Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tata1959 jako serowar - moje potyczki serowarskie.
Star 
Dział jakiś lekko przyprószony a więc odkurzam.

Dorosłem do serowarstwa. Długo mi zeszło, ale....

Do rzeczy.
Przepis zmontowany z 3 innych przepisów. Ser zrobiony w sobotę (dziś jest wtorek) a więc niemowlę jeszcze.

5 l mleka prosto od krowy pasteryzowałem 30 minut w 65 stopniach C po czym szybko schłodziłem do 35 stopni.
Dodałem 0.3 g bakterii do serów półtwardych SH LYO i trzymałem temperaturę 33-35 przez 60 minut.
Dodałem 0.6 g chlorku wapnia rozpuszczonego w 50 ml wody.
Po 5 minutach podgrzałem do 38 stopni i dodałem 1 ml podpuszczki naturalnej.
Po 50 minutach pokroiłem na paski 2*2 cm.
Po 10 minutach pokroiłem na 1*1 cm oraz na ukos z kilku stron.
Delikatnie mieszając podgrzewałem do 44-45 stopni.
Po 10 minutach odpoczynku wyjąłem ser do formy wywożonej chustą serowarską ugniatając warstwami.
75 minut parowałem w temp. 55-56 stopni odwracając co 15-20 minut.
Po wyjęciu ostudzanie z odwracaniem co 15 minut.
Na 6 godzin serek poszedł do solanki (18 dkg niejodowanej soli na 1 litr wody) i był obracany co godzinę.
Po solance osuszanie papierowymi ręcznikami i do lodówki ale na perforowanym podłożu.
Teraz odwracam codziennie i czekam.
Czekam na kuriera bo jutro pójdzie do wosku lub pomaluję polioctanem.

W sumie można nie woskować tylko pożreć po tygodniu ale korci mnie pozostawienie go na 2-3 miesiące dojrzewania bo jakoś trudno niemowlę (serowarskie ale jednak) pożerać.
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Pokaż jakąś fotkę.
Ja przymierzam się do parmezanu.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Mówisz - masz. Zaczyna lekko żółknieć.

Na piątek po pracy mam już załatwione mleczko i pewnie 5 l pójdzie na Koryciński z jakimś ziołem a drugie 5? Chmmmm, jeszcze nie wiem ale Provolone po mnie łazi.
Może podpowiedz coś?

Załączone pliki Miniatury

Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
U mnie ciągle domagają się fety.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Jak masz sprawdzony przepis to się podziel.
Ja na razie jeszcze o dłuższych dystansach rozmyślam, takich z Wysową na horyzoncie i choć nie wiem dalej co w najbliższą sobotę ale na kolejny weekend pójdzie do roboty Kaszkawał.

Odpowiedz
Już to zrobiłem.

https://wino.org.pl/forum/Thread-Ser-Feta
Pozdrawiam, Paweł

Odpowiedz
Piątek 26 lutego 2021 - Halloumi.

Przepis zmontowany z różnych z neta.

5 l mleka prosto od krasuli ogrzałem do 32 stopni
Dodałem 1 ml podpuszczki naturalnej.
Po 45 minutach pokroiłem na paski 1*1 cm, które skosiłem nożem pod kątem 45 stopni.
Po 10 minutach delikatnie mieszając podgrzewałem tak, że w ciągu 30 minut uzyskałem temp. 38 stopni.
Po 10 minutach odpoczynku wyjąłem ser do foremek serowarskich (wyszło 4) uciskając ręką po czym postawiłem jedną na drugą i obciążyłem 1 kg.
Po 15 minutach przewróciłem ser w foremkach i na kolejne 15 minut pod obciążenie.

W międzyczasie z serwatki z dodatkiem 1 l mleka zrobiłem Ricottę.

Wyjęte z foremek serki wrzuciłem do serwatki zagrzanej wcześniej do 90 stopni.
Po ich wypłynięciu (po około 50 minutach - trzeba utrzymywać tą temperaturę) wyjąłem na podkład serowarski.

Jeden serek rozpłaszczyłem, posypałem solą i roztartą miętą i złożyłem w pół, po czym po wierzchu również posypałem solą i miętą*.

Trzy pozostały do ostygnięcia (lekko "siadają"), po czym powędrowały na 2 godziny do solanki (20 dkg soli na litr wody).

Dzisiaj będą smażone na patelni bo taki ich "Halloumski" los.

*) - powinna być mięta zielona ale kurier nie dostarczył na czas a więc tylko jeden serek na próbę zrobiłem z miętą pieprzową.

Odpowiedz
(23-02-2021, 22:18)Boullii napisał(a): U mnie ciągle domagają się fety.

Tą pyszną fetę ze słoika pamiętam do dziś :)

(27-02-2021, 16:13)tata1959 napisał(a): Piątek 26 lutego 2021 - Halloumi.

Przepis zmontowany z różnych z neta.

5 l mleka prosto od krasuli ogrzałem do 32 stopni
Dodałem 1 ml podpuszczki naturalnej.
Po 45 minutach pokroiłem na paski 1*1 cm, które skosiłem nożem pod kątem 45 stopni.
Po 10 minutach delikatnie mieszając podgrzewałem tak, że w ciągu 30 minut uzyskałem temp. 38 stopni.
Po 10 minutach odpoczynku wyjąłem ser do foremek serowarskich (wyszło 4) uciskając ręką po czym postawiłem jedną na drugą i obciążyłem 1 kg.
Po 15 minutach przewróciłem ser w foremkach i na kolejne 15 minut pod obciążenie.

W międzyczasie z serwatki z dodatkiem 1 l mleka zrobiłem Ricottę.

Wyjęte z foremek serki wrzuciłem do serwatki zagrzanej wcześniej do 90 stopni.
Po ich wypłynięciu (po około 50 minutach - trzeba utrzymywać tą temperaturę) wyjąłem na podkład serowarski.

Jeden serek rozpłaszczyłem, posypałem solą i roztartą miętą i złożyłem w pół, po czym po wierzchu również posypałem solą i miętą*.

Trzy pozostały do ostygnięcia (lekko "siadają"), po czym powędrowały na 2 godziny do solanki (20 dkg soli na litr wody).

Dzisiaj będą smażone na patelni bo taki ich "Halloumski" los.

*) - powinna być mięta zielona ale kurier nie dostarczył na czas a więc tylko jeden serek na próbę zrobiłem z miętą pieprzową.

Muszę to napisać: miałam okazję uczestniczyć w spożywaniu powyższego halloumi  :D :D :D  absolutnie pycha! A ten z miętą bardzo ciekawy smak - nigdy wcześniej nie próbowałam. Uczyłam się od tata1959 nalewek, teraz wygląda na to, że będę się uczyć serów  :)
"Gdybyś mógł wybrać między piciem wina a byciem szczupłym, to wybrałbyś białe czy czerwone?"

Skocz do: