Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trzy z jednego.
Wczoraj nastawiony
[Obrazek: de851a1ce1cdd53emed.jpg]

9.5kg miodu rzepakowego i około 9l wody. Drożdże Enovini 18%
Ładnie ruszyło po ~1.5h
W planach po burzliwej rozlać to na trzy części i każdą inaczej doprawić.
Ma sens?
Odpowiedz
Ciekawe czy Ci nie wyjdzie na spacerek :niewiem: .
Na Twoim miejscu wyjął bym rurkę i zamiast korka dał watę lub gaze.
Jeżeli chcesz dzielić to nie ma żadnych przeciwwskazań, istotne co chcesz do każdej z tych części dodać.
Lech
Odpowiedz
To taki dobry trójniak będzie. Ja bym doprawiał teraz, po fermentacji to już będzie po ptokach.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
To fotka z wczoraj. Dzis juz takiej piany nie ma, zostaly te dwie warstwy, ta mętna gorna to od drozdzy..?

A doprawiac miodki planuje:
A. Chipsami debowymi.
B. Chmielem - Wiem, ostroznie.
C. Czyms delikatnym...

Z szukajki chyba korzystac umiem, jakies przepisy znajde.

Miód z własnej pasieki.
Odpowiedz
i dzisiejszy pomiar cukromierzem do win - ~25BLG.
Teraz pytanie... 30.01 dostał saszetkę Browinowskiej pożywki. - Rozpuściłem w szklance syty i całość do balona. (wodofosforan (V) diamonu)
(Piana nie wyszła więc dolałem jeszcze jakieś 0.5l syty miodowej :D)
Nie dzieliłem na porcję, nie mierzyłem też BLG :(

Już pod ręką mam inne Browinowskie pożywki.
Teraz to chyba Kombi? ale kiedy?
Odpowiedz
Dobra. Nie było pytania :D

Dostały Kombi i bulkanie przyśpieszyło z 6 do 10/min (wody w rurce tyle samo).
Odpowiedz
Wlasnie mierzylem
BLG 32
PH 3.5

Chyba troche wolno fermentuje..?
Temp okolo 20st
Odpowiedz
Chyba rzeczywiście wolno fermentuje i ...zawartość cukru rośnie - zamiast spadać.
Dobrze zrobiłeś pomiary - 6 lutego miało już być ~ 25 blg ?

Bąbelki w rurce nie są zbyt wiarygodnym wskaźnikiem fermentacji ale 6-10 na minutę to raczej bardzo mało na burzliwą fermentację. Ja bym się spodziewał nawet kilku na sekundę w najburzliwszym okresie.

Jakie było początkowe blg ?
Krzysztof

I'm not Opinionated, I'm just Always Right
Odpowiedz
Wg. Obliczen moglo byc pomiedzy 42 a 45. (7680/16600)*100. Nie mierzylem
6lutego utopilem aerometr do win w baniaku i wydawalo mi sie, ze stoi prosto. Musialem zle spojrzec, moze oparl sie o szyjke...
Wczorajszy pomiar w probowce cukromierzem do miodów.
Odpowiedz
42-45 początkowe blg to już prawie dwójniak, więc może nie tak powolna fermentacja jak by się wydawało...
Objętość nastawu ~ 20 litrów ? Ile drożdży dałeś i w jaki sposób zapodane do nastawu ?
Krzysztof

Odpowiedz
Paczka Enovini 18% /7g/ rozpuszczona w kubku wody posłodzonej miodem.
15min i do balonu bez mieszania. Piana była więc pracowały.
Okolice 20l.. /trochę mniej wg obliczeń/ Balon to znajdka z piwnicy i nie wiem jaką ma pojemność.
Odpowiedz
Zdecydowanie za mało drożdży na taką objętość i stężenie cukru w brzęczce. 7 gram może by wystarczyło na 5 litrowy nastaw. 
W Twoim przypadku powinieneś użyć co najmniej 1 g na litr nastawu, 2 gramy na litr też by nie zaszkodziło. Nadzieja w tym, że skoro nie wymieszałeś nastawu po wlaniu drożdży, zaczną one pracować od góry i powoli pobierać cukier z dolnych warstw nastawu.
Nie wiem czy jest sens w dodaniu nowej i większej porcji uwodnionych drożdży ale powinieneś taką opcję rozważyć moim zdaniem.
Ma ktoś jakieś inne pomysły ?
Krzysztof

Odpowiedz
Stoi niestety.
W weekend restart.
Odpowiedz
... stoi ciągle na 32 blog ?

Poszukaj na forum opisu restartu zanim się za to zabierzesz.
Krzysztof

Odpowiedz
Tak, stanął na 32, mętny ale trochę drożdży leży na dnie.
Mam pod ręką kilka butli 5l po winie z biedronki i jeden pełnowymiarowy 34l.
Plan: zlać do czterech butli po 3l tego wina i uzupełnić wodą do 25BLG + Bayanus i odrobina pożywki do każdego.
Pozostałość zlać znad osadu i jak butle zejdą poniżej 18BLG łączyć z pozostałym miodkiem w bańce 34l.

Albo: Hm... 10l miodek BLG 25 z dużą ilością drożdży G995 w bańce 34l i jak zejdzie do tych 18-20BLG dolewać po kilka litrów zatrzymanego...
Odpowiedz
Ok. Zrobiłem więc tak:
Czwórniak z BLG 25 nastawiony z 3.6kg miodu rzepakowego w sobotę na dwóch paczkach drożdży G995 SpiritFerm. Dostał już łącznie całą paczkę pożywki z vit. B /SpiritFerm/.

Pomiar ze środy to 12BLG, dolewka około 1.7l zatrzymanego i cukier wzrósł do 15BLG.
Dzisiejszy pomiar /piątek/ to 10BLG, dolałem około 3.3l zatrzymanego, wzrosło ponownie na 15BLG.

A teraz ciekawostka: Pomiar dzisiejszy starego miodku wskazuje 30BLG, więc coś tam jeszcze te Enovini przerabiają...

Problemem jest PH. Zatrzymany to około 3.4.
Nowy w środę i dziś przed dolewką miał tylko 3. (Startowałem z ~3.8). Dodatek starego miodku podnosi na ~3.3
W obu zero piany, nowy ma intensywny zapach drożdżowy i cały czas ładnie bulka. Zamówiłem CaCO3.

Chyba będzie dobrze.
Odpowiedz
Ok. Ostatnia partia.
Wczoraj /niedziela/ nowy miał 12BLG, dziś ~ 10.5.
Po dolewce - chyba jakieś 9l - wzrosło do ~19BLG, PH 3.4
Stary dolewany miał 30BLG

Aktualnie miodu w bańce 34l jest do poziomu kosza.
Wychodzi na to, że stary baniak ma pojemność około 15l.

Skocz do: