Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Surowce plecionkarskie
Surowce plecionkarskie tu pojawią się zdjęcia i opisy różnych materiałów plecionkarskich nie tylko wikliny

Zapraszam do współredagowania tego wątku jeśli będzie to konieczne będę uzupełniał brakujące informacje.
Odpowiedz
Oczywiście podstawowym surowcem plecionkarskim w naszym kraju jest wiklina
czyli wysortowane jednoroczne pręty wierzby plecionkarskiej Salix americana lub Salix viminalis.
Posortowane wg długości co 20 cm licząc od 60 cm do 240cm .
Odpowiedz
Wiklina "biała" czyli moczarkowana
obok ta ciemniejsza to wiklina niekorowana zasuszona tzw "zielona" Salix americana

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
surowiec rafia :włókno otrzymywane z palmy włóknodajnej Raphia farnifera (Raphia ruffia), stosowane w przemyśle, rzemiośle i ogrodnict wie.

Raphia, palma iglasta, igliszcza. Występuje ok. 30 gatunków palm w rejonie Afryki i obu Ameryk. Charakteryzują się niską kłodziną (do 8 m wysokości) , bardzo długimi pierzastymi liśćmi, o długości ponad 20 metrów. Kwiatostany zwisające, bardzo długie. Owoce pokryte zachodzącymi na siebie łuskami.

Odpowiedz
Mam pytanie, czy do wyplatania nadaje się takie pnącze które nazywa się rdest?
Odpowiedz
Zapewne masz na myśli Rdestówkę,zwaną też Rdestem Auberta (Fallopia aubertii) ,lub Rdestem Bucharskim[ Fallopia baldaschuanica (Polygonum aubertii)]

W zasadzie dlaczego nie ,ale raczej jakieś ozdobne wstawki lub plecionki dekoracyjne w stylu vintage.Na kosze do butli się nie nadaje.Można użyć jako wypełnienia ścian kosza z wikliny.
Odpowiedz
Dokładnie o ten rdest chodzi ;)
Dzięki za info.
Odpowiedz
A nadaje się wierzba energetyczna ?
Odpowiedz
Oczywiście,rożne odmiany wierzby energetycznej to klony wierzb plecionkarskich,wyselekcjonowane pod kątem szybkości przyrastania biomasy i kaloryczności.

Kazelot daj fotki tej wierzby.
Odpowiedz
Dzięki plecionka.
No mam jakieś już zdjęcie, ale czy o takie chodziło to nie wiem;)

Odpowiedz
Jakoś ,przeoczyłem tę odpowiedź kolegi Kazelota.

Jest to wierzba energetyczna prawdopodobnie klon krzyżówki międzygatunkowej Salix viminalis i Salix purpurea.Nie jest to tak ważne.

Ta wiklina nadaje się do celów ogrodniczych np na płotki i osłony przeciwwiatrowe, można z niej wyplatać a także sadzić kawałki na wiosnę tworząc żywe płoty np takie jak na fotce.

Do wyplatania koszyków należy wybrać te najcieńsze.Nie powinny mieć więcej jak 5-6 mm po stronie odziemnej.

Odpowiedz
Jeszcze jedno zdjęcie ploty z żywej wikliny

Odpowiedz
Drogi plecionko, możesz udzielić jakichś rad, co do sposobu zrobienia takiego płotku z wikliny albo wierzby?

Niesamowicie podobają mi się te zdjęcia.
Odpowiedz
Na wiosnę będę sadził i splatał podobne więc postaram się o jakiś tutorialik.
Odpowiedz
Plecionko, jako że niebawem sezon na zbieranie materiałów się zacznie, mam do Ciebie prośbę o identyfikację.

Sprawdzanie Twoją metodą "owijania na dłoni" dało wynik pozytywny.

Jak widać jest to wierzba rosnąca przy drodze (często przycinana) stąd długie jednoroczne pędy, które natchnęły mnie do prób.

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz
Pierwsza to Salix viminalis Wierzba wiciowa dobra na płoty i większe wyroby.
Druga to najprawdopodobniej Salix eriocephala ,też się znakomicie nadaje zwałaszcza do wyplatania koszy.
Odpowiedz
Skąd można pozyskać materiał na taki płot z żywej wikliny?
Odpowiedz
Dzięki za identyfikację - dla uzupełnienia dodam, że oba zdjęcia przedstawiają tą samą roślinę :P Te długie to dlatego, że sąsiad ogłowił ją, a teraz corocznie ją przycina
Odpowiedz
Phil , to niemożliwe ponieważ na obu zdjęciach widać cechy morfologiczne wymienionych przeze mnie gatunków i są one zasadniczo różne.
Natomiast często w jednym miejscu rosną razem dwa gatunki niemal zrastając się.

@Piksiak znajdujesz dziko rosnące wierzby identyfikujesz i na wiosnę tniesz,sadzisz ,splatasz.

Salix viminalis idealna na płoty, jest bardzo pospolitą rośliną .Rośnie często na poboczach w rowach i nad zbiornikami lub ciekami wodnymi.
Odpowiedz
A co z pielęgnacją takiego płotu? To jakoś rośnie do góry, (czy to splecenie ogranicza jakoś roślinę) czy tylko obcina się wszystko co idzie nie w tą stronę co trzeba? Plecionka możesz rozwinąć jak taki płot się zakłada? Czy jest go trudno utrzymać w takim wyglądzie jak na zdjęciu? Wiele pytań :D ale temat mnie zaciekawił.
Odpowiedz
(28-10-2011, 14:00)piksiak napisał(a): A co z pielęgnacją takiego płotu? To jakoś rośnie do góry, (czy to splecenie ogranicza jakoś roślinę) czy tylko obcina się wszystko co idzie nie w tą stronę co trzeba? Plecionka możesz rozwinąć jak taki płot się zakłada? Czy jest go trudno utrzymać w takim wyglądzie jak na zdjęciu? Wiele pytań :D ale temat mnie zaciekawił.

Przyłączam się do pytań.
Od czego zacząć?
Przymierzam się do oplecienia mojego ogrodzenia. Na początku roku spóźniłem się i znajomi sprzedali wiklinę zatem oplatanie/wyplatanie zostało na rok obecny.
Jak posadzić i jak wybrać "sadzonki" ?
Odpowiedz
Przygotuję nowy wątek z poradami płotowymi.

Mimo że obiecałem coś na wiosnę ,nie miałem czasu tego zrobić ze względu na przeprowadzkę i inne obowiązki.

Proszę się przypominać.
Odpowiedz
wysłano w 23-11-2011 o godz. 22:30

Moja wiklina na płot już czeka na mnie w połowie drogi do mnie :D Jutro ją odbieram o ile uda się zabrać moim kombiakiem. Liczę na podpowiedzi jak ją zagospodarować na ogrodzeniu.

wysłano w 24-11-2011 o godz. 15:04

Tak wygląda połowa materiału. Tylko tyle zmieściło mi się do auta. Jutro przywiozę resztę.

Odpowiedz
Doskonały surowiec, należy ustawić go w stogi na luźnym i wilgotnym piasku. Snopki muszą byś ubite tak by w miarę możliwości wszystkie końcówki były w piasku.
Odpowiedz
(24-11-2011, 15:04)AndyF24 napisał(a): Moja wiklina na płot już czeka na mnie

Chyba czas wyciągnąć wiklinę i zacząć ją moczyć itd bo zapewne plecionka lada chwila podpowie jak ją zagospodarować na płocie ... :) mam przynajmniej taką nadzieję.
Odpowiedz

Skocz do: