłem). Nie mam zdolności manulanych ani narzędzi żeby coś takiego wystrugać:kwasny:. Może ktoś z Was ma na zbyciu taki korek od jakiegoś zabytku albo jakiś pomysł skąd wziąźć. Chętnie kupię albo wymienię się za coś.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ja czasami robię korek ze styropianu - małe gąsiory minumum 50mm a jak taki jak Ty masz to lepszy będzie np grubość 8cm - został po remoncie styropian więc wycinam większe koło nożykiem do tapet - 2 minuty roboty i gotowe. Jak chce rurkę to biorę małe wiertło, wiercę a rurkę sylikonuje:)

P.S Styropian możesz wyparzyć albo piro potraktować. Dodatkowo możesz styropian wepchnąć 2-3 mm niżej górnej krawędzi szyjki i zalać woskiem albo lakiem - szczelność 100%.
Odpowiedz
Niezły pomysł, nie wpadłem na to :glupek:, mam gdzieś nawet styropian. Dzięki za pomoc.
Odpowiedz
Spoko:)
Odpowiedz
Fisher, spróbuj ten największy korek włożyć do góry nogami. Wiem, że to dziwnie wygląda, ale działa. Możesz też w 54 od spodu wsadzić korek 43 - wtedy jakoś tak się rozpycha, że też działa.
Odpowiedz
Może taki się nada?
http://tnij.org/h5vo
Szukaj też w sklepach korków / pełnych z gumy, takie jasno bordowe/, które są większe od biowinowskich i doskonale pasują do nietypowych balonów. Sam mam taką starą "dyszkę", że biowionowski albo za mały, albo za duży, a ten gumowy pasuje jak ulał:sloik:
Pozdrawiam
Odpowiedz
Megana - ha,ha też patent ciekawy, spróbuje. Pewnie masz przekorną naturę:diabelek:

Krokodyl - kapturki gumowe sa tylko w 2 rozmiarach i żaden nie pasuje. Mam w domu. Te mniejsze są na balony ok. 40-50mm, podaje nieprecyzyjnie bo można naciągnąć. A te duże na szerokootworowe. Mój jest powiedzmy pośredni.

Próbowałem naciągnąć mały gumowy korek i niestety nie wytrzymał tego:).
Odpowiedz
Skoro masz styropian to po co się męczyć? Wycinasz kwadrat trochę większy niz średnica otworu np 10cm X 10cm. Kładziesz na otwór kawałek styropianu, odciskach, zostaje ślad zewnętrznej i wewnętrznej średnicy. Bierzesz długopis, przesysowyjesz sobie odciśnięte kółko zanim styropian wróci do normalnych rozmiarów, bierzesz nód do tapet i robisz proste cięcia tak milimetr za kreską ( i tak styropian się ściśnie). Tych cięć im więcej tym lepiej - z każdym kolejnym cięciem będzie więcej kątów rozwartych - większa szczelność:

Załączone pliki
.   phpPBcCyP (Rozmiar: 17,36 KB / Pobrań: 162)
Odpowiedz
(04-09-2010, 07:25)Fisher napisał(a): Megana - ha,ha też patent ciekawy, spróbuje. Pewnie masz przekorną naturę:diabelek:
Nie, po pierwsze nie znoszę styropianu, a po drugie nie mam w domu żadnego majsterkowicza, więc radzę sobie jak umiem, bo mam takich balonów pięć, trzy 20 i dwie 10. To stare butle laboratoryjne, ciężkie jak piorun.
Odpowiedz
Tak to prawda, u mnie jeszcze zachowała się na spodzie etykietka "Huta szkła Wołomin".
Odpowiedz
Fisher tutaj są korki naturalne ;Korek z korka 60/53mm :)

http://biowin.pl/?bio=1&lang=pol&str=4&g...2325749365
Odpowiedz
No tak powinien pasować, małe wierconko i bedzie git. Dziękuje wszystkim za uwagi. Pozdrawiam
Odpowiedz
Pewnie temat nieaktualny, ale dodam jeszcze patent mojego ojca - nie jest to korek w dosłownym rozumieniu, ale sposób wielokrotnie uratował mi życie:

kartkę papieru składamy kilka razy na pół(cały czas w tą samą stronę) tak, by uzyskać długi pasek szerokości ok 2-3cm. Pasek papieru nawijamy na rurkę fermentacyjną kilka okrążeń. Z grubej nitki albo cienkiego sznurka robimy pętelkę, którą zakładamy na dolną część rurki(pod papierem), a drugi koniec przekładamy na górę nad papier, po czym nawijamy papier dalej do uzyskania odpowiedniej średnicy, zatykamy balon wpychając "korek" nieco w głąb szyjki i zalewamy woskiem przestrzeń w szyjce nad papierem.

Sposób szybki i pewny, a materiały praktycznie zawsze są w domu, ważne tylko żeby sznurek do wyjęcia korka był względnie mocny, bo wydłubywanie korka potrafi wkurzyć jak sznurek się urwie.

Pierwsze winka robiłem tylko z takimi "korkami" w dodatku rurek fermentacyjnych też nie miałem, używałem krótkich kawałków węża do obciągu zawiniętych w kółeczko złapanych kawałkiem druta żeby się nie prostowały.
Wyglądało to dość śmiesznie, ale działało bez pudła.

Skocz do: