Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VIII Konkurs Win Domowych Łódź 2016
19 listopada, w sobotę, odbędzie się w Łodzi VIII Konkurs Win Domowych Łódź 2016.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy znależć można na stronie: http://klubwiniarzy.pl/
Zapraszamy wszystkich winiarzy do wzięcia udziału w konkursie. Impreza jest otwarta dla publiczności i rozpocznie się ok. godz. 9.
http://www.klubwiniarzy.pl

\"Oczywiście, że należy mieć otwarty umysł, ale nie tak szeroko, żeby mózg wypadał\" - prof. Richard Dawkins, ewolucjonista
Odpowiedz
Kto może przyjechać do Łodzi w dniu konkursu jest mile widziany. Zapraszamy.
Pozdrawiam Krzysztof

Łódzki Klub Winiarzy: strona główna, fachowe artykuły, przepisy, ogłoszenia.
Forum: porady, dyskusje, pomoc doświadczonych winiarzy.

Odpowiedz
Jako sędzia konkursowy i były dwukrotny Pełnomocnik pragnę zaprosić WSZYSTKICH winiarzy domowych do udziału w konkursie, zarówno do uczestnictwa osobistego jak i nadsyłania win drogą pocztową. Czasu nie pozostało dużo.
Zapraszamy na stronę: Łódzki Klub Winiarzy.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

"...Nikt się od miodu po ziemi nie toczy,
Miód tylko lepszej dodaje miny,
Najeża wąsy, stroi czupryny,
Moc leje w piersi, odwagę w oczy..."
Tomasz Zan
Odpowiedz
Może mi się uda w końcu do Was dotrzeć. Tyle już tych konkursów ominąłem. A Łódź coraz bliżej. W godzinę da się dojechać.

Czytam regulamin i zastanawia mnie czemu tak wysoki blg przyjmujecie dla win wytrawnych. 0 wg mnie to maksimum.
1,5blg przy ekstrakcie początkowym 25blg daje około 35g cukru na litr. Przy 0 ok 20-25.
Piszę to z karty badań np. moich win.
Odpowiedz
Dlaczego balling jest ustawiony tak wysoko? 1,5 Blg?
Wynika to ze wzgledów  technicznych. Mianowicie:
- czas udostepnienia sali na potrzeby konkursu
- niezbedna liczba sędziów do oceny win (MINIMUM  5-u  dla jednej komisji)
- minimum 4-y komisje a czasem wiecej, gdyż jedna komisja nie jest w stanie ocenić 60 win słodkich. Uczestnicy nadsyłają dużo win słodkich. Liczba komisji jest powiązana z liczbą sędziów i jest ograniczona.
Stąd konieczność połączenia win wytrawnych z półwytrawnymi. w jednej komisji. Wina oceniane są anonimowo i nie wiemy czy oceniami wino wytrawne czy półwytrawne.
Z dotychczas przeprowadzonych konkursów wynika że wartość 1,5 Blg jest dobrzeprzestrzegana niż wczesniej ustalona 1 Blg co powodowało konieczność przenoszenia do komisji słodkich dużąej liczby win. Obecnie przy wartości 1.5 Blg stoimy na stanowisku dyskwalifikowania wina niz przenoszenia butelki do komisji win słodkich.
Pozdrawiam Krzysztof

Łódzki Klub Winiarzy: strona główna, fachowe artykuły, przepisy, ogłoszenia.
Forum: porady, dyskusje, pomoc doświadczonych winiarzy.

Odpowiedz
(18-10-2016, 22:51)kilis napisał(a): Może mi się uda w końcu do Was dotrzeć. Tyle już tych konkursów ominąłem. A Łódź coraz bliżej. W godzinę da się dojechać.

Kilis - przyjeżdżaj. Najlepiej z kierowcą. Dzięki temu mógłbyś sędziować :)

Zapraszamy
Odpowiedz
W kwestii Blg należy również mieć na względzie dokładność ogólnie dostępnych narzędzi pomiarowych, trzeba być wyrozumiałym nie każdy może dokładnie doprecyzować poziom cukru i niedobrym rozwiązaniem było by stawianie sprawy na ostrzu noża.

Kilis przyjeżdżaj strasznie dawno Cię nie widziałem (od Parpar), przyda się osoba z takim doświadczeniem jako sędzia.

Tomasz Zan
Odpowiedz
Damian, ze sto lat już minęło.

A z tym blg, wiem że nie da się dogodzić wszystkim. Za dużo komisji musiało by być.
Jednak jeśli już maksymalnie mogą być dwie kategorie to chyba lepszym rozwiązaniem byłby podział na wina wytrawne i pozostałe. Wina z 1,5blg zazwyczaj dostają więcej punktów niż te całkowicie wytrawne.
Poza tym problem jest też z kolejnością podawania. 1blg to jednak dużo cukru.
Odpowiedz
Sorry taki mamy regulamin
Odpowiedz
(26-10-2016, 23:42)kilis napisał(a): A z tym blg, wiem że nie da się dogodzić wszystkim. Za dużo komisji musiało by być.
Jednak jeśli już maksymalnie mogą być dwie kategorie to chyba lepszym rozwiązaniem byłby podział na wina wytrawne i pozostałe. Wina z 1,5blg zazwyczaj dostają więcej punktów niż te całkowicie wytrawne.
Poza tym problem jest też z kolejnością podawania. 1blg to jednak dużo cukru.
Masz dużo racji ale :
podział na wytrawne i pozostałe nie byłby najlepszy miedzy innymi z powodu znacznej dysproporcji w ilości wystawianych i kwalifikowanych do poszczególnych kategorii win.Przykład: 10 wytrawnych czerwonych i 60 czerwonych pozostałych.A byłoby jednak lepiej żeby daną kategorię oceniała tylko jedna komisja.
Rozwiązania całkowicie obiektywnego,sprawiedliwego wprowadzić się nie da  :( 

pozdrawiam 
D.
Odpowiedz
Niestety wiem, ale może kiedyś da się jeszcze jedną komisję zbudować tylko do wytrawnych.
Odpowiedz
(28-10-2016, 09:40)kilis napisał(a): Niestety wiem, ale może kiedyś da się jeszcze jedną komisję zbudować tylko do wytrawnych.

Dokładnie - tak by było najlepiej.
W kategorii czerwonych win dałoby nam to  cztery komisje po minimum pięciu sędziów ,to samo białych czyli 40-tu luda.
Teoretycznie możliwe,ale praktycznie niełatwe  :(

pozdrawiam 
D.
Odpowiedz
(29-10-2016, 12:47)daderma napisał(a):
(28-10-2016, 09:40)kilis napisał(a): Niestety wiem, ale może kiedyś da się jeszcze jedną komisję zbudować tylko do wytrawnych.
\
Można zorganizować konkurs (np. w stolicy lub okolicy) wg innych zasad klasyfikacji ...
Odpowiedz
Mam pytanie do regulaminu.
Punkt 8 mówi, że wina muszą być przesłane w ZIELONYCH 'bordoskich' butelkach.
Moje białe wina są w jasnym szkle - rozumiem, że musiałbym "przebutelkować" na potrzeby konkursu?
___pozdrawiam Tadeusz___
Mazowiecki klimat jest 'cool' ...
Odpowiedz
Regulamin mówi o zielonym szkle. Twoje jest białe.
Trzeba zrobić tak, żeby było zielone.
Zmiana butelki jest najprostrzym rozwiązaniem ;)
- Mamo, mamo! Patrz! Statek!
- To nie statek, synku. To kuter.
- No, ale mamo, tam są ludzie!
- To nie ludzie... to rybacy.
Odpowiedz
(29-10-2016, 23:46)Majerotto napisał(a): Regulamin mówi o zielonym szkle. Twoje jest białe.

Dziękuję za pomoc, ale
1. W mój pytaniu nacisk był na 'musiałbym'. Mogłem zapytać prościej: "czy to konieczne?".
2. Rozwiązanie nie jest takie "najprostrze". Nie jestem przekonany, czy takie napowietrzanie pomoże białemu winu.
___pozdrawiam Tadeusz___
Odpowiedz
(30-10-2016, 07:31)terroir_pl napisał(a):
(29-10-2016, 23:46)Majerotto napisał(a): Regulamin mówi o zielonym szkle. Twoje jest białe.

Dziękuję za pomoc, ale
1. W mój pytaniu nacisk był na 'musiałbym'. Mogłem zapytać prościej: "czy to konieczne?".
2. Rozwiązanie nie jest takie "najprostrze". Nie jestem przekonany, czy takie napowietrzanie pomoże białemu winu.

Terroir - Majoretto może nie napisał zbyt ortograficznie  ;) ,ale niewątpliwie logicznie    :)  . 
 Jeśli przyślesz w butelce przeźroczystego szkła , to wino jako wyróżniające się pośród innych nie zostanie sklasyfikowane   Huh  .Więc mniejszym złem jest zaryzykowanie utlenienia i przelanie do butelki jednoznacznie określonej w regulaminie  ;) .
pozdrawiam
D.
Odpowiedz
Logiki Majerotto nie odmawiam.
Cóż, będę przelewał.
___pozdrawiam Tadeusz___
Odpowiedz
Możesz też w trakcie przelewania zastąpić komisję sędziowską ;) 

"Przelewaj" cieniutkim wężykiem do "zagazowanej" "piro" butelki - wiem, że wiesz, piszę tylko aby nie odbiegało za bardzo od  tytułu wątku.
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
(30-10-2016, 08:37)terroir_pl napisał(a): Logiki Majerotto nie odmawiam.
Cóż, będę przelewał.

:spoko:
Odpowiedz
Z tym Piro to też należy być ostrożnym - Komisja życzy sobie następnego dnia nie cierpieć przesadnie na ból głowy.  :D :D

Tomasz Zan
Odpowiedz
https://www.winiarze.pl/artykuly/winiars...dawkowanie

Cytat:Pirosiarczyn jest rozkładany w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów i wydalany wraz z moczem, łagodzi skutki kaca.

;) :D :D
Odpowiedz
(30-10-2016, 08:13)daderma napisał(a):
(30-10-2016, 07:31)terroir_pl napisał(a):

Dziękuję za pomoc, ale

Terroir - Majoretto może nie napisał zbyt ortograficznie  ;) ,ale niewątpliwie logicznie    :)  . 
 Jeśli przyślesz w butelce przeźroczystego szkła , to wino jako wyróżniające się pośród innych nie zostanie sklasyfikowane   Huh  .Więc mniejszym złem jest zaryzykowanie utlenienia i przelanie do butelki jednoznacznie określonej w regulaminie  ;) .
pozdrawiam
D.

O Jeżu! Koledzy, nie pamiętam kiedy ostatnio zrobiłem błąd ortograficzny! I to taki.  :glupek:
Jest mi wstyd, poważnie..  :glowa_w_mur:

Mogę starać się wytłumaczyć ten fakt późną porą i pisaniem w bardzo dużym pośpiechu.

PS: Córa przyszła na świat! Kto chce i ma możliwość - kielich w górę  :pijemy:

PS2: Moje wina spakowane w zielone butelki i bezpieczne opakowanie, czekają na wysyłkę. Na zdrowie!

Pozdrawiam
- Mamo, mamo! Patrz! Statek!
- To nie statek, synku. To kuter.
- No, ale mamo, tam są ludzie!
- To nie ludzie... to rybacy.
Odpowiedz
Majerotto, gratulacje!
Niech Wam zawsze dobrze i zdrowo będzie.
Odpowiedz
[quote pid='354444' dateline='1477871679']

PS: Córa przyszła na świat! Kto chce i ma możliwość - kielich w górę  :pijemy:

PS2: Moje wina spakowane w zielone butelki i bezpieczne opakowanie, czekają na wysyłkę. Na zdrowie!

Pozdrawiam
[/quote]

Majoretto  :spoko:  gratki. Jak to mówią " Z chłopa zucha jest dziewucha "
:pijemy:  Winka przysyłaj i dobrze sprawdź blg  ;)

pozdrawiam 
D.
Odpowiedz

Skocz do: