Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suszone owoce
Jak sam wysuszyłeś czyste owocki to nie ma takiej potrzeby. Jak zakupiłeś a nie jesteś pewny źródła, albo są dla zakonserwowania potraktowane cukrem czy olejem to jak najbardziej trzeba użyć wrzątku. Ja nie przelewam własnych i zawsze przelewam zakupione.
Odpowiedz
Kupiłem ten dereń ze sklepu który mi poleciłeś i kupiłem suszone czarne jagody w aptece. Dereń przeleje a jagody nie ma potrzeby , tak myślę. Szykuje się dereniówka kowieńska ( szkoda ze na suchym dereniu , mój jeszcze nie owocuje :( ).
Odpowiedz
Witam :)

Mam sporo suszonych jagód (własna robota) ... czy ktoś mógłby podac mi przepis z proporcjami na nalewkę :?:
Odpowiedz
Z suszonej żurawiny znalazłem, z malinami żurawine znalazłem, a są gdzieś przepisy na świeżą żurawine?? Pomóżcie prosze, bo nie moge znaleźć!!
Odpowiedz
Szukaczka forumowa, słowo "żurawinowa", druga strona wyników:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...343&page=1
Odpowiedz
Moja pierwsza nalewka (robiona równolegle z rozgrzewajką), nastawiona niedługo po Bożym Narodzeniu 2009 (flaszkę spirytusu sobie zażyczyłam na prezent, a co:)
Inspirowana przepisem p. Nowickiego (s. 256). Oryginalny przepis zawierał:
0,5 kg suszonych moreli (pokroić),
0,5 l spirytusu,
0,7 l wody,
1 łyżkę cukru,
3-5 kropli esencji migdałowej.
Wrzucić do słoja, wymieszać, zostawić na 6 tygodni.
Zamiast cukru dałam czubatą łychę miodu, esencji migdałowej 2 krople plus 2 waniliowej (teraz bym sobie darowała esencje, najwyżej kawałek wanilii) i, ponieważ wydawało mi się, że wyjdzie mdłe, dorzuciłam różnych korzeni: skórkę z połowy pomarańczy, 5 ziaren kolendry, 2 ziarna pieprzu czarnego, 1 ziele ang., 0,5 łyżeczki cynamonu (lepsza byłaby kora), 2 goździki... Po dwóch miesiącach zlałam do butelek - wg przepisu powinno wyjść 1,1 l, mi wyszło ok 650-700 ml. Morele wypiły mnóstwo alkoholu:) i szkoda mi było wyrzucić, więc zalałam znów czystą wódką, żeby pokryło owoce. Zlałam po jakichś 3 miesiącach i znów mi było szkoda:) więc oddzieliłam od owoców skórkę pomarańczową i przyprawy i wymieszałam morelki z rozpuszczoną czekoladą - pyszne. Tego drugiego nalewu wyszło mi ok 0,7 l.
Wychodzi bardzo smaczne, lekko korzenne, raczej słodkie (pewnie można by wcale nie dosładzać), kolor złocisty. Nie klarowałam, pozwoliłam działać grawitacji. Butelki z pierwszym nalewem miały na dnie "chmurkę" osadu (może 3 cm wysokości), reszta klarowna i taka jakby oleista. Nie było problemu, goście wypili część klarowną, "chmurka" została dla gospodarzy. Jeszcze zastała gdzieś resztka, mogę poćwiczyć się w cierpliwości. Drugi nalew stoi w ciemnej butelce i 1) dzięki temu osad nie kłuje w oczy, 2) mogłabym spróbować ściągnąć wężykiem, bo wszystko opadło, na dnie jest ok 4mm osadu. Drugi nalew jest mniej oleisty, troszkę jaśniejszy, ale również bardzo smaczny. Morele zostały pożarte z zachwytem. Widocznie trafiłam na twarde owoce, bo po 2 nalewach nie zrobiły się ani trochę papkowate. Moja absolutnie niepijąca siostra wyjadała je łyżeczką z pudełka:diabelek:
Polecam!
Odpowiedz
Cy robił ktoś z Was nalewkę z suszonej wiśni?
Odpowiedz
Tak. Warto spróbować.
Wiśnie, jak mniemam, własnosuszone?
Odpowiedz
Niestety nie , a jakie warto dodać do nich przyprawy?Wanilię na pewno dam a czy coś jeszcze?
Odpowiedz
IMHO najlepszą przyprawą jest sama wiśnia. Ja bym nie dodawał nic innego. Jak owoce masz dobre, oczywiście.
Ale jeśli lubisz wiśniówkę ze świeżych z wanilią- nie widze przeszkód.
Acha, po maceracji sprawdź czy w ogóle cukier dodawać ...
Odpowiedz
Czy po tylu latach posiada Ktoś sprawdzony przepis na nalewkę z suszonej żurawiny?
Odpowiedz
Nalewka z suszonej pigwy

200g prawidłowo suszonej pigwy = 1 kg świeżej.

Ja robię nalewkę w słoju 4,3 l , nalew jest na 3l
Zważyłem 600g pigwy:

wsypałem do słoja i zalałem 3 l 50% Spirytusem:

Tak wygląda po 12 dniach od zalania:

cdn....
Odpowiedz
Ciekaw jestem jak Ci to wyjdzie. Pigwa jak widzę z gniazdami. Może to i nawet lepiej. Moje drzewo - pigwa za 10 lat da owoce w dużej obfitości to i pomysły się przydadzą :P

Ja popełniłem nalewkę z suszonego pigwowca. IMHO - przydatna do kupażu ze "śliwkopodobnymi". Sama w sobie - w tej dziesięciolatce raczej dobra nie będzie :niewiem:
Odpowiedz
Widząc pestki sam chętnie się dowiem jaki będzie smak :)
Odpowiedz
2 zalanie 40% Spirytusem zrobiłem pod koniec kwietnia, tak wygląda "w objęciach DR i Siostry Pigwy"
Po zlaniu II nalewu i połączeniu z I , posłodzę cukrem trzcinowym/miodem i zakwaszę cytryną.

cdn..
Odpowiedz
Wygląda jak maślaki w occie :)
Odpowiedz
Witam wszystkich
Czy ktoś robił może nalewkę z suszonych żurawin? Posiadam 2kg i nie wiem czy można z takowych trunek zrobić.
Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.:D
Odpowiedz
Proszę tu: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0
i tu: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?pid=0#pid0
Odpowiedz
Robiłem i mi smakowała. Dobrze jak postoi po zlaniu jakiś roczek.
Przed zalaniem %-tami sparzyć wrzątkiem trzeba bo zwykle jest konserwowana siarą lub olejem.
Maceracja? Ja bym trzymał z miesiąc lub nawet dłużej od czasu do czasu merdając nastawem.
W zależności od preferencji można zrobić wytrawną lub słodzoną.
Odpowiedz
OK dziękuję za odpowiedź. Będę nastawiał.
Rozumiem, że można robić według przepisu jak ze świeżej żurawiny?
Tak czy owak za jakiś roczek dam znać jak smakuje:pijemy:
Odpowiedz
Robiłem i mi nie smakowała. W nastęnym roku kupiłem żurawinę mrożoną i zalałem ją tą nieudaną nalewką z suszonej. Było dużo lepiej ale też bez rewelacji.
Odtłuszczenie suszonej żurawiny jest obowiązkowe, w przeciwnym wypadku otrzymasz rosołek.
Odpowiedz
Robiłam i ja i też mi nie smakowała. Ale jak to ja - zalałam nią malinki i jest super. Tak dobra ,że w tym roku zrobiłam żurawinowo - malinową całkiem świadomie :pijemy:
Odpowiedz
Różnica między nalewką z suszonych żurawin, a ze świeżych jest taka jak między nalewką z suszonych śliwek, a nalewką ze śliwek świeżych. Te ze świeżych zawsze będą lepsze. I tu niechlubny prym wiedzie nalewka z suszonego derenia. Robiłem i wiem co pisze.
Odpowiedz
Robiłem. Mnie osobiście nie smakowała, ale znalazłem amatora, który wziął całą partię. Skład: suszona żurawina, alkohol 50% oarę, cukier trzcinowy i tyle. Potem tylko dolać wrzątku na 42%. Konkrety jak ktoś będzie chciał to zejdę do piwnicy bo tam mam przepis na butelce naklejon.
Odpowiedz
Szukałem dedykowanego watku ale niestety nie znalazłem.
Po sezonie zrobilem 5L nalewki z tarniny surowej i zostało mi ok 10kg tarniny, stwierdzilem iż ususzie ten wyjątkowy owoc, Obecnie mam cały wóóóóóór suszonej tarniny i nie wiem jak go wykorzystac :glupek:
Chciałem was zapytac czy ktoś robił nalewke z suszonej tarniny bądz z czegos gdzie suszona tarnina jest dodatkiem?
Poszukuje dobrego i sprawdzonego przepisu.
Z góry dziękuje za pomoc :pijemy:
Odpowiedz

Skocz do: