Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójniak
Witam. 
Nie znalazłem zakładki porady dlatego piszę tu swojego pierwszego posta. 
W sierpniu 2019 nastawiłem swój pierwszy miodzik trójniak niesycony wielokwiatowy. W tej chwili wg wskazań cukromierz ma 104g/l. Czyli wg tabeli 10Blg. Wg mnie jest bardzo słodki gdybym miał porównać do miodów sklepowych to jest mu bliżej do dwójniaka niż trójniaka. Niestety po nastawię nie zmierzyłem wartości początkowej blg.
Bardzo proszę o odpowiedź. 
1. Czy taka wartość 104g/l (5%)po 12 miesiącach to dobra wartość? 
2. Czy nie za mało ma % jeżeli tak to co zrobić aby mu zwiększyć moc? 
3. Chciałbym teraz zrobić miody o różnych smakach czy to dobra pora czy powinienem poczekać? 
Przepraszam za banalne pytania ale odpowiedź na nie, pomoże mi dokończyć tego pierwszego trójniaczka.
Odpowiedz
1) Po takim czasie powinien już być dawno po fermentacji. Najprawdopodobniej masz zatrzymana przedwcześnie fermentację. Ale 10 Bllg końcowe nie jest złym wynikiem
2) Błąd we wnioskach. Ilość cukru nie świadczy o ilości %. Jeśli nastawiłeś poprawnego trójniaka to przy resztkowym cukrze 104g/l powinieneś mieć około 15% co jest dobrym wynikiem. Jeśli chcesz mniej słodki to zrób czwórniaka (wytrawny) i zmieszaj.
3) Każda pora jest dobra do nastawienia miodu. Teraz masz owoce więc miody owocowe, zimą korzenne itp.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
1 czy można jeszcze podrasować tego trójniaka do 10 %? Jeżeli tak to w jaki sposób?
Odpowiedz
Czytaj co napisałem. Twój trójnik ma 15%.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.

Skocz do: