Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Syrop/sok z rokitnika
Witam,
robił ktoś z Was syrop (taki do herbatki) oraz sok z rokitnika?

Poszukuję sprawdzonych przepisów. Może ktoś z Was się podzieli swoją wiedzą?

W necie znalazłem taki oto przepis na sok z rokitnika:

Składniki :

•1 kg owoców rokitnika
•ok .0,5 kg cukru lub wg. uznania

Owoce myjemy w ciepłej wodzie i wkładamy do garnka , lekko zgniatamy np. tłuczkiem do ziemniaków.
Następnie zalewamy litrem wrzącej wody, przykrywamy i podgrzewamy ok. 30 min, nie dopuszczając do zagotowania. Zdjąć z ognia.Gdy wystygnie, odcedzić płyn przez sitko wyścielone podwójnie złożoną gazą.Owoce zalać dwiema szklankami wrzącej wody i powtórzyć procedurę .Zlać oba płyny do jednego garnka, wsypać cukier i mieszać, aż się rozpuści. Rozlać sok do słoików, dokładnie zakręcić i koniecznie pasteryzować ok. 15 min w kąpieli wodnej. Niestety bez pasteryzacji sok nie wytrzyma zbyt długo , a szkoda waszej pracy.

Co Wy na to? Ile dajecie cukru na 1 kg owoców?

Kiedy dać cukier, na koniec, tak jak jest w przepisie?
Odpowiedz
Zrób tak:

owoce umyj, wrzuć do garnka, zalej dobrej jakości wodą i podgrzej do ok 80 C. Woda ma je przykryć. Niech tak pozostaną , aż będą odchodzić od pestki pierwsze owoce. Włóż do środka blender, kilka sekund podziałaj, wówczas się oddzielą pestki od owoców.

Następnie przelej wszytko przez sito o dużych oczkach i lekko przetrzyj łyżka. Uzyskany sok podgrzej do ok 70-80 C , przełóż do wyparzonych słoiczków (najlepsze tutaj są butelki typu " KUBUŚ") i tyle.

Ja nie słodzę, nie pasteryzuję i sok po roku pobycie w chłodzie jest ok.

Taki sok rozcieńczam wodą i dodaję trochę miodu.

:cool:
Odpowiedz
Biotit, robię trochę inaczej, ale tak czy siak sok wychodzi rewelacyjnie. U mnie w domu tak wszystkim posmakował, że owoce odłożone na nalewkę właśnie dzisiaj wrzuciłem do garnka i zrobiłem sok. Za rok będę mądrzejszy i nazrywam więcej owoców ;) Ja używam butelek po Frugo. Mam informację, że Frugo wycofało się ze szklanych butelek, przerzucili się na plastik. Frugo w szkle jeszcze można znaleźć w Biedronce. Ja robię zapasy buteleczek ;)

Poniżej zdjęcie soku:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Wszytko zależy jaką masz odmianę Rokitnika, naszą karłowatą (duży krzak), czy Oblepichę - drzewo rodem z wschodu, owoce się różnią na korzyść tych ostatnich.

Jednak najbardziej leczniczo działa olej z rokitnika, kupując polecam sprawdzić skład, ma być jego 100% tłoczonego na zimno.
Odpowiedz
Tam gdzie ja zbieram rosną krzaki.
Odpowiedz
Czyli jest to rokitnik pospolity, jak masz owoce to wstaw dobrej jakości foto.
Ja również postaram się wstawić dla porównania.
Odpowiedz
Sorka, za późno. Owoce, które miałem odłożone na nalewkę poszły w piątek na sok. Równy kilogram. Wszystkim w domu smakuje herbata z rokitnikiem. Nalewkę zrobię z głogu i DR.
Odpowiedz
Rosjanie robią taki czaj z oblepichy:

400 g owoców
500 g wody
2 łyżeczki czarnej dobrej herbaty

Wrzątkiem zalać owoce z herbatą, szczelnie zakryć, jak osiągnie 36 C dodają miód. Herbatka jest na anemię i p/przeziębieniom.

A tak wyglądają owce Oblepichy kamczackiej w porównaniu z rokitnikiem pospolitym , dziko rosnące krzewy. Nad monetą jest owoc derenia:

Skocz do: