Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tata z Mamą
Sok wiśniowy, koniecznie gęsty i słodki, koniecznie własnej roboty ((może być z wyrobu konfitur lub specjalnie do tego celu zrobiony)) Spirytus należy dolewać powoli stale mieszając. Prawidłowo czas dolewania i mieszania wynosi około 45 minut. Nie należy go skracać, bo można w krytycznych sytuacjach uzyskać wysokoprocentową galaretkę :slinka:

Tatę z mamą polecam o mocy 40-45%. Osobiście robię 47-48% i potem sam to piję, bo wszyscy się boją, że nie wstaną od stołu. Po 1-2 dniach najlepsza, bo jest jeszcze bardzo łagodna i wali w łeb zdradziecko. Po tygodniu nabiera bardzo ostrego smaku i trzeba czekać jakieś 5-6 następnych tygodni, aż znów złagodnieje.

A skąd nazwa? Tata - bo kopie niebotycznie, mama - bo nawet nie czuć tego :)

PS: I co ciekawe prawidłowo wykonana nie ciąży żołądkowi.
Odpowiedz
Ile tego soku,a ile spirytusu?
Odpowiedz
nie wspomniano o wodzie, więc wychodzi np. dla 95% spir. pół na pół.
Odpowiedz
Ja zrozumialem, ze bez wody. A spirytusu dodawac bezposrednio do soku, az do osiagniecia odpowiedniej mocy (czyli ok. pol na pol). Ciekawy przepis, tylko czy aby nie za slodkie toto? Pozdr.
Odpowiedz
no musi byc tyle cukru zeby nie czuć było tego :)
Odpowiedz
Zapomniałem napisać, że chodzi o sok i spirytus i tylko te 2 składniki. Sok ma być gęsty, słodki, typowy domowy wyrób. A moc? Jak kto woli - wg preferencji.

PS: PIGWA. Tak jak napisałem dość to ciekawe, ale naleweczka prawidłowo wykonana na prawdę nie ciąży żołądkowi.
Odpowiedz
Moja zona robi wspanialy syrop z wisni, b. slodki i gesty. Niestety caly zeszloroczny poszedl do herbatek. O tej porze roku wisienek nie uraczy, wiec zaczekam do przyszlego sezonu. Mam wlasne 3 drzewka. Poki co , racze sie moim likierem wisniowym, zostalo jeszcze 2 butelki. Pozdr.
Odpowiedz
Jest to chyba najstarszy i najbardziej znany polski drink, ktory jest/byl podawany w dobrych lokalach na zachodzie i w kowbojowie. Byc moze ostatnio troche zapomniany.

Tylko wisnie i spirit!

:spoko:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pigwa
Poki co , racze sie moim likierem wisniowym, zostalo jeszcze 2 butelki. Pozdr.
A pisałeś, że słodkiego nie lubisz, łobuzie...:lol:
Odpowiedz
Rozne sa slodycze na tym swiecie. Niektorych to nawet na stare lata nie moge sobie odmowic. Pozdr.
Odpowiedz
Halo Pigwa
z tymi slodkosciami to masz racje
Do wisienek sporo czasu, ale ten przepis na syrop to jak bys mogl to bardzo prosze o przeslanie.
z gory dzikuje
hexe:helo:
Odpowiedz
Zapytam moja mila, jak wroci od wnukow, bo ja zajmuje sie glownie fermentacja. Pozdr.
Odpowiedz
A ja zrobiłem z kupnego syropu wiśniowego i z soku porzeczkowego (właściwie galarety :rotfl: ) domowej roboty 9pół na pół). Nie wyszło takie dobre, choć jest pijalne.
Pozdro
Odpowiedz
Cha. 3 dni temu zrobiłem na gęstym soku z czarnej porzeczki - oczywiście pół na pół i wczoraj tym wynalazkiem się ululałem jak nieboskie stworzenie. A żołądek bez najmniejszych problemów :) Widcznie to jakość soku jest podstawą jakości nalewki :)
Odpowiedz
a kupic takich sokow nie da rady? do owocow niestety nie mam dostepu, a w kuchni to ja tylko myje naczynia...
Odpowiedz
No wiesz kupić zawsze da się rady, ale wina też da się kupić…
Odpowiedz
chodzi mi o to ze nie mam dostepu do takiego soku...
Odpowiedz
No to mówię, że kupić można, ale to nie to samo, co naturalny sok najlepiej własnej roboty
Odpowiedz
Tak na uparego to można zrobić sok z mrożonych wiśni, zasypać je bez rozmrażania dużą ilością cukru, postawić w cieple i czekać. Po 3 dniach powinien się cukier rozpuścić a po ok 2 tygodniach powinien sok być już gotowy.

Skocz do: