Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tarninówka - eksperyment porównawczy [NALEWKI OCENIONE!!!]
Dla celów porównania smaku nalewki w zależności od regionu z jakiego pochodzi tarnina ogłaszam akcję polegającą na wykonaniu nalewek w-g identycznego przepisu.
Dla powodzenia eksperymentu potrzeba 0.25 kg tarniny.
Tarninę można przesyłać na adres otrzymany na PW po zgłoszeniu się w tym wątku.
Podejmuję się wykonania nalewek (o ile ktoś inny nie zechce tego zrobić na co liczę), które będą poddane badaniu przez komisję wyłonioną w późniejszej dyskusji - mogę wysłać na jakiś zlot czy też można powołać komisję regionalną.
Całośc eksperymentu będzie przedmiotem odpowiedniego opracowania, które zostanie opublikowane w Winiarzu Polskim.

EDIT:
"Proszę o szybkie deklaracje - kto podeśle 0.1 kg suszonej tarniny z opisem miejsca zbioru, stanowiska (jak najwięcej informacji). Dobrze gdyby była suszona w temperaturze do 40 stopni.
Deklaracje zbieram do 11. 10. 2009r. godz. 18.00, po czym podam na PW adres do wysyłki o ile ilość deklaracji nie przekroczy moich możliwości. Myślę, że kilkanaście próbek będę w stanie wytrzymać."

EDIT:To może być i surowa - jaka to za kilka dni powiem.

EDIT 7. 10. 2009r. 9.45 - do eksperymentu potrzeba 0.25 kg tarniny surowej. Zgłoszenia do 18 października 2009. Przesyłki najpóźniej w tygodniu po 18. 10. 2009. Wcześniejsze przesyłki spoczną w zamrażalniku w oczekiwaniu na komplet. Nalewki nastawiam w sobotę 24. 10. 2009 r.

Mapa dostaw tarniny.
Kropka czerwona - deklaracja (wysłany adres).
Kropka zielona - tarnina dotarła.

Odpowiedz
Mogę wysłać Tarninę.

Sugeruję by do każdej partii tarniny dołączyć opis stanowiska na jakim rośnie,czyli jaka gleba ,ekspozycja względem słońca ,czy stanowisko w pełnym słońcu czy w cieniu lub półcieniu.
Odpowiedz
Czekam co mi Small odpisze i wtedy podam adres do wysyłki.
Odpowiedz
Ja też mam tarnię z terenu "ekologicznego" :P
EDIT
tata 1959 "Podejmuję się wykonania nalewek"
Ojcze Forumowy - gorzelnię masz ? :diabelek:
Ja tyle bazy nie posiadam ...
Jeśli chętni mają tarninę wysyłać, to chyba na suszonej trzeba by zrobić, bo Poczta Polska różnie działa.
EDIT 2
tata 1959 nie bierz mojego postu osobiście, pomysł przedni, chętnie wezmę w tym exp udział, ale skąd tyle spirytusu zapewnić :niewiem:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez small
Ojcze Forumowy - gorzelnię masz ? :diabelek:
Trzeba będzie Łańcut kupić, rozgonić to towarzystwo darmozjadów, dać znać Potockiemu i wstrząsnąć rynkiem.

(oj, no co?, nie można pomarzyć?:P)
Odpowiedz
Dobry pomysł z suszoną.
Proszę o szybkie deklaracje - kto podeśle 0.1 kg suszonej tarniny z opisem miejsca zbioru, stanowiska (jak najwięcej informacji). Dobrze gdyby była suszona w temperaturze do 40 stopni.
Deklaracje zbieram do 11. 10. 2009r. godz. 18.00, po czym podam na PW adres do wysyłki o ile ilość deklaracji nie przekroczy moich możliwości. Myślę, że kilkanaście próbek będę w stanie wytrzymać.
Odpowiedz
2-3 dni tarnina opakowana w papier wytrzyma na poczcie.
Suszona - nie sądzę by każdy wysuszył tak samo, więc już na starcie eksperymentu będą inne warunki początkowe. Ale nie ma sprawy możemy wysłać i suszoną.
Może lepiej aby każdy wysuszył 0,25 świeżej?
Odpowiedz
Uważam że powinniśmy robić na świeżej,jeśli wyślemy w poniedziałki bez problemów dojdzie.

Ludzie rośliny wysyłają i nie ma problemu.

Pakujemy w papier, nie w folie bo spleśnieje.
Odpowiedz
Proszę o dalsze wypowiedzi na jakiej tarninie robić oraz o zgłaszanie innych uwag odnośnie testu- po 20-stej dzisiaj wyczyszczę wątek i ogłoszę warunki ostateczne.

EDIT - zostałem przekonany (łatwo) przez Maciek OiM. Nie będzie czyszczenia wątku. Ostateczne warunki na najbliższy weekend - po dyskusji.
Odpowiedz
Jeśli świeża - to ja wypadam chyba - mam zamrożone 10 kg myśliborskiej i w najbliższym czasie nie zanosi się abym tam był, by nazbierać prosto z krzaka ... Chyba, że znajdę chwilkę na wyskok na obrzeża Wrocka.
Odpowiedz
Small - namawiam do poświęcenia się i zebrania tych 25 dkg. Czego to w historii ludzie nie robili dla rozwoju wiedzy i doświadczeń - jeden spacerek po tarninę to niby niewiele, ale może bardzo pomóc w, jakże ważnych, badaniach.
Odpowiedz
Ładny mi spacerek - ma do Myśliborza 78 km :diabelek:
Na obrzeża Wrocka postaram się dotrzeć - alem myślał właśnie o tej myśliborskiej: miejsce świetnie położone, wystawa południowa, gleba wulkaniczna (wszak to wygasłych wulkanów szlak). Takoż blisko do Legnicy - a tam hutliwi są :diabelek:
Odpowiedz
Ładny mi spacerek - ma do Myśliborza 78 km.....
Mi się udaje, podczas niedzielnych wyjazdów, rowerem w jedną stronę tyle robić, więc... :jupi:
.....a tam hutliwi są.....
... znaczy, huty tam są, a czego? :diabelek:
Odpowiedz
Co prawda moja tarnina na winko już się mrozi, ale jak jutro nie będzie padać, to wybiorę się po świeżą do "Modrego Lasu" dla celów eksperymentalnych.
Odpowiedz
Jeżeli można to mogę zrobić z tarniny z lasu w Bemowie Piskim.
Proszę o receptę.
drajla
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez drajla
...mogę zrobić z tarniny z lasu w Bemowie Piskim....Proszę o receptę...
Recepta będzie jak zapadnie ostateczna decyzja czy z suszonej czy świeżej. Ponadto chodzi o to aby zrobić z tego samego spirola więc raczej przesyłka na jeden adres wchodzi w rachubę. Zachowaj jednak zmrożone 0.25 kg ;)
Odpowiedz
Postaram się świeżej nazrywać, ale nie będzie to wcześniej niż w sobotę.
Odpowiedz
Drajla - "inne ręce nigdy tak samo nie zrobią"
Istota eksperymentu porównawczego polega na tym aby jedna osoba zrobiła kilka nalewek, które będą się różniły tylko rodzajem tarniny. Wszystko inne ma być takie samo - a więc spirytus, cukier, czas i miejsce dojrzewania, czas filtrowania, "itepe, itede"...
Odpowiedz
Ok. Czekam na decyzję.
Odpowiedz
Pomyślmy jednak jak wspomóc Tatę w tym eksperymencie ,dla dobra wspólnego czynionym,wszak spirytus nie barszcz tani nie jest.
Odpowiedz
Tata skoro mogę sprzedać kilkaset kilo to i w celach eksperymentalnych chciałbym podesłać Ci 25dkg. Proszę o info na PW.
Co do miejsc gdzie piź.....i to mówi się tak o kieleckim dworcu, lecz jeszcze gorzej jest na kieleckiej obwodnicy (o okolicy mojego domu nie wspomnę)
Small zrób eksperyment wyjmij garstkę tarniny z zamrażalnikia i potrzymaj kilka dni "na zewnątrz". Moim zdaniem tarnina po wyjęciu z zamrażalnika powinna mimo wszystko przeżyć 2 dniową podróż pocztą.
Odpowiedz
Krzysmoc - dziś lub jutro będziemy mieli info jak wytrzymuje podróż przemrożona. Wczoraj wysłalem do jednego z kolegów, a jeden porządny przymrozek już był, więc się dzisiaj (oby) lub jutro dowiemy. Chyba zrobiłem błąd porządnie (szczelnie) ją opakowując.
Adres już na PW Ci wysłałem.

Apel do wszystkich chętnych - wysyłając w poniedziałek zwiększacie szansę na dotarcie tarniny w dobrym zdrowiu.
Odpowiedz
Deklaruję przysłanie tarniny świeżej i suszonej.
Odpowiedz
Deklaruję wysłanie do tata1959 również %.
tata tylko napisz kiedy i ile % wysłać.
Odpowiedz
Dzięki Drajla. Tyle zgłoszeń co jest i co się spodziewam to dam radę. Na porcję 25 dkg to niewiele potrzeba. Nie będę robił kosy bo nie o to chodzi. Jak masz zapasik - zostaw. Za dwa lata, być może, będę w pobliżu to .... :szampan:
Chyba, że chcesz przeprowadzić eksperyment to z przyjemnością przekieruję wysyłkę na Ciebie.
Odpowiedz

Skocz do: