Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testowe wino z czarnej herbaty
Witam!

9 Września br. zrobiłem taki oto nastawik:

Na 6,5 litrowy baniaczek:

- 10 Łyżek stołowych herbaty Czarny Yunan z delikatnym zapachem
moreli i brzoskwini(nie wpływa odczuwalnie na smak herbaty)
- 1g IOC Bayanus
- 3g Pożywki Activit
- 400g rodzynek jakichś zwykłych
- 1190g cukru (na 17%)
- 4,5 l wody

Objętość nastawu wyniosła nieco pod kreskę oznaczającą 5l. Mam już trzy nastawy na Bayanusach więc wiem, że nawet gdybym wlał pod 6 kreskę nic złego by się nie stało, ale z tą ,,czapą z rodzynek" nie ryzykuję.

No, ale zbliżając się do sedna mojego pytania:

1.Mocno zmasakrowane rodzynki utworzyły 3 cm warstwę tafli, mieszam co jakiś czas, chociaż nie jest to typowa czapa, ponieważ bąbelki przedostają się swobodnie, ale i tak mieszam. Korzystałem z dwóch przepisów, aby znaleźć jakiś smakowy konsensus(bez soku z pomarańczy, bez skórek z cytryny, bez soku z cytryny). W jednym z przepisów były wytyczne aby mieszać i po tygodniu przecedzić(ja mam możliwość wytłoczyć wszystko co najfaniejsze), a w drugim ze znanej nam wszystkim stronie, nie było wspomniane o takim zabiegu.

- Zamierzam zrobić tak: po tygodniu wycisnąć, dolać jeszcze herbaty do 5,5L(bayanusy stabilnie fermentują więc nie powinny wyskoczyć w celu zbadania pomieszczenia) - czy będzie to dobrym rozwiazaniem?

2. Miałem korek z prawdziwego korka niekompresowanego, nawet nie wiem skąd się u mnie wziął :D, ale był za duży, więc go przypasowałem , odchudzając odpowiednio do średnicy szyjki 2,5cm, wydaje mi się jednak, że mimo solidnego uszczelnienia woskiem, gdzieś uchodzi gaz, widać ewidentnie, że nastaw zaczął pracować i powinno bulkać intensywnie, wybuch wody jest tylko wtedy gdy zataczam bardzo butelczyną. Dzisiaj poszukam w jakimś hyperze czegoś pasującego do tej nietypowej szyjki.

- moje pytanie, czy w takim małym nastawie, powinno bulkać równie intensywnie co w dużym?
Odpowiedz
17%??? Myślę, że smaki lepiej by były wyczuwalne przy 11-14%.
Bulkanie - czy to takie ważne ile bulgotanów na minutę wydaje nastaw? Może lepiej opieraj się na pomiarach zawartości cukru (BLG).
Odpowiedz
Kupiłem 50g Bayanusuów, chcę wszystkie wykorzystać przed skończeniem terminu ważności. Użytkownicy różne historie piszą o Bayanusach, np. że po długim czasie wystartowały w już zakorkowanych i odstanych butelkach czego efektem były strzelające korki. Chcę osiągnąć jak najwięcej procentów aby osiągnąć granicę rozmnażania tych drożdżowych herosów, aby mi również nie wystrzeliły korki w butelkach. Wiem, % zabijają smak, aromat, no ale, chciałem się wczuć w robienie wina, a polecano właśnie aby na sam początek robić mocne.

Próbowałem już młodego wina z mojego pierwszego nastawu - moc jest niesamowita...dla mnie za duża, ale od czegoś trzeba zacząć :)

Dałem nastaw do swojego pokoju - mimo intensywnego zalania korka woskiem, czuję intensywny zapach fermentacji, skądś uchodzi gaz, a że nie bulka, jest wyciek gazu. Zepsułem sobie fajny korek...

Odpowiedz
Paczka drożdży kosztuje 2 złote, więc może nie warto być przesadnie oszczędnym. Jak już musisz, to możesz zrób 11-12% wytrawne.
Odpowiedz
Ponawiam pytanie:

Czy lepiej wycisnąć rozdrobnione rodzynki po tygodniu czy zostawić je w nastawie do pierwszego zlania?
Odpowiedz
zostawić
Odpowiedz
(16-09-2011, 09:41)flowenol napisał(a): Ponawiam pytanie:

Czy lepiej wycisnąć rozdrobnione rodzynki po tygodniu czy zostawić je w nastawie do pierwszego zlania?
Zostawić. 2 tygodnie to min.
Odpowiedz
Napisałeś, że masz zmasakrowane rodzynki i chcesz jeszcze je wyciskać? Moim skromnym zdaniem będziesz miał problem ze sklarowaniem winka po takich zabiegach.
Odpowiedz
Rodzynki potraktowałem mikserem. Jak będę zlewał pierwszy raz to przecedzę przez worek wełniany i nastaw będzie w 99.9% pozbawiony spławików więc wino powinno klarować się bez problem. Bardzo podoba mi się kolor nastawu - ciemno żółta ciecz.

Bayanusy szaleją, sprawdzę dzisiaj BLG, jeśli będzie zero to zlewam.
Zrobiłem już kilka nastawów na bayanusach i moje wnioski są następujące - bardzo szybko pożerają cały cukier.

Nastaw ma zaledwie 11 dni, a już po wszystkim.
Odpowiedz
Nastaw skonsumowany - smak kosmiczny. Początkowo alkohol mi nie smakował, ale wraz z ubywaniem zawartości butelki coraz bardziej doceniałem jego walory smakowe.

charakterystyka:
- szybkie sklarowanie (piękny złoty kolor)
- dziwny gorzkawy smak
- nie wyczuwalny smak rodzynek (za wcześnie wyrzuciłem)
- bardzo mocne (~17%)
- powoduje pobudzenie śnienia (dziwne rzeczy się śnią, naprawdę dziwne - nie tylko ja to zaobserwowałem)

To koniec przygody z herbatą, wszystko zostało wypite. Jako, że powstała mikstura bardzo ciekawa i budziła zainteresowanie wśród moich znajomych, zamierzam przygotować w tym roku nastaw 11l, ale póki co są owoce.

Pozdrawiam - Michał.
Odpowiedz
Myślę, że brak wyraźnego smaku rodzynek, to zaleta, a nie wada.

Skocz do: